Angyalok építették a föld alá rejtett templomot?

Etiópia rejtélyes csodája

Lalibela titokzatos templomait állítólag nem is emberi kezek építették fel. Nézd meg őket!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az, hogy Lalibela oly hosszú időn át szunnyadhatott, Mohamed rendelkezésének köszönhető, mely szerint a muszlim hadak a 7. században békében hagyták el Abesszíniát - annak ellenére, hogy az ezer szállal kötődött az ortodox kopt kereszténységhez.

A leghíresebb templom: Biet Medhani Alem
Kereszt formára építették
A helyiek sokat látogatják a misztikus helyet
Szinte ki sem látszik a föld alól

De szerepet játszottak ebben Etiópia földrajzi adottságai is, mivel a magas fennsíkon fekvő országot keskeny völgyek labirintusa vágja el a külvilágtól.

Lalibela születése

Lalibela király - akiről a hely a nevét kapta - 1181-ben született, Etiópia hosszú, elzárkózó korszakában. Neve a méhek által felismert uralkodót jelent, anyja megfigyelése után, aki szerint a méhek az újszülött herceg köré rajzottak. Lalibela hatalomra jutása ennek ellenére nem volt zökkenőmentes, féltékeny fivére megmérgezte, hogy így ő léphessen trónra.

Terve rosszul sült el, három napon át tartó lázas agóniájában Lalibela szellemi utazást tett három mennyországban, ahol arra kapott útmutatást és ösztönzést, hogy 11 templomot emeljen keresztény istenének. Felépülése után neki is látott a nagy kihívást jelentő tettnek - melynek eredményei szinte érintetlen állapotban maradtak meg az abesszíniai fennsík száraz éghajlatán.

Templomok a föld alatt és felett

Lalibela templomait sokan a világ nyolcadik csodájaként írják le, ami sok szempontból érthető. A 11 építmény, melyet a felszínt alkotó vörös vulkáni kőzetből, bazaltból faragtak ki, két csoportra osztható. Hét templomot a föld fölé építettek barlangok bejáratánál, ezek némely oldalon érintkeznek egymással, másokon nem. A másik négy azonban még izgalmasabb épület.

A világ 16 gyógyító, csodatévő helye

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ezeket a föld alá rejtették, úgy készültek, hogy kivájták a körülöttük lévő vulkáni kőzetet, miközben készítőik kialakították külsejüket a vörös kőből. Lalibela lakóinak meséi szerint angyalok segédkeztek a templomok építésénél, így 24 nap vagy 24 év alatt készültek el - a történet különböző változatai szerint. Azonban ma már tudják a szakértők, hogy az utolsó templomot Lalibela özvegye fejezte be az uralkodó halála után.

Zarándokhely lett

A hívők messzi földekről utaznak ide, többnyire gyalogosan, hogy részt vegyenek a napi szertartásokon. A zarándokok száma különösen magas a jelentős vallási ünnepeken - ezeket gyakran jellegzetes dallamvilágú zene és ütemes dobolás kíséri. A karácsonyt a kora januári genna ünnepén tartják. 12 nappal később, január 18-án a timkat jelentős ünnepe - a Vízkereszt megfelelője - következik, megemlékezés arról a napról, melynek során Keresztelő Szent János megmerítette Jézust a Jordán vizében, miközben a Szentlélek egy galamb képében szállt rá a Mennyből, és az Úr hangja szólt, hogy megerősítse, Jézus maga Krisztus, az Isten fia.

Sokan zarándokolnak ide
Felülnézetből csak egy nagy kereszt látható
A templom megközelítése körülményes

Ezen az ünnepen összegyűjtik a tabotokat - szent tárgyakat - a 11 templom mindegyikéből, és a rangidős papok turbános fejükön szállítják a Jordán folyójának partjára. A fából vagy kőből készült, selyembrokátba csavart tabotok faragott táblácskák, melyek a Tízparancsolat mózesi kőtábláit jelképezik, melyeket egyesek szerint a Frigyládában Etiópiába hoztak az ószövetségi időkben. Amikor a megújulási szertartás véget ér, a papok és a hívek ismét útra kelnek, hogy harangzúgás, trombiták és énekszó által kísérve a szent tabotokat visszavigyék az otthonukul szolgáló templomokba.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A négy süllyesztett templom közül az egyik leghíresebb a Biet Medhani Alem - A világ Szent Megváltójának háza -, melyet görög kereszt alaprajzúra faragtak ki. A templom 30 méter hosszú, 23 méter széles, és 10,7 méter magas. Teteje egy szintben van a környező talajfelszínnel, és az erózió elleni védelem miatt be van fedve. Belsejében található az Afro Ayigeba, egy 60 centiméter hosszú kopt kereszt, melynek erős gyógyító hatást tulajdonítanak. Annak ellenére, hogy igen egyedülálló építmények őrzik ezeket relikviákat, azt mondják, a templomok a bennük elrejtett tárgyak nélkül semmit sem jelentenének a lalibelai embereknek vagy az ide zarándokolóknak.

Cikkünk megírásában David Douglas Misztikus és szent helyek atlasza című könyve segített.

A kötet olyan helyekre kalauzolja el az olvasót, melyek misztikus kisugárzással rendelkeznek. A régmúlt és a jelenkor kultikus helyei - például a rocamadouri Mária-kegyhely - mellett az album bemutatja a legszokatlanabb szakrális alkotások, így a chartres-i székesegyház labirintusa vagy a Glastonbury Tor óriási földhalma mögött megbújó szimbolikát. A mára részben elpusztult építmények, mint Stonehenge és a delphoi jósda, felfedezését a legújabb rekonstrukciók segítik. A látványos fotók és illusztrációk segítségével végigkövetheted az emberi hitvilág és építészet több ezer éve együtt íródó történetét.

Kiadja a Kossuth Kiadó.
A könyv ára 5644 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
Ezt is szeretjük