Csak a vikingek marketingfogása volt Grönland elnevezése? A zöld föld legendáit nem mindenki ismeri
Tényleg zöld lehetett Grönland a felfedezésekor? Az első vikingek ilyennek láthatták a vidéket.
Vajon tényleg zöld föld volt Grönland a felfedezése idején, és a buja növénytakaróról kapta a sziget a green land elnevezést a vikingektől, vagy félreértés, netán tudatos megtévesztési szándék áll a névadás hátterében? Több elmélet és legenda is született magyarázatul.
A Föld legnagyobb szigeteként ismert Grönlandról sokaknak a nagy, egybefüggő hóbirodalom, a jegesmedvék földje és az ember számára az élhetetlen, kietlen vidék jut eszébe. Pedig a sziget neve egy egészen rendkívüli, buján zöldellő területre engedne következtetni.
Grönland legendái
Az arktikus éghajlatú, jelenleg is dán fennhatóság alá tartozó terület felfedezése még a vikingek korába nyúlik vissza, és Erik Thorvaldsson, azaz Vörös Erik nevéhez szokás kötni. Az Izlandról gyilkosság miatt száműzött viking hajós talált rá egy szárazföldre, amelyet zöld földnek nevezett el.
Egyes magyarázatok úgy vélik, hogy az úgynevezett kis jégkorszakot megelőző középkori meleg időszak miatt valóban zöld öbölbe futhatott ki Thorvaldsson hajója a 900-as években. Az érv ma is kedvelt a klímaszkeptikusok körében arra vonatkozóan, hogy a jelenleg zajló globális felmelegedés folyamatait relativizálják, ám a valóság természetesen nem fekete és fehér.
Viking marketingfogás?
A legenda szerint a száműzött viking tehát megtalálta a grönlandi partot, felfedezte a szigetet, és száműzetése éveit ott töltötte, majd visszatérve zöld földként jellemezte a területet. Egyes teóriák úgy vélik, egy zseniális marketingfogás, de minimum jókora túlzás volt tőle az elnevezés, amely csábítóbbnak számított a viking telepesek számára Izlandnál, azaz a jégföldnél.
Egy biztos: a kampány remekül sikerült, Grönland egyes területei pedig lakhatónak bizonyultak, így a vikingek több kolóniát alapítottak a felfedezett sziget délnyugati részén, és az 1400-as évekig biztosan működhettek is ott a településeik. Az enyhébb időszakot azonban felváltotta a kis jégkorszaknak is nevezett átmeneti lehűlés, amely korábban nem látott hideg teleket hozott a vidékre, és a járványok is tizedelni kezdték a népességet, mely Vörös Erik halálát is okozhatta. Ha érdekel, hogyan élhettek a viking nők, olvasd el korábbi cikkünket is!
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Érdekesség, hogy egyik fia, Leif Eriksson ugyancsak felfedezőként járta a tengereket, és bár sokan nem tudják, ő volt az első, aki elérte a kontinentális Észak-Amerikát, a mai kanadai Új-Fundlandot. Grönland feltérképezése egyébként jóval később, az 1800-as évek végén kezdődött meg. Jelenleg 50-60 ezer fő lakja a dán fennhatóság alá tartozó területet.
Ilyen az élet Grönland legnagyobb városában, Nuukban: egyáltalán nem elhagyatott, lakatlan hely
Talán nem is gondolnánk, de Grönlandon éttermek, bevásárlóközpont és diszkó is van.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)