Ilyen az élet Grönland legnagyobb városában, Nuukban: egyáltalán nem elhagyatott, lakatlan hely
Talán nem is gondolnánk, de Grönlandon éttermek, bevásárlóközpont és diszkó is van.
Ha Grönlandra gondolunk, valószínűleg mindenkinek csak a hatalmas, egybefüggő jégtáblák és a kietlen, zord vidék jut eszébe, arra pedig soha nem gondolnánk, hogy itt éttermek vagy éppen diszkó is található.
Pedig a közhiedelemmel ellentétben Grönland egyes részein nagyon aktív az élet, a 2020-as adatok alapján 56 ezer ember lakja a szigetet, ebből pedig 18 ezren a fővárosban, Nuukban élnek. A lakosság zöme az eszkimó (inuit) őslakossághoz tartozik, de mivel a terület Dániához tartozik, ezért a dán betelepülők aránya is jelentős.
Ilyen az élet Nuukban
A legnagyobb város Grönland délnyugati részén található, és bár csak 240 kilométerre van az Északi sarkkörtől, az egész évben jégmentes Nuuk-félszigeten sokkal mérsékeltebb az időjárás, mint a sziget többi részén, ezért alkalmas az emberi életre is. Nemzetközi járatok csak a Kangerlussuaq repülőtéren tudnak leszállni, általában Koppenhágából lehet eljutni ide, de a nyári szezonban Izlandról is indulnak gépek Grönlandra. A Kangerlussuaq repülőtéren lehet átszállni egy kisebb gépre, ami elszállítja az utazókat Nuukba, de hajók is gyakran járnak a nyugati parti városok között. A településeket itt nem kötik össze úthálózatok, így kizárólag légi vagy vízi közlekedéssel lehet megközelíteni őket.
A grönlandi társadalmat erősen befolyásolja Dánia. Kettős nyelvpolitika van, az újságok grönlandi és dán nyelven jelennek meg, ahogy a hirdetések és minden más is. De a nyelvek nem egyenlőek. A grönlandi nyelv Grönland hivatalos nyelve, ezért fontos, hogy a nyilvános információkat grönlandiul tegyék közzé. Itt a nyelv a nemzeti büszkeség dolga, ez azonban nem jelenti azt, hogy a grönlandi domináns. A közigazgatás kétnyelvű, de sok területen a dán a dominánsabb. Minden dokumentum dán nyelven készül, vagy dánra fordítják le, így az itt élők nagy része mindkét nyelvet beszéli.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nuukban decemberben a nap délelőtt tíz órakor kel, és délután fél háromkor le is nyugszik, majd megjelenik a gyönyörű északi fény, ami különlegessé varázsolja az estéket. Ezzel szemben május közepétől augusztus elejéig egész nap, vagyis 24 órán át világos van, ami talán elsőre szokatlan lehet, de a helyiek már jól alkalmazkodtak a körülményekhez, és tudják, hogyan maradjanak ébren a folyamatos sötétségben, vagy hogyan aludjanak el, ha sosem megy le a nap. Grönlandon nagyon száraz a levegő, és az alacsony páratartalom miatt télen a hideg nem érződik olyan hidegnek, mint ahogy nyáron a levegő is melegebb, mint amilyen.
Mit lehet csinálni itt?
Talán felmerülhet a kérdés, hogy mit lehet csinálni egy ilyen távoli, kicsi városban, ám a Nuukban élők erre mindig nagyon határozott választ adnak: szinte mindent, amit máshol is. Nyáron lehet vitorlázni az öblökben, kirándulni a gleccsereknél, de számos koncertet, kulturális eseményt és fesztivált is tartanak, amikor beköszönt a jobb idő, télen pedig a lékhorgászat, a síelés, a kutyaszánozás vagy a fóka-, illetve szarvasvadászat is gyakori program az itt élőknél. Nuuknak van egy hatalmas kultúrháza is, a Katuaq, ahol a grönlandi és skandináv művészeteket mutatják be és támogatják, de színházterem és mozi is található itt. Emellett múzeumok, uszodák és sportcsarnokok is vannak, így a lakosok számára rengeteg lehetőség adódik a kikapcsolódásra.
A helyiek többsége turizmusból vagy halászatból és vadászatból él, a kisebb szupermarketekben is árulják a kifogott halakat és rákokat, így ezek frissen kerülnek az emberek asztalára. Ezzel szemben a többi árucikkből behozatalra szorul a város, így az amúgy is magasnak számító dán árak itt még borsosabbak. Egy nagyobb bevásárlóközpont is található a városban nagyjából 15 üzlettel, amik különféle árucikkeket kínálnak, például gyerekjátékokat, sportfelszereléseket vagy kozmetikumokat.
Nuuk három nagy körzetből áll. Az évszázadok óta lakott óváros a település és Grönland politikai és kulturális központja. Itt találhatók az önkormányzatok, üzletek, kávézók, éttermek, diszkó és kulturális intézményeik is. Az 1970-es évek végén alapított és az 1980-as években kibővített Nuussuaq a második legnagyobb kerület. Nuusuaqot éles színekben pompázó alacsony épületek jellemzik, és egy nagy hegyvidéken található. Qinngorput , ahol az első otthonokat 2003-ban vették használatba, Nuuk modern része, és a város azon része, ahol a legtöbb új épület épül, és ami a legjobban igyekszik egy nagyváros látszatát kialakítani. Jól látszik tehát, hogy Grönlandon is ugyanúgy zajlik az élet, mint a világ többi részén, és kihalt, zord tájak helyett fejlődő városokat is lát az, aki ide utazik.
Ilyen az élet a világ legészakibb városában: tilos meghalni Longyearbyenben, de van mozi és diszkó is
Több mint kétezren élnek a világ legészakibb városában, ahol többen járnak motoros szánnal, mint autóval.
Ilyen az élet a világ legészakibb városában: tilos meghalni Longyearbyenben, de van mozi és diszkó is
Több mint kétezren élnek a világ legészakibb városában, ahol többen járnak motoros szánnal, mint autóval.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)