Különleges ókori villa a Balaton fölött: hogy nézhetett ki 2 ezer éve Balácapuszta?
Egy igazi villagazdaság állt a római korban Nemesvámos mellett. Balácapuszta különleges régészeti kincs.

- A szűk szárú farmer még nem vonul vissza teljesen: ezekben a nőies összeállításokban igazán divatosan mutat »
- Ráncok ellen igazi nagyágyú, segít megőrizni a bőr rugalmasságát: a marulaolaj eltörli az apróbb hibákat »
- Jennifer Lopez arcán valami nem stimmel: durván megszaladt a retus a cipőreklám fotóin »

- Ki ajánlhatja fel először a tegeződést? 10 kérdés, amire mindenkinek illik tudni a választ
- Lilu is megszólalt a Glamour-gála botrányos celeb résztvevőiről: meglepő, mit írt róluk
- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Mi Argentína fővárosa? 8 kérdés a világ földrajzából, ami sokakat megizzaszt
- Hogyan jó: jeggyűrű vagy jegygyűrű? 8 összetett magyar szó, amiről sokan azt hiszik, hogy jól írják, pedig nem
A Balatontól északra, Veszprém szomszédságában található Nemesvámos, melynek határában a régészek a múlt században fontos történelmi emlékekre bukkantak. Balácapusztán ugyanis csaknem egy egész római kori villagazdaságot sikerült feltárni.
Igazi kuriózum, ha egy romos, több ezer éves épületegyüttest az ásatásoknak, a rekonstrukciónak és a maketteknek köszönhetően szinte teljes valójában megtekinthet az ember: Balácapusztán a kivitelezés sikeres volt, ma egy kiállításon tekinthető meg a római kori élet.
Kétezer éves Balácapuszta
A feltárt balácapusztai római villagazdaság egyfajta majorságként működött, egy 9 hektáros, fallal körülvett birtokközpontból és az ókorban köré épült gazdasági épületekből állt, de feltételezhetően a környező vidéken harminc-negyven főépület is állhatott különböző célú melléképületekkel.

A közigazgatásilag Nemesvámoshoz tartozó településrész kiállításán egy részletes makett segíti a látogatók eligazodását. A maketten a villa eredeti formája és egyes épületrészei is jól kivehetők.
Mozaikok és freskók
A terület feltárásain a régészek nemcsak épületeket találtak, azokból gyönyörű falfestmények és színes mozaikok is előkerültek. Ezek egy részét a helyszínen őrizték meg, mások a Magyar Nemzeti Múzeumban kaptak helyet.

A főbirtokos család háza hatalmas, több mint kétezer négyzetméter alapterületű volt, a mészkő- és dolomitfalak adta egyszerű külső ellenére a belső terek gazdagságról árulkodtak.
A díszítést szolgáló freskók és mozaikok, mozaikpadlók a legtöbbször növényeket, állatokat, esetleg fácánokat vagy szőlőművelést szimbolizáló mintákat ábrázoltak, ezek egy része kiváló állapotban fennmaradt.
A kiállítás nyitva tartása
A Villa Romana Baláca kiállításának keretében megtekinthetik a látogatók a lakóházat, a romkertet, a kőtárat, a korabeli bútorokat, a falfestmény-rekonstrukciókat, a maketteket, de akár egy napórával felszerelt fűszerkertet vagy a Likas-domb halomsírt is.
A tárlat október végéig keddtől vasárnapig nyitva tart, így ebben a hónapban még érdemes ellátogatni Nemesvámosra. Hétköznaponként 9-től 18 óráig, szombaton 10-től 17 óráig, vasárnap 10-től 19-óráig várják a látogatókat. A teljes árú belépőjegy 800 forint, a kedvezményes 400 forint, ami 26 éves korig és 62 év fölött vehető igénybe. A pénztárban SZÉP-kártyát és Erzsébet-utalványt is elfogadnak.
(Képek: Országalbum/JUHASZJ, Indafotó/monyesz1, a képek készítésének helyszíne: Magyar Nemzeti Múzeum Villa Romana Baláca.)
OLVASD EL EZT IS!

- falusi turizmus
- hagyomány
Csak kevesen ismerik ezt a Balaton-felvidéki, picurka falut: 10 dolgot mutatunk, amiért érdemes lenne

- balaton
- káli-medence