Elkezdődött az év legszebb csillagrajhullása, augusztus végéig tart a jelenség
Egy óra leforgása alatt akár 120 hullócsillagot is láthatsz.
Különleges, gyönyörű pillanat az, amikor sikerül elkapnia a szemednek a villanást, amivel egy hullócsillag felszikrázik. A rabul ejtő jelenségben a következő hetekben bőven lehet részed.
Az évente, ciklikusan visszatérő meteorrajok közül az egyik legszebb - a Perseidák - megérkezett, így igazi csillagzápor várható hamarosan. Rengeteg apró, a Swift-Tuttle üstökösről leszakadt törmelék meteorként lép majd a Föld légkörébe, ahol a súrlódástól hirtelen felhevül, felizzik, végül megsemmisül. Éppen ezért a csillaghullásnak nincsen valódi köze a csillagokhoz, hiszen azok távoli napok, csak látszólag hasonlóak fényük miatt.
2017 legszebb csillaghullása
Noha rendszeresen az év folyamán hétszer hullanak csillagok, az igazi főszezon mégis augusztusban érkezik meg a Perseidák meteorraj csúcsidőszakával. A Perseidák első törmelékei július 23-tól kerültek és égtek el a Föld légkörében időnként felvillanó, látványos fényjelenség kíséretében.
Amikor a csillaghullás tetőzik majd, augusztus 10. és 15. között óránként akár 120 alkalommal is láthatod felszikrázni a meteorokat. A csillaghullás körülbelül augusztus 20-ig tart, így addig még bőven van időd kívánni. A legjobb, ha éjfél és hajnal között nézel az égre, ekkor látszanak ugyanis a legjobban a felizzó meteorok.
A Perseus csillagképről elnevezett rajt Szent Lőrinc könnyeiként is emlegetik, ugyanis a vértanú 258-ban, a csillaghullás csúcsidejében, augusztus 10-én halt mártírhalált. A Perseidák rendszeres visszatérésének köszönhető, hogy a köztudatban az augusztus a hullócsillagok hónapja, noha az év többi részében is előfordul hasonló jelenség.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Csillagnéző programok
Sajnos egy zsúfolt, erősen fényszennyezett város, mint Budapest, nem igazán alkalmas arra, hogy csillaghullást nézz. Érdemes ezért egy napra, akár családi programként is elmenni a természetbe, vagy akár szervezett csillagnéző programok keretein belül megfigyelni a jelenséget. A következők például hibátlannak tűnnek.
- Az Óbudai Polaris Csillagvizsgálóban augusztus 12-én, szombaton lesz felnőtteknek 1000 forintos, gyerekeknek 600 forintos jegyárral előadás a meteorokról 21 órától. A részletekről itt tudhatsz meg többet.
- A bakonybéli Pannon Csillagda augusztus 11. és 14. között naponta 2500 forintos részvételi díjjal szervez szakvezetéses sétákat - csillagportyákat.
- A Zselici Csillagpark négy-öt kilométeres éjszakai túrái is remek lehetőséget kínálnak, ám az időpontjukat még nem hirdették meg.
Ha ezeken nem sikerül részt venni, akkor a magyar csillagoségbolt-parkokat érdemes felkeresni, melyek közé a Zselic és a Hortobágy után a Bükki Nemzeti Park is felkerült a listára. Innen is páratlanul gyönyörű, tiszta, csillagos az ég.
Még több hullócsillag
A két áprilisi meteorraj már elvonult, de a Perseidák műsorát követően is lesz még olyan alkalom, hogy az ég csakúgy szikrázik majd a meteorok tűzijátékától. Október 2-16. között a Drakonidák hullatnak majd óránként 15-20 csillagot, majd rögtön ezt követően, október 16-tal folytatva az Orionidák is körülbelül ugyanennyit. Ezzel szinte egybeesik a Leonidák október 20-tól kezdődő hullása, majd egy másik, a Perseidákhoz hasonlóan sűrű, ám kevésbé ismert csillaghullás is zajlik majd. Ez az Ikrek csillagképről elnevezett Geminidák érkezése, melyre minden évben, decemberben kerül sor. Idén is december 4. és 16. között óránként 80-120 hullócsillagra lehet számítani.
A kép forrása: indafoto.hu / takacsja.
OLVASD EL EZT IS!
- google earth
- magyar csodák
Óriási meteorkrátert fedeztek fel Magyarországon: most megnézheted!
- magyar város
- természeti jelenség