10 alvó vulkán, ami óriási pusztítást vihetne végbe: Magyarországon is akad belőlük

A természeti képződmények egyszerre csodálatosak és félelmet keltőek.

Alvó vulkánok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Megszámlálhatatlan mennyiségű vulkánt találni ezen a bolygón, melyek közül sokan szunyókálnak, vagy legalábbis nagy ritkán, még a tudósok számára is alig érzékelhető működésről tesznek tanúbizonyságot.

A vulkanológusok véleménye ugyanakkor megoszlik azzal kapcsolatban, hogy mi tekinthető aktív, illetve alvó vulkánnak. Egyesek azokat a tűzhányókat is aktívnak tartják, amelyek az elmúlt 10 000 évben léptek működésbe, míg mások ennél azért  jóval szűkebb időintervallumokban gondolkodnak. Bár belső működésüket napjainkig is rejtély övezi, a természet eme pazar jelenségei mellett nem lehet szó nélkül elmenni.

Szunnyadó vulkánok

A szakemberek abban egyetértenek, hogy noha teljes pontossággal nem lehet előre megjósolni a vulkánkitörést - bár az összeállításunkban szereplő tűzhányók esetében ez igencsak valószínűtlen - aggodalomra semmi ok.

A legtöbb, amit az ember megtehet, hogy tájékozódik, és nyomon követi az eseményeket. Amerikában erre a célra létrehoztak egy weboldalt, ahol azonnal megjelenik, ha bármelyik vulkán működésbe lépne. Mindenesetre eljátszani a gondolattal, hogy micsoda pusztítást vihetnének végbe a tűzhányók, érdekes, mégis hátborzongató.

A Kilimandzsáró egy inaktív sztratovulkán, amely 5892 méter magasságával Afrika legmagasabb pontja. El lehet képzelni, mi történne, ha egymillió év után ismét kitörne.
A Balaton-felvidéki tanúhegyek egykor igencsak látványos vulkanikus tevékenységet mutattak, manapság ennek emlékét csak a vulkáni kúp formájú Szent György-hegy őrzi.
3776 méter magas Japán legmagasabb hegye, a Fuji, melyet évről évre rengeteg turista keres fel. Utolsó kitörése 1708-ban történt.
Az Északi-középhegység legnyugatibb tagja, a Börzsöny ugyancsak vulkanikus eredetű. Legmagasabb pontja pedig a néhai vulkán kráterének peremén található.
Tavaly felröppent a hír, miszerint kitörhet a Yellowstone szupervulkán, sőt akkoriban tanulmányt is készítettek a lehetséges pusztító hatásokról. A kutatók cáfolták az esemény bekövetkezését.
Hawaii legmagasabb hegyén található a Mauna Kea, egy szunnyadó pajzsvulkán. Utolsó kitörését 4500 éve jegyezték fel.
Egykor az Északi-középhegység egy másik tagját, a Cserhátot is vulkanikus aktivitás jellemezte.
Laacher See: a németországi vulkáni eredetű kaldera tó az Eifel-hegységben, Koblenz környékén helyezkedik el. A vulkán utolsó kitörése, egyben a tó kialakulása, i.e. 10 930 környékére tehető.
Az évek során a Mátra egyik legmagasabb csúcsán, a Galya-tetőn is találtak krátermaradványokat.
A Visegrádi hegység - akárcsak a Börzsöny -, szintén vulkanikus tevékenység következtében alakult ki.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük