Képeken a mesés sziget, ahol Aphrodité, a szerelem istennője kilépett a habok közül

Ciprus, a mesés sziget, amelyet mítoszok lengenek körül.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A mitológia szerint Aphrodité, a szerelem és a szépség istennője Ciprus szigetén, Petra tu Rumiunál lépett partra, lába nyomán pedig olyan csodás növények keltek ki a földből, mint a gránátalma vagy a menta. Nem véletlen, hogy ezeket azóta is a szerelmi vágy fokozására használják. A mítoszok a mai napig belengik ezt a gyönyörű partszakaszt: aki szív alakú követ vagy kavicsot talál, az örökké szép, szerelmes és viszontszeretett lesz.

A legkisebb, karfiol alakú szikla az, ahol Aphrodité kilépett a habok közül

Aphrodité szülőhelyétől félórányira sincs Ciprus nyugati részének legnagyobb városa, Pafos, amely 2017-ben Európa Kulturális Fővárosa lesz.

Pafos, az ókori titkok őrzője

A kikötőben érdemes betérni valamelyik étterembe, ahol friss tengeri halakat kóstolhatunk. Innen csak pár száz méterre találhatóak a pafosi mozaikok, amelyek az UNESCO világörökség részét képezik. Itt tárták fel az egyik legnagyobb ókori épületet, amelynek 1400 négyzetméternyi mozaikja elképesztő gazdagságról árulkodik: az egy-, illetve félcentis mozaikkockák geometriai mintákat és az ókori mitológia egy-egy jelenetét adják ki.

A pafosi mozaikok és a szigeten szent állatként tisztelt macskák

Pafos a történelem, a természeti csodák, a kulináris élvezetek, az aktív és a passzív pihenés szerelmeseinek is bőven kínál lehetőségeket. Ebben a városban nincs hiány elegáns szállodákból, ahonnan az embernek kimozdulni sincs kedve, már az erkélyről olyan pazar a látvány, hogy azt egész nap elnéznénk.

Kilátás a St. George hotel erkélyéről

A meditáció és a bio hívei is megtalálják a számításukat: egyedülállók, párok és családosok is háborítatlanul pihenhetnek a Zening Resortban. Miután jóga- vagy táncórán vettünk részt, az edzőteremben izzadtunk vagy a tengerben úsztunk, helyi ökotermesztésből származó ételeket fogyaszthatunk az étteremben.

A medence partján frissen facsart gyümölcsleveket szürcsölhetünk, de akár a saját apartmanunk ajtaja előtt is leszakíthatunk egy citromot az egyszerre virágba borult és zamatos gyümölcsöket termő fáról. Az üdülőkomplexumban még arra is figyeltek, hogy legyen olyan terület, ahova a gyerekek nem, csak a felnőttek léphetnek be, ha háborítatlan csendre vágynak.

A nyugalmat árasztó Zening Resort egyik medencéje

Akármennyire is maradásra csábítanak a hotelek és az apartmanok, Pafosból érdemes felfedezni Ciprus nyugati részét. Aphrodité-kultusza az egész szigetet belengi, külön túraútvonalak kalauzolnak a hozzá kötődő helyekhez. Az északi csücsökben találjuk az istennő fürdőhelyét. Útközben érdemes megkóstolni a különleges szárított gyümölcsöket, amelyeket Cipruson szerencsére nem cukroznak. Ízletesek a gránátalma-, illetve szentjánoskenyér-sziruppal bevont mogyorós és mandulás csemegék is.

Készülnek a zselérudak
Az üstben a szentjánoskenyér szirupja rotyog

A szentjánoskenyérfa terméséből készült szirupot kis üvegcsékben külön is megvásárolhatjuk, sokféle betegség gyógyítására alkalmas, de az ízét kedvelők használhatják cukor helyett édesítőszerként is. Ugyancsak helyi különlegesség a gránátalmából és szentjánoskenyérből készült zselérúd és zselékocka is - utóbbiból még számtalan más ízesítés, így narancsvirág, rózsa vagy éppen mogyoróvirág is kapható. Az árusok mindegyikből szívesen adnak kóstolót.

Trodos hegyi falvai

A kis Letymbou faluban megkóstolhatjuk a világhírű Halloumi sajtot is: az idős hölgy, aki sajttal és olívabogyóval töltött kenyeret is készít a kerti kemencéjében, beavatja a helyi gasztronómia iránt érdeklődőket a sajt készítésének menetébe is, sőt, kisebb csoportok egy egész ciprusi menüsort is megfőzhetnek az irányítása alatt.

Letymbou faluban készül a Halloumi sajt

A kis falvakban máig megtalálhatjuk azokat a közösségi épületeket, ahol a lakosok olívaolajat sajtoltak, és bort, illetve pálinkát készítettek - nem egy a mai napig használatban van. A helyi termelők szívélyesen invitálják a turistákat a saját ciprusi aszúboruk, a commandaria megkóstolására, a magyar pálinkán edzettek pedig kipróbálhatják a törkölypálinkájukat is. A helyi kávézók egyik specialitása, a forró homokban főzött kávé is megér egy kóstolót.

