Képeken a kettétört magyar város
Komárom olyan látnivalót tudhat magáénak, mely miatt hamarosan világhírnévre tesz szert. Nézd meg!
A szlovák-magyar határvonal mentén, Komáromban épült ki egykor a magyar Gibraltárnak is nevezett erődrendszer, mely joggal pályázik a világörökségi címre. Komárom, az erődök városa egy ősidők óta fontos, hadi és kereskedelmi útvonal metszéspontjában épült, és ez meghatározta a település újkori történelmét is. Ha egy olyan magyar városban akarsz kirándulni, mely e világörökségi cím reményteli várományosaként hamarosan világhírnévre tesz szert, vedd célba Komáromot és legszebb látnivalóit!
A kettészakított város
Komárom ma virágzó kisváros, gyógyfürdővel és egyedülálló erődrendszerrel. A Duna túlpartján fekvő szlovákiai Komárno hasonlóan kedves település. A trianoni döntésig a most odaát fekvő terület volt Komárom, és a most hozzánk átnyúló rész Komárom elővárosa.
A Magyarországon maradt elővárosokból fejlődött ki a mai Komárom. Az eredeti városmag tehát - amit Révkomáromként emlegetnek - a trianoni, illetve a révhatáron túlra került. Ott született Jókai Mór, Lehár Ferenc, és ott tanult Selye János, a stresszelmélet kidolgozója, akinek nevét a 2004-ben Komárnóban nyílt magyar nyelvű egyetem is felvette.
Komárom az északi városrészt - a mai Komárnót - háromszor veszítette el. Először 1919 tavaszán, amikor a csehszlovák hadsereg lerohanta, másodszor, amikor 1920-ban a trianoni szerződés ezt az állapotot megerősítette.
Az első bécsi döntés értelmében Komárnót 1938-ban visszacsatolták Magyarországhoz, ám a második világháború utáni rendezés nyomán harmadszor is kettészakították a várost. A két városrészt összekötő Erzsébet híd ezért szimbolikus jelentőségű.
A Jókai-örökség
Jókai Mór, az író géniusz Komáromban - pontosabban a mai Komárnóban - látta meg a napvilágot 1826-ban. Az író emlékét őrző tárgyak ennek megfelelően jórészt ott találhatók. A Zichy-palotában van Jókai emlékszobája, az egykori szülőháza helyén álló ház falán emléktábla, a Duna Menti Múzeum udvarán pedig Jókai bronzszobra látható.
Még egy világhírű hely
A pécsi sírkamraegyüttest szintén az egyik legjelentősebb közép-európai műemlékként ismeri a világ. Nézd meg róla készült videónkat!
A világhírű erődrendszer
A komáromi vár erődjellegét csak a napóleoni háborút követően nyerte el. A történet egy váratlan fordulatnak volt köszönhető: 1809-ben I. Ferenc császár kényszerűségből hagyta el bécsi palotáját, és Komáromba menekült egész udvartartásával, miután Napóleon seregei elfoglalták Bécset.
Így a komáromi vár nem csupán a Habsburg Birodalom szíve, hanem a Napóleon elleni hadműveletek irányításának központja is lett. Ekkor ismerte fel a császár Komárom különleges földrajzi adottságait, és parancsba adta, hogy itt épüljön fel a birodalom és egyben Közép-Európa legnagyobb erődrendszere.
Megerősítették a Duna jobb partját - itt épült fel a Csillag-, a Monostori- és az Igmándi-erőd -, illetve a Vág bal partját, és a Nádor-vonallal a várat is bekapcsolták az erődítményrendszerbe, melynek teljes körhossza így 14 kilométer volt, és nem kevesebb mint 200 ezer katonát tudott befogadni.
Ha további különleges és felfedezésre váró magyar helyekre vagy kíváncsi, böngéssz Hazai kirándulóhelyek A-tól Z-ig című gyűjteményünkben.
A magyar Gibraltár
Az erődök hatalmas épületrendszereit földdel fedték be, így azok kívülről gyakorlatilag láthatatlanok voltak. Az utolsóként felépült Monostori-erődöt a Duna Gibraltárjának is nevezik, mivel a háromszintes, úgynevezett parancsnoki torony - más néven dunai bástya - falán 78 ágyúlőrés tátong, mely képes volt az egész Dunát tűz alá venni.
A komáromi erődök össztüzei a Dunán gyakorlatilag teljes zárlatot eredményezhettek. Az erődrendszer teljes területe 70 hektár, ennek több mint kétharmada látogatható.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cikkünk a Reader’s Digest Kiadó Csodaszép Magyarország című könyve alapján készült. Képek: www.orszagalbum.hu, Charlieboy, ROBIKA, lala, Charlieboy; hu.wikipedia.org, Sóhivatal.
OLVASD EL EZT IS!
- panoráma
- természeti csoda
Itt láthatod meg először a tavaszt!
- kastély
- magyar csodák
Képeken a legőrültebb épületek Magyarországon
- magyar csodák
- történelmi látnivalók