Az aprócska európai sziget, ami félévente más országhoz tartozik: számos uralkodó találkozott a Fácánok szigetén
Nincsenek harcok, nem ropognak a fegyverek, teljes békességben cserél gazdát félévente a zöldellő kis sziget.

A Spanyolországot és Franciaországot elválasztó folyón van egy kis sziget, ami a világ egyik legrégebbi kondomíniuma. Ez annyit tesz, hogy egyszerre több ország fennhatósága alatt áll. Különlegessége leginkább abban rejlik, hogy félévente gazdát cserél, hol a spanyolok, hol a franciák felügyelik.
A Fácánok szigete lakatlan, és napjainkban ritka alkalmaktól eltekintve már nem is látogatható, régebben viszont fontos diplomáciai találkozók helyszíne volt.
Félévente gazdát cserél
A franciául Île des Faisans, spanyolul Isla de los Faisanes nevű szigetecske az Atlanti-óceánhoz közel, a Bidasoa folyó közepén fekszik, alig néhány kőhajtásnyira a szomszédos partoktól. Egyik oldalán a Spanyolországhoz tartozó Baszkföld városa, Irún található, másik partjához pedig a francia Hendaye van közel. A 6820 négyzetméteres, fákkal teli, lakatlan földterületet a nagy nyilvánosság nem látogathatja, pedig számos turista bakancslistáján szerepel, hogy körbenézhessenek a békés és zöld területen.

A szigetet február 1-től július 21-ig a spanyolok felügyelik, augusztus 1-től január 31-ig pedig a franciák. A helyszínen egyébként nem sok látnivaló akad, a szépen karbantartott növényzeten túl a közepén álló emlékmű az, ami figyelemre tarthat számot. A Fácánok szigete, bármennyire is furcsa, korábban a történelem fontos eseményeinek helyszíne volt.
Történelmi találkozók fontos színhelye
A Bidasoa folyó természetes határt jelentett a baszk és a francia területek között, így a rajta fekvő senkiföldje pont megfelelt a két ország közötti diplomáciai találkozók lebonyolításához. 1615-ben XIII. Lajos és IV. Fülöp úgy kívánták szorosabbra fűzni az országaik közötti kapcsolatot, hogy feleségül vették egymás lánytestvéreit, akikkel a Fácánok szigetén találkoztak először. 1659-ben XIV. Lajos, a Napkirály is itt randevúzott Ausztriai Mária Teréziával, IV. Fülöp spanyol király és Franciaországi Izabella királyné egyetlen felnőttkort megért leányával, aki a felesége lett.

Az 1659-es év más szempontból is fontos: november 7-én kötötték meg a pireneusi békeszerződést, ami lezárta a 24 év óta tartó spanyol-francia háborút. Az eseménynek a határ menti kis sziget adott otthont, ezt idézi fel a közepén található emlékoszlop. Franciaországot Jules Mazarin bíboros, az ország főminisztere, Spanyolországot Don Luis de Haro, Olivares hercege képviselte. A szerződés tulajdonképpen egy kiegyezés a két uralkodó család, a Bourbonok és a Habsburgok között, főként európai területek cseréjéről és átengedéséről rendelkezett, de tartalmazta XIV. Lajos király és Mária Terézia spanyol infánsnő házassági megállapodásának feltételeit is.

Lassítani szabad!
Lassíts le, és élvezd az apró örömteli pillanatokat! Olyan hétköznapi apróságok ezek, amelyek mellett a napi pörgésben könnyedén elmegyünk. Egy izgalmas épület, egy érdekes felhő vagy akár egy szép naplemente, mind-mind olyan apróságok, amelyek miatt érdemes egy kicsit megállni. Merülj el a pillanatban a Gösserrel!
Promóció
Az ifjú Napkirály hatalmi pozícióját megszilárdította a békeszerződés, és az ország is profitált belőle, újabb területekhez jutott, és a kontinens vezető hatalmává vált. Szintén ekkor jött létre a kondomínium is, a Fácán-sziget a két ország közötti béke szimbólumává emelkedett.
Sziget saját felhővel
A dán fennhatóság alá tartozó Feröer-szigetek aprócska, egyedüliként lakatlan tagja a Kis-Dímun, mely mindössze 84 hektáros, ám szemlélői előtt különlegessé teszi, hogy időnként saját kis felhősapkát visel.
Saját felhője is van a pici lakatlan szigetnek: a Kis-Dímun látványa mesekönyvbe illik
A Feröer-szigetek apró tagja a Kis-Dímun, amely mégis sokszor különleges látványt nyújt.
Elolvasom(Borító- és ajánlókép forrása: Wikipédia/Zarateman. Cikken belüli képek forrása: Getty Images Hungary.)