Erőss Zsolt eltűnése és halála az ország tragédiája volt: felesége, Sterczer Hilda ma gyerekeket segít falmászással
Erőss Zsolt a Kancsendzönga hegyén tűnt el expedíciója végén, az itt maradók gyászáról és megpróbáltatásairól filmet is mutattak be.
Erőss Zsolt kilenc évvel ezelőtti eltűnése és halála megrázta az egész országot. A férfi, aki a magyar magashegyi hegymászók legeredményesebbje volt, 45 évesen, a Himalája egy hatalmasságáról már nem térhetett haza.
Erőss Zsolt csíkszeredai születésű, székely származású hegymászó 2002-ben, húsz évvel ezelőtt első magyarként mászta meg a Csomolungmát. A Gyergyói-medencében nőtt fel, szenvedélye már tizenéves korában elkezdődött, az erdélyi hegyek között, először a Békás-szorosban kezdte a mászást.
Erőss Zsolt története
A férfi húszévesen települt át Magyarországra, Pilisvörösvárra családjával, néhány év múlva megkapta az állampolgárságot. Szervezett keretek között egyre magasabb és magasabb hegycsúcsokat mászott meg, a 4-5 ezer méteres hegyek után a Szovjetunió 7 ezer méter feletti csúcsait vette célba, ezért Hópárduc címet is kapott.
Tíz 8 ezer méter feletti csúcsot győzött le, elsőként a Himalája pakisztáni oldalon magasodó Nanga Parbatot, 34 éves korában, második próbálkozásra elérte a Csomolungmát is, oxigén használatával. Az ezt követő expedíciósorozat keretében további hat csúccsal folytatta 2003-tól 2009-ig.
Balesete és a folytatás
2010 januárjában azonban súlyos balesetet szenvedett a Magas-Tátrában, amikor megcsúszott társaival, ő maga mindkét lábát eltörte. Míg bal lába meggyógyult, a jobbot szilánkos, nyílt törés érte, amit a várható szövődmények miatt, és mászókarrierje folytatása, a mielőbbi rehabilitáció érdekében térdtől lefelé amputálták.
Megszállottsága erősnek bizonyult, a protézissel már azon évben folytatta a mászást, és hamarosan két 8 ezres csúcsot is elért. 2011-ben, már az „év extrémsportolója” díj birtokosaként mászta meg a Lhocét. Nagy megpróbáltatások árán egyik társa, Gál László után sikeresen elérte a csúcsot, és visszajutott a táborba.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A megpróbáltatásokat mászási stílusuk is indokolta, kevés eszközzel, bivakzsákkal, oxigén és serpák segítsége nélkül indultak útnak többnyire. A Lhocét megcélzó csapat másik tagja, Horváth Tibor 2012-ben lavina áldozata lett a himalájai Annapurnáről lefelé jövet.
Erőss Zsolt utolsó expedíciója a Kancsendzöngán
Erőss utolsó expedíciója a Himalája Kancsendzönga nevű hegyén történt, amelyet 2013-ban kívánt megmászni társával, Kiss Péterrel. A csúcsot elérték, ám a feljutás elhúzódott, már nem tudtak visszajutni a negyedik számú alaptáborba. Két nap keresés után nyilvánították eltűntnek őket, ám már ekkor biztosnak tartották, hogy életben már nem lehetnek. Erőss testét egy évvel később találták meg, ekkor tudták csak azonosítani.
Feleségére, Sterczer Hildára hatalmas teher zuhant eltűnésével egy időben, amellett, hogy magára maradt két gyermekkel, gyászát a médiafelhajtás sem hagyta megélni. Ő maga is hegymászó volt, két nyolcezres himalájai csúcsot is megmászott. A 2022 szeptemberében mozikba került Magasságok és mélységek című film az itt maradó feleség megpróbáltatásait, tragédiáját és a rá nehezedő nyomást dolgozza fel. A közvélemény és a média kegyetlen nyomasztása a valóságban sem hagyták az asszonyt tisztességesen gyászolni.
Hópárduc Fejlesztő Falmászás
A nő ma sportmászás-foglalkozásvezető és mentálhigiénés szakember, a Hópárduc Alapítvány kuratóriumi elnöke és mentora. A szervezet fejlesztő falmászást biztosít több korosztály számára, amely a koncentrációs nehézséggel küzdő, esetleg figyelemzavaros vagy szorongó gyermekeknek ad lehetőséget képességeik erősítésére. A Hópárduc Fejlesztő Falmászás során elsajátított technikák és feladatok segítenek a fókuszáltság, koordináltabb mozgás, a javuló testkép, növekvő önbizalom elérésében. Pozitív megerősítéssel, az erősségekre koncentrálva, a versenyhelyzeteket kerülve, sikerélményt biztosítva dolgoznak a gyerekekkel.
Rockenbauer Pál sírja zarándokhellyé vált a Mecsekben
Rockenbauer Pál hamvait kívánsága szerint a legkedvesebb helyén, a zengővárkonyi szelídgesztenyésben temették el.
Zarándokhellyé vált a sír a magyar túrázók körében: mindenki szeretne egyszer fejet hajtani itt
Rockenbauer Pál, a leghíresebb magyar természetjáró zengővárkonyi sírját évről évre rengetegen felkeresik.
Elolvasom(Képek: MTI/Kallos Bea, MTI/Ilka Műhely, Wikipédia/SZERVÁC Attila, Getty Images Hungary/NurPhoto.)
OLVASD EL EZT IS!
- virtuális valóság