A nyílt vízfelülettel rendelkező holtágakat a magyar nyelv morotváknak nevezi. Ilyen apró, a Tiszáról leválasztott állóvizek terebélyes területen kísérik a folyó teljes magyarországi szakaszát.
A Holt-Tisza környéke ugyan az emberi kéz munkájának köszönhetően jött létre, mégis az itt élő állatok és növények alkalmazkodtak, így mára páratlan gazdagságú, értékes természetvédelmi területek alakultak ki.
A Holt-Tisza vidéke
A városokhoz közelében üdülő övezeteket hoztak létre a turisták számára a Holt-Tisza körül, ahol egyes helyeken lehet strandolni, kempingezni, másutt vízi sportokat próbálhatsz ki, csónakázhatsz, horgászhatsz vagy túrázhatsz. Mutatjuk, milyen vadregényes szépséggel varázsolja el a táj ősszel a természetbúvárokat!

Szolnok környékén mintegy 136 kilométernyi holtág terül el, melyek partját gyönyörű fűz- és nyárligeterdők szegélyezik.

A páratlan állat- és növényvilággal rendelkező vidéken nemcsak a halak vonzanak sok horgászt, de madárlesre is érdemes járni.

Tiszakécskénél a Holt-Tisza II-es szakasza nemzetközi szinten is ismert horgászparadicsom.

A fotósok kedvenc időszaka a morotvák partján az alkonyat és a hajnal, amikor még szebb a táj.

A
Mártélyi-Holt-Tisza, a Göbe-morotva, a tiszadorogmai erdő, valamint a tiszadobi és tiszatelki ártér holtágai is gyönyörű természetvédelmi területek.

Mártély falujából indulva egy vízi tanösvény pallókon és kalandos utakon kalauzol végig a holtág csodáin.

A meseszép vidék java a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatósága alá tartozik.

A morotva szláv szó, holt vizet jelent. Keletkezhet folyókanyarulat természetes levágódásával, de itt a legtöbb a Tisza szabályozásakor, mesterségesen jött létre.

A horgászok számára kijelölt helyekre jegy szükséges. Általában március 15-e és november 15-e között várják a pecásokat és csónakázókat.

Sokan annyira szeretik a tájat, hogy télen is visszajárnak a horgászidény után. A Holt-Tisza a zord hidegben, jegesen, zúzmarásan is gyönyörű.
A képek forrása: indafoto.hu / Balla Béla, Gomba68, iwette, Beáta82, hetye és Martelyman.