Ha gyarmatokról esik szó, a legtöbbeknek minden bizonnyal az ókori és középkori történelmi ismeretek jutnak eszébe: a nagy birodalmak hódító hadjáratai, a távoli, szegényebb országok bekebelezése és kizsákmányolása. Pedig a jelenkorban sem ismeretlen a fogalom.
Az újkortól kezdve a régitől már kissé eltérő árnyalatot kapott a gyarmatok és az anyaországok kapcsolata, a hangsúly eltolódott a politikai és katonai uralomra, noha az anyaország számára kereskedelmi előnyökkel is járt a függőség.
Gyarmatok ma
A közigazgatás ma már általában külön működik a gyarmatokon, ám a központi hatalom az anyaországé. Többek közt az Egyesült Királyságtól, Franciaországtól, de az USA-tól is függenek országok. A függetlenedési törekvések révén az elmúlt évszázadban sokan lekerültek a gyarmatok listájáról, de akadt olyan is, amely az anyaország tengerentúli területévé, megyéjévé, államává avanzsált.

A Kajmán-szigetek az Egyesült Királyság karib-tengeri területe, a 60-as évekig Jamaicával együtt. A székhelye George Town, és választott parlament is van, de a külügyek, a honvédelem és egyes gazdasági döntések II. Erzsébet és a brit kormány által kinevezett kormányzó kezében vannak.
Fotó: Walter Bibikow / Getty Images Hungary

Montserrat ugyancsak a Karib-tenger gyöngyszeme, és brit terület, melyet karibi smaragd területként is emlegettek ír hagyományai és zöld partvidéke miatt. A lakók 1998 óta a britek jogaival rendelkeznek, 2002 óta brit állampolgárok is.
Fotó: Michael Runkel / Getty Images Hungary

Bermuda szigetcsoportja a britek atlanti-óceáni területe, az európai lakosság 34-36%, a gyarmatosítók, telepesek leszármazottai. A legfőbb kereskedelmi partnere azonban az Egyesült Államok, az élelmiszereket nagyrészt importálják.
Fotó: onepony / Getty Images Hungary

Francia Polinézia szigetcsoportjai Franciaország tengerentúli területéhez tartoznak. Lakói 1946-ban francia állampolgárságot, majd részleges autonómiát kaptak, ám az itt végzett nukleáris kísérletek miatt a helyiek fellázadtak. 2003 óta tengerentúli területként működik, fizetőeszköze a frank.
Fotó: TriggerPhoto / Getty Images Hungary

Ugyancsak franciaországi gyarmat Új-Kaledónia, a Csendes-óceánban, Ausztráliától keletre. Korábban a bűnözők, politikai foglyok területe volt, a bennszülött kanak lakosság száma egyre csökkent. Autonóm, lakosai új-kaledóniai állampolgárságúak, az anyaország csak a külügyekben, védelmi és valutaügyekben dönt.
Fotó: Onfokus / Getty Images Hungary

A Szent Ilona-sziget az Atlanti-óceán déli részén található, az Egyesült Királyság tengerentúli területe. Ismert arról, hogy élete végén itt élt Napóleon. Az 1800-as években a brit korona fennhatósága alá került, de autonóm terület.
Fotó: Uwe Moser / Getty Images Hungary

Az Amerikai Virgin-szigetek az Amerikai Egyesült Államok külbirtokaként van számontartva a karib-tengeri térségben. Lakói amerikai állampolgárok, nincs külön alkotmányuk, de belső autonómiával rendelkeznek. A kül- és védelmi ügyekben az USA dönt, a kormányzót a helyiek választják.
Fotó: sorincolac / Getty Images Hungary

Guam szigete is az Amerikai Egyesült Államok egy külbirtoka, ám ez Óceániában található. Az USA stratégiai pontjának számít, a lakói amerikai állampolgárságot és belső autonómiát kaptak, de önálló alkotmányuk nincs.
Fotó: EarthScapeImageGraphy / Getty Images Hungary

Amerikai Szamoa szigetcsoportja is az Egyesült Államok külbirtoka a Csendes-óceán déli részén. A helyi törvényhozás biztosított, és a kormányzót is helyben választják. A tonhalhalászat és a habkőbányászat mellett bevétel az anyaországtól érkező, nagy összegű segély.
Fotó: Laszlo Peto / Getty Images Hungary

Európai gyarmatország is létezik: Gibraltár ugyancsak brit tengerentúli terület. Az államfő itt is II. Erzsébet, ám saját parlament van, így a kül- és hadügyek kivételével önálló döntési joggal rendelkeznek. A területre Spanyolország is igényt tartana, ami a brexit miatt is fontos kérdéssé vált.
Fotó: vale_t / Getty Images Hungary
(Borító- és ajánlókép: Kajmán-szigetek - Getty Images Hungary)
Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre
Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. június 5. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció