Afrika szarvában található Aszmara, Eritrea fővárosa, ami a világ egyik legkiválóbb 20. századi építészeti gyűjteményével büszkélkedhet, amiért 2017-ben az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította.
Aszmara nem csupán tengerszint feletti 2325 méteres magasságával emelkedik ki az átlagos nagyvárosok közül. A 20. századi építészeti öröksége gyarmati éveit idézi meg: Olaszország 1890-ben gyarmatosította az országot, innentől pedig számos épületet emeltek 1941-ig, amikor elűzték őket a brit erők.
Aszmara, a 20. századi építészet múzeuma
Az európaiak rengeteg modernista épületet hagytak maguk után, amik főképp a racionalista, futurista és art-deco stílusokat képviselik. A függetlenedést követő évtizedekben kialakult politikai konfliktusok megakadályozták a nemzet fejlődését, megtartva azt a képet, amely az 1900-as évek első felének Európáját idézi. Így Aszmara városa olyan, mint egy hatalmas építészeti múzeum.

A mai napig működő art-deco stílusú Cinema Impero mozi 1937-ben épült, nevét Benito Mussolini hódításának és az Olasz Eritrea kikiáltásának emlékére kapta.

A Rózsafüzér Miasszonyunk-templom az 1920-as években épült, amikor a város még az Olasz Eritrea része volt. Bár katedrálisnak nevezik, valójában apostoli kirendeltség, amit az olasz kormány kérésére hoztak létre, hogy a megszállók gyakorolhassák a katolikus szertartásokat egy olyan monumentális épületben, amit otthon megszoktak.

A Kormányzó Palotája, Aszmara városházája olasz art-deco stílusban épült 1923-ban. A bejáratnál lévő központi torony "Fasci" feliratát brit katonák tüntették el 1941 márciusában.

A futurista stílusú Fiat Tagliero épületét Giuseppe Pettazzi olasz mérnök tervezte. Az épület 1938-ban készült el, mai napig benzinkútként üzemel.

Az Albergo Italia Hotel 1889-ben épült, ezzel Aszmara első hotelei közé tartozik. Eritrea 1890-től volt olasz gyarmat, de már előtte is rengetegen érkeztek ide.

Az Enda Mariam székesegyház egy ortodox templom, az Arbate Asmara utcán található. Az épület 1938-ban lett kész. Eredeti tervezője ismeretlen, de többszöri kiegészítés után Odoardo Cavagnari nevéhez kötik.

Az Aszmara Színház, vagy ahogy még sokan ismerik, az Aszmara Opera a neoklasszicizmus és a neoromán építészet stílusjegyeit hordozza. 1918-ban épült, szintén Odoardo Cavagnari tervei alapján.
(Képek: Wikipedia)