Ilyen nincs még egy a világon: ezért igazi kuriózum a Heron-sziget
A Nagy-korallzátony élővilága és víztükre egészen egyedülinek számít a Földön.
A Nagy-korallzátony egymáshoz kapcsolódó zátonyokból és szigetekből áll, amelyek több mint 2000 km hosszan húzódnak az ausztráliai Queensland partvonala mentén. Ez a világ legkiterjedtebb korallzátonyrendszere, amellett a legnagyobb olyan képződmény, amely élő organizmusokból - parányi korallpolipokból áll.
A parttól 50-300 km-es távolságra húzódó ökorendszer több mint 2500 különálló szikla- vagy korallzátonyból és 600 szigetből tevődik össze. Sok sziget közelében találhatók korallzátonyok, ám a Heron-sziget és a közeli Wilson-sziget egyedülálló a tekintetben, hogy olyan valódi, kiterjedt korallsziget, ahol akár meg is szállhatsz. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy magán a Nagy-korallzátonyon napozhatsz, a korallok között úszhatsz és búvárkodhatsz.
Heron helyrajz
A Wilson-sziget közigazgatásilag a Heronhoz tartozik, amely egy időben csupán tíz turista ott tartózkodását engedélyezi. Akik tudományos szempontból tanulmányozzák a korallzátonyt, a Queenslandi Egyetem által létrehozott Heron-szigeti kutatóközpontban is lakhatnak.
A felszínről szemlélve a korallzátonyban nem látni semmi kivételeset. A tenger csakugyan azúrkék, és hófehér homok szikrázik a szigetek strandjain, ám aligha találsz más érdekességet, amíg le nem merülsz vagy fel nem szállsz. A levegőből azonnal egyértelművé válik a Nagy-korallzátony roppant kiterjedése és pazar sokszínűsége. A legtisztább türkizben pompázó vizekben egymásba kapaszkodó korallzátonyok sorjáznak, ameddig csak a szem ellát, és mindenütt parányi korallszigetek emelkednek ki a csipkézett szélű zátonyok közt.
A búvárkodás szerelmeseinek
A Heron-sziget különösen a búvárokat vonzza, akik a világ minden tájáról eljönnek ide, hogy lemerüljenek a környező vizekbe. A szigetet az ausztrál kormány bérbe adta a Heron Island Resortnak, amely a különböző színvonalú szálláshelyek üzemeltetése mellett kirándulásokat és merüléseket is szervez.
A korallzátonyok körül valóban lélegzetelállító tapasztalat a merülés, amelyet egyetlen szuperlatívusz sem írhat le. Mintha egy teljesen új világba lépnél, ahol a látás az egyetlen nélkülözhetetlen érzék, és a gravitáció elveszíti minden jelentőségét. A sekélyebb vizekben, tisztán látni a színeket, a mélyebb víztömegek ugyanis kiszűrik a vörös és a zöld szín java részét, és ettől minden kékes árnyalatot kap.
Leírhatatlan élővilág
A zátonyok körül az életformák gazdag választéka sorakozik fel: sokszínű halak villódznak el villám sebességével, míg a tengeri és cserepes teknősök sokkal nyugodtabb tempóban élik röpkének igazán nem nevezhető életüket. A Heron-sziget csúcsán, a sokatmondó nevű Shark-öbölben nagy valószínűséggel együtt úszhatsz a kis termetű és viszonylag szívélyes helyi cápákkal is.
Ha nem szívesen vizeznéd össze magadat, a Heron Island Resort rendelkezik egy apró tengeralattjáróval is, amelynek üvegkalitkájából kényelmes körülmények között figyelheted meg a pezsgő víz alatti életet. De nem is mindig kell alámerülni ahhoz, hogy tanulmányozhasd a tengeri vadvilágot. Amint csónakkal visszatérsz a Wilson-szigetről, találkozhatsz a hosszúszárnyú bálnák vándorló csapataival.
A megtermett állatok a korallzátony körüli sekély vizekben nem tudnak igazán mélyre merülni, ezért az is hallható, ahogyan kísérteties, éneklő hangjukon kommunikálnak egymással. A szeptember alkalmas időpont a vándorló bálnák megfigyelésére, míg januárban és februárban látható, amint a tengeri teknősök lerakják tojásaikat, majd nem sokkal később kikelnek a teknőcutódok is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Menj el te is!
A Quantas rendszeres járatokat indít Brisbane-ből Gladstone-ba. Innen a Heron-sziget komphajóval vagy helikopterrel érhető el - utóbbi alkalmat kihasználhatod arra, hogy először a levegőből csodáld meg a korallzátonyt. Naponta egy komphajó indul, ám ez csak a Heron Island Resort üdülőhely, illetve a tudományos kutatóállomás vendégeit szállítja. A szállásdíj a teljes ellátást is magában foglalja, a minőségre pedig igazán nem lehet panasz. Ha nem akarsz megszállni a szigeten, csak egy bérelt hajóval juthatsz el ide. Minthogy a szigetet és környékét tengeri parkká nyilvánították, szabadon úszkálhatsz és búvárkodhatsz a korallzátonyok között.
Képek: ziggywiks.wordpress.com, greatbarrierdiving.wordpress.com, messersmith.name
Steve Davey útikönyvek szerzőjeként és fényképészeként sokévnyi tapasztalatát sűrítette össze, amikor kiválogatta utazásainak negyven feledhetetlen állomását. Sok ezek közül, mint a Tádzs Mahal vagy az Alhambra, méltán ismert és népszerű, ám többek, köztük a kambodzsai Angkorvat vagy a Namib-sivatag homokdűnéi, távol esnek a turisták által taposott ösvényektől. Sok helyszínt, így Velencét és a New York-i Manhattant, kényelmesen elérhetünk, míg mások jóval nagyobb kihívást jelentenek - az etiópiai Lalibela sziklatemplomaihoz például át kell kelnünk a dzsungelen, és csak kilencnapi hegymászás árán közelítetjük meg a nepáli Makalu csodálatos szépségű himalájai hegyvidékét.
Kiadja az Alexandra Kiadó.
A könyv ára 4249 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
OLVASD EL EZT IS!
- vízesés
- világjáró
Lenyűgöző képeken a világ legvadabb vízesései
- sziget
- világjáró