Hangulatos hegyi falu a Trodosban

A fővárosba, Nicoisába - Lefkosia - eljuthatunk a Trodos-hegységen át, és kerülővel a tengerpart mentén is. A vulkanikus Trodos, amely máig évenként fél centit emelkedik, lenyűgöző, különböző nehézségű túraútvonalakat kínál. Nem egy völgy és szurdok a Grand Canyon festői képével vetekszik. A hegyi falvakban sétálgatva más világba csöppenünk, mint egy tengerparti halászfaluban. Az időjárás is más, tavasszal még számolnunk kell jégesővel vagy hóval is, nyáron pedig kisebb a páratartalom, és nincs olyan rekkenő hőség, mint a tengerparton.

Aki eddig nem evett kecske- vagy birkahúsból készült ételeket, az a Trodosban ne hagyja ki: mivel ezek az állatok Cipruson nem fáznak, nem termelnek faggyút, húsuk omlós, a vadon termő fűszernövényektől, amelyekkel "kénytelenek" táplálkozni, pedig rendkívül ízletes.

Az ókori Kourioni színház ma is előadások és koncertek helyszíne

Ciprus déli partján a tengerpartban gyönyörködhetünk, nem véletlen, hogy az ókori görögök is Limassol kikötővárostól nem messze, egy csodás partoldalon emeltek színházat és mozaikokkal díszített fürdőházat. A kourioni színházat helyreállították, használják is, Ciprus itt vette át ünnepélyes keretek között az EU tanácsának soros elnöki tisztségét.

Nicosia, Ciprus fővárosa

Nicosia, már a 7. század óta főváros, legérdekesebb része az óváros, amelyet 16. századi velencei fal vesz körül. A török hódoltság elől ez sem mentette meg, 1570-től 1878-ig a törökök tartották megszállás alatt, azután 1960-ig brit gyarmat volt. 1974-ben a törökök elfoglalták a sziget egyharmadát, azóta Nicosia a világ egyetlen megosztott fővárosa.

Hangulatos taverna Nicosiában, Ciprus megosztott fővárosában
A homokzsákok és a rozsdás hordók mögött egykor tavernák sora üzemelt

Az újkori történelem ezen része máig kézzelfogható: a sziget görögök, illetve törökök lakta részeit elválasztó Zöld vonal áthalad a városon, a vonal két oldalán ENSZ békefenntartók állomásoznak, és adott napszakokban keresztülmasíroznak járműveikkel a lezárt utcákon. Így lehetséges, hogy egy csillogó üzlet mellett romos, lakatlan épület áll, a csalogató taverna mellett pedig szögesdrót, rozsdás hordók és egy fénykorában szintén bájos, mára már düledező vendéglátóhely található.

A szűk utcácskák bazársoraiban mindenki talál kedvére valót

Nicosiában érdemes buszra szállni, hogy megnézzük a régi görög és török, valamint a sárga homokkőből épült, jellegzeteses brit épületeket, azok ugyanis soha nem zsúfoltak, sőt, néha szinte üresek, a ciprusiak ugyanis - annak ellenére, hogy ingyenes a buszközlekedés - inkább autóba ülnek.

A Történeti Múzeum nem túl nagy, egy óra alatt végig lehet járni, ugyanúgy, mint a sziget, átlátható, mégis bőven kínál érdekességeket, mint például a kínai agyaghadsereghez hasonló asszír szobrok vagy az egyedülálló bronzkori leletek. További csalogatónak elég annyi, hogy a New York-i Metropolitan Múzeum Ciprusról származó leletekkel nyitott meg, de a párizsi Louvre vagy a londoni Brit Múzeum is sok esetben Cipruson talált régészeti különlegességekkel csalogatja a látogatókat.

Agia Napa, a város, amely nyáron a fiatalok buliparadicsomává alakul, Ciprus egyetlen olyan partszakaszán található, ahol selymes a homok. Persze aki nyugalomra vágyik, az is megtalálja a számításait, a patinás szállodák a buliövezeten kívül esnek. Miután a török megszállás miatt a sziget elveszítette Famagustát, Ciprus legnagyobb ás legforgalmasabb kikötővárosát a part mentén található luxusszállókkal egyetemben, Agia Napa halászai és krumplitermelői hirtelen milliomosok lettek, ugyanis az ő telkeiken alakították ki az új aranypartot.

Ne lepődjünk meg, ha például egy olyan luxusszálló, mint a Nissi Beach parkolójában álló Range Rover vagy Bentley kerekén vörös homokot találunk. A tulajdonosok máig kijárnak a krumpliföldekre, művelik a földjeiket, míg a legjobb angol egyetemeken végzett fiaik a szállodát viszik. Burgonya pedig terem folyamatosan, Cipruson még télen is olyan magas a napsütéses órák száma, hogy beérik a gabona.

Budapestről a Wizz Air kedden, csütörtökön és szombaton, a főszezonban a hét még több napján indít járatot Lárnakába, Ciprus legöregebb lakott városába, amely így landolás után vagy indulás előtt csalogat egy tengerparti vagy óvárosi sétára. Lárnaka Ciprus egyik legnagyobb tengerparti üdülőhelye, 25 kilométernyi tengerpartja van. Ideális helyszín arra, hogy ebben a városban töltődjünk fel, és arra is, hogy innen fedezzük fel a szigetet.

Ha szeretnénk inkább idegenvezetővel felfedezni a Ciprust, mindenképpen Melinda Hamatila csoportjába foglaljunk helyet: ő már bő 30 éve a szigeten él, olyan érdekességeket mesél és mutat, amelyeket egyetlen útikönyvben sem találsz meg.

Ezt is szeretjük