Az ország 7 káprázatos természeti csodája - Mindegyiket ismered?
Nem kell bejárnod a Földet, hogy lenyűgöző kincseket fedezz fel. Hazánkban ezek váltak világhírűvé.
Mindössze néhány óra utazás választ el tőlük, ám könnyen lehet, hogy még nem fedezted fel, milyen gyönyörű tájakat rejt az ország. A Magyar Televízió egyperces kisfilmsorozata, melyet 2008-ban egy héten keresztül vetítettek, harminc hazai természeti látványosságot sorakoztatott fel.
A nézők szavazatai alapján a Föld Napja alkalmából ezek közül választották ki a hét legkiemelkedőbb kincset, melyeket azóta Magyarország legkülönlegesebb természeti csodáiként ismer a világ. Ha kíváncsi vagy, mely tájak és értékek kapták meg a Zöld 7-es kitüntetést, ideje, hogy közelebbről is megismerkedj velük.
A füzéri Várhegy
Különös vulkáni kúp emelkedik a Zempléni-hegységben, melynek tetejére épült a 18. században a meredek úton megközelíthető Füzéri Vár. Bár az épület romos, a várkápolna gótikus falai, a szoborfülkékkel díszített oszlopok árulkodnak egykori szépségéről, a kápolna belseje például a Budai Vár hangulatát idézi.
Érdemes felkapaszkodnod ablaknyílásaihoz, hiszen páratlan kilátás tárul eléd, a déli sarokbástyából megpillanthatod akár a Hegyköz medencéjét is. Ha kilépsz a kapun, tavasztól őszig szintén csodás látványban lesz részed: a sziklás talajon virágoskert övezi a várat. A tarka, apró nőszirom, az égszínkék szirti búzavirág és az élénkpiros bogáncs színfoltjai kiemelkednek a tájból. A vár mellett a környéket is érdemes bebarangolnod: már egy órás sétával eléred a Nagy-Milicet, a Zemplén legmagasabb csúcsát.
A kardoskúti Fehértó
Gazdag madárvilág népesíti be a Dél-Tiszántúlon elterülő tavat, mely minden évszakban más-más csodát tartogat az idelátogatók számára. Az aszályos hónapokban akár teljesen ki is száradhat, majd ismét feltöltődik, hóolvadás idején vadludak és récecsoportok gyülekeznek, hogy innen induljanak északra, a tavasz beköszöntével gulipánok építik fészküket, nyáron pedig a bíbiceket és az igen ritka széki lilét figyelheted meg.
Októberben a darvak vonulása nyújt ritka látványt, emellett a közelben az ősi magyar szürkemarhák csordáit is megcsodálhatod, méghozzá a rackajuhok társaságában. Ha a puszta világának néprajzi értékeire is kíváncsi vagy, látogass el a kardoskúti múzeumba is.
Az ipolytarnóci ősmaradványok
Felejthetetlen időutazást tehetsz a múltba, ha ellátogatsz Nógrád megye kicsi, de híres községébe, Ipolytarnócra. A természetvédelmi terület húszmillió év élővilágának emlékeit őrzi. Szervezett túra keretében bejárhatod a tanösvény állomásait, melyek mindegyikén ősállatok és hatalmas fák nyomait fedezheted fel.
Cápafogak és krokodilcsontok árulkodnak róla, hogy a területet egykor trópusi tenger borította. Az egykori vulkánkitörésnek köszönhetően a megkövesedett láva élethűen őrzi a lenyomatokat, emellett megpillanthatod a több mint száz méter magasságú mamutfenyő törzsmaradványát is.
Ha szívesen bepillantanál az őskori állatok mindennapjaiba, feltétlenül nézd meg a háromdimenziós mozit is - a leletek alapján létrehozott animációs filmből megismerheted a legrégebben itt élt állatok életét.
