Sokkal több mint temető: a Fiumei Úti Sírkertben, hírességek sírjai között futók és túrázók pihennek meg

A Fiumei Úti Sírkert különleges pontja a városnak, ami nem a veszteség, hanem az emlékezés és a megnyugvás helye.

A Fiumei Úti Sírkert
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mindenszentek és halottak napja alkalmából évről évre rengetegen keresik fel ilyenkor a temetőket, visznek virágot, vagy gyújtanak gyertyát eltávozott szeretteikre emlékezve. Budapest egyik legfontosabb, legnagyobb temetője a Fiumei Úti Sírkert, mely egész évben nyitva tart a látogatók számára.

A Fiumei Úti Sírkert, amelyet gyakran Kerepesi úti temetőként is emlegetnek, nem csak ekkortájt telik meg élettel. A helyszín az elcsendesedésre, megnyugvásra vágyók és a hírességek emléke előtt tisztelgők számára is ideális célpont.

A Fiumei Úti Sírkert

Már a nevében is gyönyörűen képviseli a különbözőséget: a Fiumei Úti Sírkert nem temető, sokkal inkább kert, mely hosszú, mintegy 170 éves múltra tekint vissza, és kultikus magyar hírességek végső nyughelyeként is szolgál.

A 19. század közepére az egyre zsúfoltabbá váló Váci úti, Ferencvárosi és Józsefvárosi temetők helyett a város határán, a Kerepesi úton kijelölt temető eleinte nem örvendett nagy népszerűségnek az akkortájt kimondottan kieső elhelyezkedése és nehézkes megközelítése miatt, ám a század második felében már egyre több pesti polgár váltott itt sírhelyet.

Többek közt olyan neves irodalmárok síremlékét őrzi, mint Vörösmarty Mihály, Ady Endre, Kosztolányi Dezső, Babits Mihály, Jókai Mór, Arany János, Móricz Zsigmond, Faludy György és Kertész Imre. De számos művész, tudós és politikus itt nyugszik, többek közt Kossuth Lajos, Deák Ferenc és gróf Batthyány Lajos mauzóleuma is a sírkertben magasodik. A legnagyobb történelmi eseményének Kossuth Lajos 1894. évi temetését és gyászszertartását tartják.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Európa leghíresebb temetőihez hasonlóan közparki funkciót is ellát, nem véletlenül hasonlítják sokszor a párizsi Père-Lachaise-hez vagy  Bécsi Központi Temetőhöz: nem pusztán a fájó gyász megélésére alkalmas, eldugott helyszínek ezek, hanem a mindennapok részeiként olvadnak bele a pesti élettérbe. 

Az emlékhelyeket művészi igénnyel alkották meg, így egy komplett kirándulásnak is felfogható a temetőben tett csatangolás. Érdekesség, hogy versszínházi előadásokat, felolvasásokat is tartottak már több alkalommal a különleges varázsú kertben.

Óriási zöldfelületét nap mint nap tömegek látogatják, fasorai, padjai ideális körülményeket teremtenek a megpihenéshez, a csendes beszélgetésekhez, a kikapcsolódáshoz. Bátran keresztül lehet tekerni rajta kerékpárral, sokan itt teszik meg napi sétájukat, vagy kocognak a zöldben. 56 hektáros területéből mintegy 25 hektár parkosított, így minden adott a fűben heverő pihenéshez, akár piknikezéshez is.

Az agostyáni Emlékerdő

Az agostyáni Emlékerdő különleges hely az országban, ahol a fák alatt lelhet végső nyugalomra az ember.

Az egyetlen kegyeleti erdő itthon, ahol nem sírhelyet, hanem fát válthatunk szeretteinknek: az agostyáni Emlékerdő

Az agostyáni Emlékerdő különleges hely az országban, ahol a fák alatt lelhet végső nyugalomra az ember.

Elolvasom

(Képek: Indafotó/Tutajos, Getty Images Hungary/ jacquesvandinteren , Wikipédia/Danielwessel.)

Ezt is szeretjük