Tízezrekkel is lehúzhatnak: 3 jel, amiből felismerheted, hogy át akarnak verni
Ismerd fel, ha tisztességtelen utazási irodával van dolgod!
- 5 nyári szandál, ami sosem megy ki a divatból: jól kihasználható fazonok, amikre a szezon végén is megéri lecsapni »
- Évek óta nem szedi a szemöldökét, most sokkal magabiztosabb a blogger: büszkén viseli bozontos, összenőtt szemöldökét »
- 7 sikkes nő Hollywoodból, aki megmutatta, hogy milyen nőies tud lenni a rövid frizura: ezek a fazonok sosem mennek ki a divatból »

- Vadon Jani kirúgásáról a portán értesült: már be sem engedték a tévé épületébe
- A máj és a vese állapotát is megmutatja a láb: ha ezt látod, muszáj orvoshoz fordulni
- Palvin Barbi totál átlátszó ruhában ment a Los Angeles-i premierre: nem szégyenlősködött
- Ilyen tünettel muszáj most orvoshoz fordulni: erre kéri a Népegészségügyi Központ a lakosságot
- A próbafülkéből küldött fotót a férjének, meglepődött a válaszon - Nagyon nem olyan választ kapott, mint amire számított
A nyaralás - vagy legyen szó bármilyen utazásról - általában komoly terhet ró a pénztárcára, ezért érdemes a lehető legkörültekintőbbnek lenni a szervezés során, így annak tekintetében is, milyen utazási irodát választasz, sajnos ugyanis még ma is vannak, akik tisztességtelen kereskedelmi gyakorlattal élnek a fogyasztókkal szemben.
Ahogy arról már korábban is írtunk, gyanúra adhat okot, ha az utazási iroda nincs bejegyezve, túl sok és túl nagy akciói vannak, vagy például illusztrációkat használ katalógusában a valós képek helyett, emellett azonban számos más tényező is intő jel lehet. Ilyenek például a következők is.
Csak szóbeli ígéretet kapsz
Az utazási szerződést, legyen szó annak bármelyik részletéről, mindenképpen írásban kell megkötni, ha pedig minden a szabályok szerint zajlik, azt papíron vagy elektronikus dokumentum esetében tartós adathordozón kell megkapnod.
Az utazás, illetve a szerződés minden olyan részlete, amelyet nem foglaltatok írásba, semmisnek tekinthető, így semmiképp ne fizess akár tízezreket pluszban olyan szolgáltatásért, ami abban nem szerepel.
Túl nagy előleget kérnek
A legtöbb utazási iroda egy-egy utazás vagy csomagajánlat lefoglalása esetén általában előleget kér, a szolgáltatás díjának azonban a szerződés megkötésekor előleg címén legfeljebb 40%-a követelhető.
Ettől csak egyetlen esetben lehet eltérni, mégpedig akkor, ha a külföldi közreműködővel kötött szerződés szigorúbb feltételeket szab az utazásszervezőnek, más esetben azonban az ennél nagyobb követelés tisztességtelen. A teljes díjat pedig legkorábban az utazás megkezdése előtt harminc nappal igényelhetik - itt is kivételnek számít azonban, ha a külföldi közreműködő miatt korábbi teljesítésre van szükség.
Díjat akarnak emelni az utolsó pillanatban
A szabályok szerint a teljes díj nem emelhető, csupán akkor, ha annak lehetőségéről a szerződés is rendelkezik. A díjemelés azonban kizárólag néhány esetben történhet meg, melyek a következők: a szállítási költségek, üzemanyagköltségek változása, az utazási szerződésben vállalt részszolgáltatásokkal kapcsolatos adó, illeték és egyéb kötelező terhek vagy a deviza forintárfolyamának változása.
A teljes díj azonban semmilyen okból nem emelhető az utazás megkezdését megelőző 20 napon belül. Ha ettől eltér az utazási iroda, jogod van gyanakodni. További információt ezen szabályokról a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság honlapján találsz, kattints ide!