Bár a többség a tengerszint fölött 3500 méterrel, a perui Cajamarcától pedig 20 kilométerre található Cumbe Mayót Dél-Amerika legősibb emberi kéz által alkotott építményének tartja, nem mindenki ért egyet ezzel az állítással, legalábbis, ami azokat az emberi kezeket illeti. Nézd meg a képeket, köztük azokat is, melyek kapcsán a helyet előszeretettel emlegetik egy lapon az ősi idegenekkel.

Cumbe Mayo, melynek jelentése vékony folyó, tulajdonképpen egy gondosan megmunkált, kilenc kilométer hosszú csatornarendszer, mely a tudósok feltételezései szerint legalább háromezer éves.
Fotó: en.wikipedia.org, AgainErick

A számítások szerint i.e. 1500 körül hozhatta létre előbbit egy preinka közösség, mely megdöbbentő fejlettségről tett tanúbizonyságot, a csatornák ugyanis rendkívül kidolgozottak, és legalább ilyen rendkívüli precizitással követik a domboldal lejtését, hogy a területről minden csepp vizet összegyűjtsenek, majd elszállítsák azt a környező mezőkre, víztározóba.
Fotó: en.wikipedia.org, AgainErick

Máig nem tudni pontosan, az egykori közösség tagjai hogyan voltak képesek olyan pontos számításokra, melyek hasonló kivitelezést tettek lehetővé. A csatornarendszernek alagutak és egyéb építmények is részei, további érdekesség, hogy a helyi őslakosok a mai napig ki tudják használni.
Fotó: en.wikipedia.org, AgainErick

A környék híres sziklafaragásairól is, melyekre a víz folyása mellett, de a környező barlangokban is szép számmal akad példa.
Fotó: wikipedia.org, Hellcome~commonswiki

Míg vannak, akik szerint létezhettek megfelelő kézi eszközök, sokan azt gondolják, a sziklák ilyen tökéletes megmunkálására emberi kezek nem is lehettek alkalmasak, a képen látott precizitáshoz például gépek szükségeltettek volna. Mindezek miatt a helyet előszeretettel hozzák összefüggésbe az ősi idegenekkel, mely elméletről ide kattintva olvashatsz bővebben.
Fotó: wikipedia.org, Luisxx24

Az összeesküvés-elméletek alátámasztása érdekében sokan a képen látható faragásokból is földönkívüli alakját vélik kiolvasni - a kerek, csúcsos állú, magas homlokú alak valóban hasonlít kissé napjaink földönkívüli-ábrázolásaihoz.
Fotó: richardjoldale.com; wikipedia.org, Hellcome~commonswiki

A környék látnivalói közé tartozik a képen látható vulkanikus kőerdő, illetve a Los Frailones, vagyis a kőszerzetesek együttese is.
Fotó: en.wikipedia.org, Subido por John PC
Képek: en.wikipedia.org, AgainErick, Subido por John PC, Luisxx24, Hellcome~commonswiki.