Így néz ki a Halottak városa

A nyaralók kedvence a misztikus hely

A thébai nekropolisz minden idők legtitokzatosabb, egyúttal legnépszerűbb helyei közé tartozik.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A két dinasztia uralkodása alatt is egyiptomi fővárosként működő város, Théba számos ősi sírt és templomot rejt, nem véletlenül nevezik nekropoliszát a Halottak városának. A Nílus keleti partján áll a karnaki templomkomplexum, illetve a nyugati parton található a Királyok völgye, ahol az egyiptomi Újbirodalom 64 fáraójának sírhelyét találták meg.

A thébai nekropolisz
Bazár a Királyok völgyében
Számtalan sírt őriz a hely
Memnon kolosszusai őrzik a völgyet

Ezen a helyen került sor a legnagyobb régészeti felfedezésre is, amikor Howard Carter felnyitotta Tutanhamon sírját. Nem véletlen, hogy a hely bizarr és misztikus volta ellenére is - vagy talán épp ezért - az egyik legnépszerűbb úti cél a turisták számára, naponta közel tízezren kíváncsiak a helyre, és alig akad olyan nyaraló, aki ne szakítaná meg vele tengerparti pihenését.

Titokzatos templomok és sírok

A thébai Karnak templomegyüttese az ókori világ legnagyobb vallási központja volt. Építése az i. e. 16. században kezdődött meg, és több mint 30 fáraó végeztetett rajta valamilyen bővítési munkát. A legnagyobb templomot az egyiptomi mitológia teremtő istenének, Amon-Rének emelték, de kisebb templomok és szentélyek épültek fel Mut - Amon-Ré segítője - és fia, a hadisten Montu, illetve számos más istenség tiszteletére is.

A karnaki nagy oszlopcsarnokot I. Ramszesz fáraó kezdte el építtetni, aki - bár csak egyetlen évig uralkodott - a 19. dinasztia alapítója volt. Az oszlopcsarnok végül az őt követő I. Széthi és II. Ramszesz uralkodása alatt készült el. A csarnok 25 méter magasan lévő, fenséges tetőzetét homokkőből faragott oszlopok sorai tartották, a falakat pedig domborművek díszítik.

I. e. 1539 és 1075 között a Királyok völgyébe temették Egyiptom uralkodóit, I. Thotmesztől egészen XI. Ramszeszig a fáraókat, illetve feleségeiket, gyermekeiket és pártfogoltjaikat majdnem mind itt helyezték végső nyugalomra. A legnagyobb felfedezés a Királyok völgyében Tutanhamon fáraó sírjának felnyitása volt, aki a 18. dinasztiához tartozott.

A világ 29 legnépszerűbb turistacélpontja

Nézegess képeket!

Elolvasom

Amikor Howard Carter brit régész 1922. november 26-án felnyitotta a sírt, szenzációs felfedezést tett. A sírt nem fosztották ki, így halomban álltak benne a különféle kincsek, közöttük az ifjú király színarany halotti maszkja, más, felbecsülhetetlen értékű szobrok, edények, ékszerek és dísztárgyak mellett, melyek aranyból, alabástromból, elefántcsontból, illetve más értékes anyagokból készültek, és skarabeuszokkal, valamint drágakövekkel díszítették őket.

Egyre több kamrát tárnak fel

1995-ben a TMP, a Kairói Amerikai Egyetem által létrehozott nemzetközi csoport - melynek feladata a több ezer, Thébában található sír és templom rendszerezése - kutatói felfedezték a völgyben található legnagyobb sírt. Bár a sír bejáratáról már 1825-ben írt egy brit archeológus, James Burton, a benne felhalmozódott törmelék miatt Burton csak az első kilenc kamrába jutott be.

Miután a TMP kutatói Kent R. Weeks professzor vezetésével eltávolították a törmeléket, eljutottak a sír belsejébe, ahol több mint 130 folyosót és kamrát, valamint sok száz gyöngysort és amulettet találtak. A falakon lévő hieroglifákból a kutatók arra következtettek, hogy a sír II. Ramszesz fiainak nyughelye volt.

Az egyik újonnan felnyitott sírbolt rendkívüli mértékben felkeltette a kutatók figyelmét. 2005 márciusában az egyesült államokbeli Tennessee államban található University of Memphis kutatói, Otto Schaden egyiptológus vezetésével feltártak egy kamrát, melyben hét fakoporsót és számos nagy tárolóedényt találtak.

Ősi rajzok egy thébai templomon
Misztikus hely

A koporsókban azonban múmiák és értékes kincsek helyett a mumifikáláshoz szükséges anyagokat - sót, vásznat és törött edényeket - találtak.
2006 februárjában a University of Memphis kutatócsoportja bejelentette, hogy Tutanhamon sírjától 25 méterre délre egy újabb sírt fedeztek fel.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A sírkamrában újabb hét fakoporsó volt, az arc helyén festett ábrázolással, mellettük pedig számos cserépedény és más használati tárgy hevert. Bár az új sírokat a turisták még nem láthatják, számos temetkezési kamra előttük is nyitva áll, az ott tett látogatással megkoronázva az egyébként is sajátos, misztikus hangulatú túrát a Világörökség részét jelentő völgyben. Ha kíváncsi vagy az ókor egy másik titokzatos városára, melyek sokan szintén a holtak városának neveznek, kattints ide, és nézd meg!

Cikkünk Brenda Rosen Elveszett városok atlasza című könyve alapján készült, mely a Kossuth Kiadó gondozásában jelent meg.

Ezt is szeretjük