Az Ausztriától Szerbiáig nyúló Kárpátok gyűrthegység, az újidő harmadidőszakában alakult ki. Az Alpok után Európa legkiterjedtebb hegységrendszere, teljes hossza 1500 kilométer. Területe ámulatba ejtő természeti csodákat rejt, vízeséseket, tavakat, hegycsúcsokat és völgyeket, ugyanakkor félelmetesebb helyeket is a magáénak tudhat, az ukrajnai Aknaszlatinán például a helyi sóbánya egykori tárnái beszakadtak, a lyukak pedig egyre csak mélyülnek a földmozgások következtében. Nézd meg a képeket!

Aknaszlatinán már az Osztrák-Magyar Monarchia idején is ipari mennyiségű sót bányásztak. A Szovjetunió felbomlása után azonban a bányák többségét bezárták, a korábbi robbantások miatt a tárnák ugyanis beomlottak - ma ilyen hatalmas lyukakat látni a helyükön. A környéken sós tavak is találhatók, a 19. század óta gyógyfürdő is működik itt.
Fotó: www.segodnya.ua

Dunajec völgye Lengyelországban terül el, a folyó egykor a Magyar Királyság határát jelentette. A Beszkidek által közrefogott falu a képen Krościenko nad Dunajcem.

A Fogarasi-havasok Romániához, a Kárpátok déli hegységeihez tartozik: keletről a Barca-patak völgye, nyugatról pedig az Olt-folyó határolja. 1800 méterig erdő borítja, fölötte azonban már csak a hó és a kopár sziklák.

A Kárpátok legmagasabb pontja Szlovákiában található, ez a Gerlachfalvi-csúcs, mely nevét a határában fekvő községről, Gerlachfalváról kapta. A hegység itt 2566 méter magas.
Fotó: hu.wikipedia.org, Kristo

A Kárpátalján található Sipot-vízesés kedvelt célpont a kirándulók körében, szerveznek ide buszos kirándulásokat is. Tavasszal a hó olvadni kezd, így ilyenkor nagyobb a vízzuhatag is.
Fotó: wikipedia.org, seleonov

Ez a Hoverla, mely a Máramarosi-havasokban emelkedik. A csúcs 2061 méter magas, amivel Ukrajna, illetve a Kárpátok ukrán területre eső részének legmagasabb pontjának számít.

Az erdélyi parajdi sóbánya Európa egyik legnagyobb sótartalékával rendelkezik, a környék bányászati tevékenysége pedig egészen a rómaiak idejére vezethető vissza. Az 1960-as évektől gyógykezelés is folyik itt, a sóval a légúti betegeket kezelik.
Fotó: josisadventure.blogspot.com
Képek forrása: eo.wikipedia.org, seleonov; hu.wikipedia.org, Kristo.
A világ leggyorsabban emelkedő hegye
A bolíviai Uturuncu-vulkán alatti magmakamra gyorsan emelkedik, magában hordozva egy szuperkitörés lehetőségét. Nézd meg a képeket!
Képeken a világ leggyorsabban emelkedő hegye: köze lehet a világvégéhez?
Nézegess képeket!
Elolvasom