Simán felhajtott a kamionos a forgalommal szemben, és kilométereket ment az autópályán: mit tehetsz ilyenkor?

Több eset is előfordult, amikor autópályán forgalommal szemben hajtott be valaki. Ilyenkor nagyon fontos jól cselekedni.

Forgalommal szemben az autópályán
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nemrégiben nagy port kavart a hír, miszerint egy kamionos feltehetően rosszullét miatt kilométereket hajtott az M0-s autópályán forgalommal szemben, és csak a közlekedők lélekjelenlétén múlt, hogy nem történt életveszélyes baleset. A helyzet félelmetes, de tanulságos: mit tehet az ember ilyen esetben?

A Magyar Közút kamerája számos olyan felvételt rögzített már, amitől az ember ereiben szinte megfagy a vér: életveszélyes baleseteket okozó manőverekből, figyelmetlen döntésekből nincs hiány az utakon.

Forgalommal szemben az autópályán

Sajnos több olyan eset is ismert, amikor valaki egész egyszerűen rossz irányból hajtott fel az autópályára vagy a gyorsforgalmi útra, és akadt olyan is, aki így kilométereken át haladt a forgalommal szemben. Szinte irreális, hogy ilyesmi megtörténhet: a felhajtók íve egyértelműen a jó irányba vezeti a sofőrt, de a záróvonalak, a behajtási tilalmat, a kötelező haladási irányt jelző és a terelőtáblák - és persze a többi autós mozgása is - elképzelhetetlenné teszik a tévesztést.

Időről időre előfordul mégis akár rosszullét, akár figyelmetlenség vagy felelőtlen döntés miatt, sőt, olyan is akad, aki ugyan tisztában van a döntésével, de egy lehajtó eltévesztését megfordulással, netán a leállósávban tolatással próbálják megoldani. Ez nemcsak életveszélyes, de szigorúan tiltja a KRESZ, így komoly bírságot és legalább 6 büntetőpontot is maga után von.

Bár a közútkezelő figyelőkamerái igyekeznek minél gyorsabban és hatékonyabban kiszűrni ezeket a helyzeteket, de így sem sikerülhet egy csapásra megoldani a problémát. Ha tehát ilyet lát valaki az utakon, a helyes irányban haladók higgadtsága és összhangja mérsékelheti a balesetek kockázatát.

A cikk az ajánló után folytatódik

Miért félünk attól, amit nem ismerünk?

Hogyan formálja a mesterséges intelligencia a mindennapjainkat?

A Femina Klub októberi vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között a mesterséges intelligencia rejtelmeiről beszélget. Vajon hogyan fog alakulni a világunk a mesterséges intelligencia térhódításával? Milyen szerepe lesz az AI-nak mindennapjainkban?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Érdemes figyelni a közlekedési applikáció jelzéseit is, amennyiben hírt kapsz arról, hogy a közeledben valaki a forgalommal szemben halad, két lehetőséged van: ha el tudod hagyni az autópályát, behúzódva egy pihenőre, benzinkútra, tedd meg, és várd meg, míg a rendőrség elhárítja a veszélyt. Ha erre nincs lehetőség, a Magyar Autóklub tanácsai szerint csökkentsd a sebességet, növeld a követési távolságot, sorolj be a külső sávba, és ne előzz. Az út mentén segélykérő telefonok is vannak elhelyezve, szükség esetén ezt is igénybe lehet venni, ez ugyanis segít az illetékeseknek a pontos helyszín megállapításában is. Más esetekben a 112-es segélyhívó is megoldás lehet.

Aki bármilyen oknál fogva szemben hajt fel, annak a probléma felismerése után azonnal a leállósávba kell húzódnia, bekapcsolnia a vészvillogót, és a láthatósági mellényt felvéve, a szalagkorláton kívül tartózkodva segítséget hívnia. Korábban írtunk arról is, mi a teendő, ha lerobbansz az autópályán.

Villámgyors KRESZ-teszt, amit nem mindenki teljesít hibátlanul: te hányat találsz el?

Ezekre a KRESZ-kérdésekre kötelező tudni a választ a forgalom résztvevőinek.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük