Máig megoldatlan a himalájai Csontváz-tó rejtélye: 1942-ben fedezték fel a különös tömegsírt

Hiába az újabb és újabb vizsgálatok, a Csontváz-tó titkait továbbra sem sikerült megfejteni.

Csontváz-tó rejtélye
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Himalája indiai részén, több mint 5 ezer méter tengerszint feletti magasságban található Csontváz-tóként is nevezett Roopkund gleccsertó rejtélye évtizedek óta foglalkoztatja a kutatókat. A helyszín különlegessége, hogy a vízben és a környékén több száz emberi csontvázra bukkantak.

A kutatókat foglalkoztató legfőbb kérdések, hogy kik lehettek ezek az emberek, illetve hogy mikor és hogyan kerülhettek a világ ezen eldugott szegletébe. Az évek során számos teória látott napvilágot, de a rejtély teljes megoldása még várat magára.

A Csontváz-tó rejtélye

Az aprócska Roopkund-tó egy nehezen megközelíthető helyen, India Uttarakhad államában található, 5029 méter magasan. A legmélyebb pontján mindössze kétméteres, többnyire befagyott tó időről időre kiolvad, visszahúzódik, ekkor válnak láthatóvá a csontvázak. Becslések szerint 600-800 ember maradványait találták meg itt az évtizedek során. A különleges helyszínre 1942-ben bukkant egy járőröző brit erdész, aki jelentette a furcsa leletegyüttest. A háború miatt az angolok egyből arra gyanakodtak, hogy titkos hadműveletben részt vevő japán katonák lelték a tónál vesztüket, amikor azonban kiderült, hogy a csontvázak régebbiek, felhagytak a vizsgálatukkal.

A közvéleményt persze foglalkoztatta a tömegsír, újabb és újabb elméletek formálódtak az elhunytak kilétét, halálának okát illetően. Akadtak, akik tudni vélték, hogy a csontvázak indiai katonák maradványai, akik 1841-ben megkísérelték Tibet bevételét, de a támadásukat visszaverték.

Egy helyi legenda körülbelül 870 éve élt királyról, feleségéről és kísérőikről szól, akik egy bosszúálló istennő által küldött hóviharban lelték vesztüket. A fantasztikus magyarázaton túl a tudományos elméletek sem bizonyultak helyesnek, 2019-ben egy újabb kutatás arra a következtetésre jutott, hogy a Csontváz-tó előtörténete még összetettebb lehet, mint azt korábban gondolták.

További tisztázatlan részletek

A 2019-es kutatás során 38, köztük 15 női csontvázat vizsgálták. Megállapították, hogy vannak közöttük 1200 évesek is, de időben nagy, akár ezeréves eltérések mutatkoznak, a 18. századból származó maradványokat szintén beazonosítottak. Ez alapjaiban rengetett meg minden olyan magyarázatot, amely egyetlen, sok halálos áldozattal járó katasztrófát sejtett a rejtély hátterében. Ennél is érdekesebb azonban, hogy a genetikai analízis kimutatta, hogy az elhunytak különböző népcsoportok tagjai lehettek. Többségük indiai, de találtak egy délkelet-ázsiai, továbbá feltételezhetően a mai Kréta területéről, a Földközi-tenger térségéből származó csontvázakat is. Rokoni kapcsolatokra ellenben nem derült fény.

Human Skeletons in Roopkund Lake
Fotó: Wikipédia/Schwiki

Fegyvert, kereskedelemre utaló tárgyat szintén nem találtak a helyszínen, ahogyan a halált indokoló ősi kórokozó jelenlétét sem mutatták ki. A tó környékén elhaladó zarándokút magyarázatot adhatna arra, hogy miért kerültek oda ezek az emberek, de még az sem tisztázott, hogy mikor jelentek meg a zarándokok ezen a vidéken. További kérdéseket vet fel, hogy vajon miért és hogyan érkeztek volna zarándoklatra a Földközi-tenger térségéből India legmagasabb hegyei közé utazók több mint kétszáz éve. A leletegyüttest vizsgáló kutatók még abban sem értenek egyet, hogy az elhunytak itt lelték halálukat, vagy a haláluk után cipelték őket a tó környékére.

A 2019-es kutatás tehát amellett, hogy fontos információkat tisztázott, még több megmagyarázásra váró szempontot vetett fel. A helyi turizmusnak viszont minden rejtélyes, titokzatos részlet jó szolgálatot tesz. A gleccsertavat felkereső túraút Uttarakhand legnépszerűbb kirándulóútja, májustól októberig különösen nagy népszerűségnek örvend. A különös történeten, tömegsíron túl a környező hegycsúcsok látványa is lenyűgözi a kalandvágyó turistákat.

Ezek a világ legszebb és legveszélyesebb tavai

Van, amikor mindenkinek be kell érni ezzel a távolságtartó csodálattal, mert bizonyos tavak esetében akár egyetlen megmártózás is súlyos betegséget, balesetet vagy akár halált okozhat.

A világ legszebb, ám legveszélyesebb tavai: van, amelyik milliók életét teszi kockára

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Kiemelt kép: Getty Images Hungary. Cikken belüli képek: Getty Images Hungary, Wikipédia/Schwiki.)

Ezt is szeretjük