8 büntetőpont jár az utakon, ha valaki megszegi a szabályt: nagy balesetveszélyt okozhat

Nagyon nem mindegy, hogyan közlekedik valaki a jelzőlámpánál.

Jelzőlámpán áthaladás szabályai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A KRESZ-szabályok megszegése pillanatok alatt balesetveszélyes szituációt idézhet elő, emellett komoly szankciókkal, pénzbírsággal vagy előéleti pontokkal is sújtható a szabályszegő. A jelzőlámpán való áthaladás rendkívül kritikus pont a közlekedésben, mégis sokan nem veszik komolyan.

Az útkereszteződésekben kihelyezett jelzőlámpák célja, hogy a közlekedés lefolyását szabályozzák, színük és fényük már messziről észrevehető, így hatékonyan elősegítik a biztonságos haladást, és piros színükkel jelzik a megállási kötelezettséget is.

A jelzőlámpán való áthaladás szabályai

A forgalmas útkereszteződések és gyalogosátkelők főszereplői a forgalomirányító berendezéssel rendelkező lámpák. Közlekedéstörténeti érdekesség, hogy az első magyar jelzőlámpát 1926 karácsonya előtt a budapesti Nagykörút és a Rákóczi út kereszteződésénél helyezték üzembe, az eszközt ekkoriban még villámrendőrnek nevezték.

Köztudott, hogy amennyiben valaki megszegi a forgalomirányító fényjelző készülék előtti megállás kötelezettségét, súlyos büntetésre számíthat, ám azzal már kevesebben vannak tisztában, hogy a jelzőlámpán való áthaladás után akár 8 előéleti ponttal is terhelheti a hatóság a jogosítványt az 50 ezer forintos bírság mellett. A büntetőpontok rendszeréről korábbi cikkünkben írtunk.

A piros lámpa szabálya egyértelmű, kötelező megállást ír elő. A sárga lámpa láttán azonban már több közlekedő vállán megjelenik a kisördög, aki abba a hitbe ringat, hogy egy hirtelen gázfröccsel még gond nélkül átérhet az illető a kereszteződésen. Persze ilyenkor nemritkán bele is csúszik a piros jelzésbe.

Pedig a KRESZ-rendelet világosan kimondja, hogy a sárga fény a forgalom irányának megváltozását jelzi, ilyenkor pedig az útkereszteződésnél meg kell állni. Sokan kiskapuként értelmezik az ezt követő kiegészítést, mely szerint abban az esetben, ha biztonságosan már nem lehet megállni, akkor mielőbb át kell haladni az útkereszteződésen.

A sárga jelzésről érdemes tudni, hogy városban 3 másodpercig tart, lakott területen kívül, 70 kilométer/órás megengedett tempónál ez az időtartam 5 másodperc, így a sebességhatár megtartása mellett elméletben a legtöbbször nem jelenthet gondot a megállás. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az sem mindenkinek világos, mi a teendő, ha úgy észlelik a közlekedés résztvevői, hogy elromlott a szemafor, és "beakadt" a piros lámpa. Mivel egy forgalmas kereszteződésben egy szempillantás alatt a legnagyobb körültekintés mellett is balesetveszélyes szituáció alakulhat ki, a közlekedési szabályzat szerint ilyenkor is tilos átkelni rajta, amíg a közlekedésfelügyelet nem intézkedik a javításról, vagy nem veszi át a forgalom irányítását egy rendőr. Érdemes tehát ilyenkor mielőbb bejelentést tenni a problémáról.

Megszegheted a KRESZ-t, ha ezt látod az úton? 10-ből 7-en rosszul válaszolnak a kérdésre

Tíz autósból hét rosszul reagál egy megkülönböztető jelzésű jármű érkezésére.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük