5 rejtett, meseszép hely Budapesten

Úgy érzed, a főváros nem tud újat mutatni számodra? Íme, öt alig ismert kincs, mely letűnt korokba és varázslatos helyekre vezet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Lánchidat, a Hősök terét és a Gellért-hegyet mindenki ismeri, ám Budapest még azokat is képes zegzugos utcáiban és sejtelmes belső udvaraiban megbúvó, rejtett kincseivel elvarázsolni, akik úgy érzik, a főváros már nemigen tud újat mutatni nekik. Hogy a következő öt helyet felfedezd, érdemes letérned a jól ismert útról.

Gül Baba türbéje és szobra (forrás: hu.wikipedia.org, Feloidea, Gyurika)

Egy török dervis sírja: Gül Baba türbéje

Gül Babáért érdemes letérni a Margit körútról. A szent dervis, akit a Rózsák atyjának is neveznek, több mint 450 éve nyugszik itt, a város felett, a szelíd Rózsa-dombon.

A Budát meghódító törökökkel jött, és állítólag 1541. szeptember 2-án, a győzelem ünnepén halt meg. A harcos szerzetes tiszteletére igen díszes temetést rendeztek, a legenda szerint a koporsóvivők közé még I. Szulejmán szultán is beállt.

A dervis türbéje, vagyis sírja a muzulmán világ legészakibb zarándokhelye. A második kerületi Mecset utca 14. szám alatt található kápolnában zöld lepellel takart koporsóban fekszik a szent ember.

Csendes nyughelyéhez talán a Gül Baba utcán a legszebb a zarándoklat. Maga az utca is még a régi, romantikus Budából maradt meg.

Regényhősök nyomában: Pál utca

A Pál és a Tömő utca környékén, valóságos helyszíneken játszódik Molnár Ferenc világhírű regénye, A Pál utcai fiúk.

A józsefvárosi Pál utca a körútról nyílik, és a Mária utca sarkán ma is áll az a ház, mely a regénybeli grund helyére épült.

Szanyi Péter szobrai (forrás: szoborlap.hu, Pál Tamás, Neszták Béla)

Keramitkővel burkolt, tágas udvarán, tehát az egykori grund földjén két fa nőtt, melyek közül az egyiknek ma már csak száraz tőkéje őrzi a letűnt kor szellemét. A regény megjelenésének századik évfordulójára, 2007-ben a Práter utcai iskola előtt állították fel Szanyi Péternek a regény einstand-jelenetét ábrázoló szobrát, amit nem szabad kihagyni, ha a környéken jársz, mint ahogy érdemes megnézni a közelben, a Tömő utcában újra felépített grundot is.

Első műszaki múzeumunk: a Technológia épülete

A nyolcadik kerületben, a József körút és a Népszínház utca sarkán álló téglaburkolatos, neoreneszánsz épület a Technológia néven volt ismert a régi Budapesten. A Hauszmann Alajos által tervezett és 1889-ben átadott palotában működött ugyanis az Ipartanoda, vele együtt pedig első műszaki múzeumunk, a Technológiai Iparmúzeum. Ma is műszaki mesterségek oktatása folyik falai között, de felsőfokon: a BMF Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kara a ház legnagyobb használója, a körút felőli oldala pedig a fogyasztóvédőké. Mindennek köszönhetően nem csak kívülről, de belülről is bármikor megcsodálhatod.

Ahol örökre elaludt: Jókai-udvar

Én most aludni fogok - mondta állítólag 1904. május 5-én este 9 óra 20-kor Jókai Mór, a 19. század írófejedelme hetedik kerületi, az Erzsébet körút 44-46. szám alatti ház második emeleti saroklakásában, és elaludt örökre.

A Jókai-udvar és a Gutenberg-otthon (forrás: hu.wikipedia.org, Pasztilla)

Most emléktábla jelzi az utcasarkon, hogy itt lakott élete utolsó négy és fél évében, illetve fönt, a második emeleti gangon is emléktábla található, sőt, itt kettő is. Egy a 15., egy a 17/a ajtónál. A kettő valószínűleg egy lakás lehetett valaha.

A különleges kivitelezésű házat egyébként 1899-ben a híres Baumgarten család építtette, Quittner Zsigmond tervezte, és későbbi tulajdonosa, Berger Leó nevezte el Jókai-udvarnak. Bár a lakásokban ma nem működik múzeum, a sajátos hangulatú udvart mindenképp nézd meg, ahogy az emeletre is érdemes felsétálnod.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A betűk birodalma: Gutenberg-otthon

Valaha a Józsefváros a magyar nyomdászat központja volt, jelentős nyomdák működtek a Blaha Lujza tér környékén, és a Magyar Könyvnyomdászok és Betűöntők Egylete 1907-ben itt, az akkori Sándor Főherceg téren, vagyis a mai Gutenberg téren építette fel székházát, a ma műemlékvédelem alatt álló, szecessziós Gutenberg-otthont, melynek alsó szintjein és udvarában helyezkedtek el az egyleti helyiségek, az étterem és a színházterem, a felső szinten pedig a bérlakások. A tervezők, Vágó László és Vágó József műterme a legfelső emeletre költözött, nem utolsósorban pedig itt lakott többek között Lechner Ödön is.

A Világörökség magyar helyszínei

Nézegess képeket!

Elolvasom

A ház híres lakói közé tartozott több művészcsalád, itt élt például Négyesy László esztéta, később pedig Mándy Iván író, valamint Heller Ágnes és Fehér Ferenc filozófusok.

Cikkünk Kapolka Gábor és Csordás Lajos Séták - A 6-os villamos vonalán című könyve alapján készült.

Létezik-e pestibb útvonal, mint a Nagykörút? Létezik-e pestibb villamos, mint a 6-os? Ez a képes kalauz Budapest leghíresebb villamosvonalán vezet végig, a Moszkva tértől a Móricz Zsigmond körtérig, a 19. század végén kiépült, tágan értelmezett körúton. Feltárja párizsias szépségeit, a házak sajnálatos kopottsága mögött szeretettel és rácsodálkozással igyekszik megmutatni olvasóinak a világvárosi bulvár értékeit, hangulatait, lakóit.

Kiadja a Vince Kiadó.
A könyv ára 2795 forint.
A könyvet itt rendelheted meg. »
Ezt is szeretjük