270 fő lakja a falut, amit szinte lehetetlen megközelíteni: 3 ezer kilométerre van a kontinensektől

Ezek a lélegzetelállító területek nem mind veszélytelenek.

Extrém veszélyes helyek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Tíz szélsőséges helyet mutatunk, melyek nem átlagos turistáknak valók, hanem inkább azoknak, akik szeretik az egzotikus utazási célpontokat, és vakációjuk során a különlegeset keresik. Nézz körbe, hol találhatók a világon ilyen izgalmas, lenyűgöző vagy veszélyes helyek!

Extrém veszélyes helyek

A legmelegebb hely

A kaliforniai Mojave-sivatagban található Death Valley Nemzeti Park (Halál-völgy Nemzeti Park) továbbra is tartja a valaha mért legmagasabb hőmérséklet világrekordját 56,7 °C-kal. A Death Valley egyben a legszárazabb és legalacsonyabb régió egész Észak-Amerikában. Bár a völgy mára turisztikai mágnessé vált, és különféle figyelmeztető táblák is felhívják a figyelmet a hőség veszélyeire, a rosszul felkészült turisták gyakran eltévednek ott, és meggondolatlanságukért sajnos akár az életükkel is fizetnek.

GettyImages-1390908218 Death Valley
Fotó: pabradyphoto / Getty Images Hungary

A legcsapadékosabb pont

Aligha gondolná valaki, hogy a világ legcsapadékosabb helye Hawaii-on található. Kauai szigetének központjában a fenséges Wai'ale'ale-hegy valójában „a legnedvesebb hely a földön”. Még akkor is, ha a strandokon általában süt a nap: az 1569 méter magas hegyen a szinte állandó felhőtakaró évente átlagosan akár 12 ezer liter csapadékot eredményez négyzetméterenként.

GettyImages-493691515 Hawaii
Fotó: Andre Distel Photography / Getty Images Hungary

A legalacsonyabban fekvő terület

Nem lehet alacsonyabb a tengerszintnél, igaz? Nem egészen, mert valójában még lejjebb is lehet. A világ legmélyebb szárazföldi pontja 420 méterrel a tengerszint alatt van, a Közel-Keleten, Izrael, Jordánia és Ciszjordánia között található. A Holt-tenger nem csak alacsony fekvése miatt népszerű utazási célpont. A gigantikus belső tóban igen magas sótartalma miatt szinte súlytalanná válik a test, és lebeg. Egészségügyi okokból azonban a fürdő nem tarthat tovább 10 percnél.

GettyImages-1953706719 hol tenger
Fotó: minoandriani / Getty Images Hungary

A leghangosabb város

Szereted, ha az élet hangosan tombol az utcákon? Akkor érdemes Indiába utaznod, pontosabban Mumbaiba. A metropoliszban szinte soha nincs csend, hiszen folyamatos építkezés folyik, állandó 100 decibel feletti zajok dübörögnek, és 24 órán keresztül megállás nélkül dudálnak a taxisok, a riksák. Pedig 110 decibelnél már elérjük az egészséges emberi fül fájdalomküszöbét.

GettyImages-497002151 Mumbai
Fotó: naveen0301 / Getty Images Hungary

A legmagasabban lakott város

Aki a perui Andokban fekvő La Rinconadába, a bányásztelepülésre merészkedik, tudnia kell, hogy ritka a levegő, és az oxigénhiányos állapotot kockáztatja. A világ legmagasabban lakott városa 5100 méteres tengerszint feletti magasságban található. Itt nincs sem vezetékes víz, sem csatornarendszer. A hely jó ötven éve jött létre, amikor bányászokat kerestek a közeli aranybányába. Egyszerre akár harminc napig is dolgoztak fizetés nélkül, csak a 31. napon vihettek magukkal annyi aranyat, amennyit aznap bányásztak.

GettyImages-1360040677 La Rinconada
Fotó: E Michael James / Getty Images Hungary

A legeldugottabb lakott hely

Hihetetlenül távol fekszik, az isten háta mögött, Tristan da Cunha, vulkáni eredetű szigetek kis csoportja az Atlanti-óceán déli részén. Körülbelül 3200 kilométerre van Brazíliától, és 2800 kilométerre a dél-afrikai Jóreménység-foktól. A brit tengerentúli területnek számító szigetet a becslések szerint nagyjából 270 fő lakja, reptere nincs, csak hajóval lehet eljutni oda.

GettyImages-1041297976 Tristan
Fotó: Peter Schaefer / Getty Images Hungary

A leghidegebb település

Az észak-oroszországi Szibériába, Ojmjakon településre télen utazó turisták a világ leghidegebb lakott helyén találják magukat, ahol hivatalosan mértek már -71,2 °C-ot is.

GettyImages-1251308617 Ojmjakon
Fotó: Lina Shatalova / Getty Images Hungary

Az élet nem egyszerű itt, és nem lehet csak úgy a parkban sétálgatni. Az okostelefonok azonnal lefagynak odakint az -50 °C-os téli átlaghőmérsékleten, és az autómotoroknak folyamatosan járniuk kell. Szibériánál egyébként csak az Antarktiszon van hidegebb, -89,2 °C.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A legnépesebb város

Ha úgy érzed, túl sok ember van túl kevés helyen olyan metropoliszokban, mint New York, London vagy Párizs, akkor ez az érzés valószínűleg még erősebb lesz Tokióban, ahol 38 millióan élnek. Budapest lakossága ehhez képest 1,62 millió fő (2024-es adat, Belügyminisztérium). A legtöbb ember négyzetkilométerenként egyébként Manilában él (több mint 14 ezer fő). Összehasonlítás végett: Budapesten 3209 fő él egy négyzetkilométeren.

GettyImages-505968394 Tokio
Fotó: visualspace / Getty Images Hungary

A leglaposabb terület

A bolíviai Salar de Uyuni, a világ legnagyobb sósivataga több mint 10 ezer négyzetkilométer területű és teljesen sík. Nem ritka, ha a vakítóan fényes sivatagban optikai csalódások keletkeznek, hiszen a magasság legfeljebb egy méterrel változik a teljes területen. Nem könnyű megközelíteni, busszal lehet eljutni erre a helyre 12 óra alatt Villazonból indulva.

GettyImages-541428558
Fotó: Atlantide Phototravel / Getty Images Hungary

A legszárazabb pont

Meglepő módon a legszárazabb hely nem valamely sivatagban van, hanem az Antarktiszon. Mégpedig az antarktiszi fennsíkon, az A gerincen, amely 4053 méteres magasságban fekszik. Bár dermesztő hideg van, akár mínusz 70 °C is, de annyira száraz a levegő, hogy évtizedeket kell várni, mire leesik egy-egy hópehely.

GettyImages-1153932476 Antarktisz
Fotó: Rebecca Harding / Getty Images Hungary

Korábban a chilei Atacama-sivatagot tekintették a föld legszárazabb helyének. Ott átlagosan mindössze 0,1 milliméter az éves csapadék. Hozzá képest a Szahara igazi vizes élőhely átlagosan 40 milliméter éves csapadékkal.

Sokan nem tudják a választ, pedig földrajzból tanulták: te eltalálod a fővárosokat?

Ezek a földrajzi kérdések sokakon kifoghatnak.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük