4 közlekedési szabály, amit jó, ha tudsz, mielőtt Horvátországba utazol: súlyos bírság járhat a megszegésükért

Ezeket a szabályokat tudnod kell, ha Horvátországba mész.

Horvátország közlekedési szabályai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha külföldre szervezel nyaralást, és autóval indultok útnak, nem árt átfutni a célországban érvényes közlekedési szabályokat: az autópálya használatának feltételeitől kezdve a sebességhatárokon át a behajtási tilalmakig számos különbség fennállhat.

Horvátország a legnépszerűbb határon túli úti cél nyáron a magyar turisták körében, az autóval érkezőknek a benzináron, az autópálya-matricán és a parkolási díjakon túl néhány közlekedési szabályt is célszerű megjegyezni.

Horvátország közlekedési szabályai

A horvát közlekedési szabályok túlnyomórészt megegyeznek a Magyarországon érvényes KRESZ-ben foglaltakkal, ám néhány apró hiba is bírsággal járhat, így érdemes jól átnyálazni az eltéréseket.

A biztonsági felszerelés

Ha Horvátországba utazol, fontos, hogy a következő néhány dolog legyen benn a kocsiban: elsősegélyláda, elakadásjelző háromszög, fényvisszaverő mellény és izzókészlet (kivételt képeznek a xenon, neon vagy LED-fényszóróval felszerelt autók).

Bár itthon is hasonló felszerelés szükséges, a láthatósági mellény miatt csak akkor büntethetnek, ha lakott területen kívül, korlátozott látási viszonyok fennállásakor nélküle száll ki az ember az autóból az úttestre, útpadkára, egyébként az önmagában még nem szabálysértés, ha a csomagtartóból épp hiányzik - erről korábbi cikkünkben olvashattál többet.

Tényleg nincs zéró tolerancia?

Sokan úgy tudják, hogy Horvátországban egy pohár sör még lecsúszhat a vezetés előtt, mivel nincs zéró tolerancia. A megengedett véralkoholszint valóban maximum 0,5 ezrelék lehet, de a kezdő járművezetők - 24 év alattiak vagy két évnél frissebb jogosítvánnyal rendelkezők - és a hivatásos járművezetők esetében itt sem megengedett egy korty alkohol sem. Egyébként pedig egy baleset esetén mindenkinél súlyosbító körülménynek számít az alkoholfogyasztás ténye.

A cikk az ajánló után folytatódik

Sebességhatárok

A sebességhatárok betartására is kifejezetten ügyelni kell. Alapvetően ezek megegyeznek az itthoniakkal, lakott területen belül 50 kilométer/óra megengedett, míg egyéb úton 90, gyorsforgalmi úton 110, autópályán pedig 130 kilométer/óra a határ. Itt is van viszont egy plusz megkötés, a kezdő járművezetőnek számító sofőröknél autópályán 120, gyorsforgalmi úton 100 a maximális sebesség.

A kiszabott bírságösszeg 30 eurótól indul, ez enyhe, legfeljebb 15%-os sebességtúllépésnél érvényes, és minél nagyobb sebességgel szegik meg a meghatározott maximumot, annál magasabb lesz a büntetés is, súlyos esetben 300 euróval is szankcionálható ez, amely további szabálysértésekkel, ittas vezetéssel akár a 4000 eurót is elérheti.

Világítás nappal is

Horvátországban novembertől áprilisig nappal is kötelező a tompított fényszóró használata személygépjárművel, ennek hiányában is számíthat az ember a bírságolásra. Nyáron ez autósoknak nem megkötés, viszont ha az ember motorral, mopeddel közlekedik, egész évben, nappali fénynél is kötelező a tompított fényszóró.

A magyar turistákat is érinti az új törvény - Szigorú korlátozások jöhetnek a népszerű horvát településeken

Így korlátozzák idén a turizmust Horvátországban.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük