12 ezres büntetést is kaphatsz érte a vonaton, de nem tudsz róla
Sokan nem gondolnak arra, hogy ezekért is komoly bírságot kaphatnak. Te ne járj így!
Bár a vasút még mindig rendkívüli népszerűségnek örvend, az utazási szabályzatnak csak a legfőbb pontjai élnek a köztudatban, így sajnos nem ritka, hogy a gyanútlan utasok akaratukon kívül is megszegik azokat, amiért a szigorúbb kalauzok súlyos bírságokat is kiszabhatnak. Az összeg néhány ezer forinttól 8 ezer forintig terjedhet, 30 napos késedelem esetén pedig akár 12 ezer forintra növekedhet. A következőkben néhány kevésbé ismert szabályt olvashatsz, melyek ismerete segítségedre lehet, ha egy igazán gondtalan utazásra vágysz.
Vehetsz jegyet a kalauztól, de nem mindig
Bár a kalauz tud jegyet nyomtatni a vonaton, nem minden esetben pótdíjmentes az ilyesfajta vásárlás. Az üzletszabályzat előírja, hogy amennyiben a felszállás helyén nincs jegykiadás, vagy ott a pénztár már zárva tart, esetleg erre vonatkozólag kapott tájékoztatást a vasúti társaság ügyeletes alkalmazottjától, az utas a menetjegyet a díjszabásban foglalt áron válthatja meg. Más a helyzet viszont, ha a felszállás állomásán pénztár működik, ahol a jegykiadás sem szünetel. Ilyenkor jár a fent említett bírság.
Amit csak külön jeggyel szállíthatsz
Az utazási feltételek kimondják azt is, hogy a kerékpárt csak díjfizetést követően szállíthatsz a vonaton: ez egy Budapest-Balatonaliga távon 550 forintba kerül. Nem kell viszont fizetned, ha a bicikli kerékátmérője 20”, vagy annál kisebb. Viszont fontos tudni azt is, hogy az ennél nagyobb méretűt még kerékpárjegy megváltása esetén sem viheted be a személykocsik utasterébe.
Az élőállat szintén csak jegyváltást követően szállítható, amely a fenti távolságban ismét 550 forintra jön ki. A kísérő és rendőrségi kutya kivételével kis barátod kizárólag másodosztályon utazhat, az étkező-, valamint a pót- és helyjegyköteles kocsikba nem vihető. Az állatról minden esetben az utasnak kell gondoskodnia, ennek megfelelően minden kárért felelőssé tehető, amit kedvence okozott. Az állat zárt ketrecben, ládában vagy szabadon is szállítható, ez esetben viszont csak szájkosár és póráz használata mellett.
Leszállnál félúton? Bizonyos feltételekkel megteheted
Ha érvényes menetjeggyel közlekedsz, de az utazásodat szeretnéd megszakítani valamiért, a MÁV közlekedési szabályzata szerint tetszőleges alkalommal megteheted, viszont egy procedúra végigvitele szükséges hozzá. Hogy igazold az útmegszakítást, a jegyedet az ideiglenes állomás ügyeletes alkalmazottjának be kell mutatnod az érkezéstől számított egy órán belül. Ha nincs, vagy szünetel a jegykiadás, esetleg nem vagy biztos benne, hogy van-e, leszállás előtt a vonaton dolgozó kalauz segítségét kérheted, szükség esetén ő igazolja az út megszakítását. Amennyiben nem mutatod be a jegyedet, tovább nem utazhatsz vele.
Szándékodon kívül is lehet érvénytelen
Ez egyrészt akkor fordulhat elő, ha a helytelen tárolás miatt a hőpapíron szereplő adatok elmosódnak, vagy a jegy olyannyira megrongálódik, hogy az ellenőrzésre alkalmatlanná válik. Ez nem feltétlenül a te hibád, a felelősség mégis téged terhel. Fontos tudnivaló még, hogy az otthon nyomtatott jegyek például névre szólnak, ha tehát nem a te neved szerepel rajta, akkor hiába mutatod fel, megbüntethetnek.
Hasonlóan kínos félreértések eredhetnek a pót- és helyjegyköteles vonatok menetjegyeiből. Gyakran előfordul ugyanis az, hogy ezekre nemzetközi forgalomban nem szükséges helyjegyet váltani, belföldön viszont kizárólag azzal vehetőek igénybe. Ennek következtében a hosszabb távot utazó leülhet egy már lefoglalt helyre, ám fontos tudni, hogy mindig azt illeti meg az ülés joga, aki helyjeggyel rendelkezik.
Így maradnak sokáig illatosak a ruháid: 10 ügyes trükk, amit vess be, ha utazol!
Nézegess képeket!
ElolvasomBérletes vagy? Az igazolvány nem elég!
Gyakori forrása a büntetéseknek az is, hogy a bérleten szereplő információk nem tartalmazzák teljes körűen a használat feltételeit, így pedig néhány szabály kimarad a tájékoztatásból. Sok kezdő bérletes hiszi azt, hogy egy kedvezményre jogosító igazolvány elegendő az utazás során, a diákbérleteken például elegendő feltüntetni az igazolvány számát. Néhány kalauz ráadásul ki is használja ezt a tudatlanságot, és megbünteti a vétlen utast. Hogy miért?
Ha bérleted van, a pénztárakban igényelned kell egy viszonylatigazoló dokumentumot, amelyet a lakcímed és a diákodon szereplő iskola közötti útvonalra állítanak ki. Öt percbe és nagyjából 100 forintba kerül a kiállítása, de ezt minden bérletes utadra magaddal kell vinni, és a diákigazolvány évenkénti vagy félévenkénti érvényesítésekor díjmentesen meg is kell hosszabbítani.
Nem szállíthatnak le a vonatról
A pótdíjfizetés megtagadása esetén a szabályzat szerint az utast a vasúti társaság leszállíthatja. Nem tehet azonban mindenkivel így. Mentesül ez alól minden egyedül utazó, 18 évesnél fiatalabb gyermek, a 10 évnél fiatalabb gyermek kísérővel együtt, a várandós nő, a fogyatékkal élő vagy mozgáskorlátozott személy és kísérője, illetve az, akinek állapotát tekintve a kizárás életét vagy testi épségét veszélyeztetné.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!