Az Őrség
Kevés hazai táj veheti fel a versenyt a zalai dombok között elnyúló, mesebeli Őrséggel. Erdők mentén megbújó apró falvak, illetve több száz ritka, védett állat- és növényfaj gondoskodott róla, hogy a vidék kiérdemelje a kitüntetést.
Román stílusú templomok és szabadtéri néprajzi múzeumok őrzik az elmúlt évszázadok nyomait, a valódi falusi turizmus keretében pedig pillanatok alatt elszakadhatsz a zsúfolt, városi hétköznapoktól. A központ, Őriszentpéter nevezetessége az erődítménnyé alakított Szent Péter-templom, emellett az őrségi falvak egyik legjellegzetesebb képviselőjét, Velemért sem hagyhatod ki - egykori pajták, műemlék jellegű bútorok teremtenek itt páratlan falusi hangulatot.
A fazekasműhelyekben akár saját magad is megpróbálkozhatsz egy egyedi cserépedény elkészítésével. A településektől kissé eltávolodva vaddisznóval, szarvassal is találkozhatsz, ha pedig figyelmesen szemléled a tájat, rábukkanhatsz az igen ritka, különleges kockás liliomra is, mely hazánkban csak ezen a vidéken él.
A Hévízi-tó
Nem csak a gyógyulni vágyókat várja Európa legnagyobb meleg vizű tava, de azokat is, akik hazánk egyik legszebb vidékét szeretnék felfedezni. A Keszthelyi-hegység mentén található természeti látványosság körül lápok húzódnak, és itt bújik meg az a forrásbarlang is, mely különböző hőmérsékletű források vizét gyűjti össze, melyek keverékéből áramlik a 38,5°C-os víz is a gyógytóba.
Nyár elejétől novemberig a tavon ringatózó tündérrózsákban is gyönyörködhetsz, melyek Hévíz jelképévé váltak. A 38 méter mély tó felett lebegő párasapka és a környező erdők egyedi klímát és atmoszférát teremtenek: a többirányú vízáramlásnak és a védő párarétegnek köszönhetően a tó télen sem hűl le 24-26°C alá.
A mozgásszervi problémák mellett nőgyógyászati panaszokra is megoldást nyújthat a gyógyvíz, de vérkeringést serkentő és bőrszépítő hatása miatt is érdemes felkeresni. A tavat körbeölelő láperdőben megcsodálhatod az ide telepített mocsári ciprust és a kínai ősfenyőt is.
A kerecsensólyom és a parlagi sas
Két páratlan ragadozómadár, a kerecsensólyom és a parlagi sas is felsorakozik a hét csodás természeti különlegesség között.
A korábban vadászatok során bevetett, ügyességéről és párjához való hűségéről is híres kerecsensólyom ma különös védelemre szorul, mindössze 140 pár él belőle az országban. A parlagi sas, mely akár négy kilós testsúllyal is büszkélkedhet, szárnyainak fesztávolsága pedig eléri a két métert, szintén fokozottan védett madár, eszmei értéke egymillió forint.
A két ritka, hatalmas ragadozómadarat a Bükki Nemzeti Parkban is megismerheted. Az Északi-középhegységben elterülő természetvédelmi táj nagy részét bükk- és tölgyerdők borítják, a turistaútvonalakon haladva pedig e madarakon kívül is számtalan védett növény- és állatfajt megismerhetsz. Vezetett túrák keretében minden értékes információt megkapsz a bemutatott természeti kincsekről. Két keréken is bejárhatod az útvonalakat, számtalan kerékpárút húzódik ugyanis a nemzeti park területén.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Képek: hu.wikipedia.org, Sudika; www.orszagalbum.hu, missmoon; kmnp.nemzetipark.gov.hu; ipolytarnoc.kvvm.hu; hu.wikipedia.org, Alensha; AngMoKio, Pkuczynski.
OLVASD EL EZT IS!
- templom
- magyar csodák
Könnyező kép Magyarországon
- magyar csodák
- hazai kirándulóhely