Vörös fény cikázott az égen: a tudósok is csak nemrég fedezték fel a jelenséget

Egy fotós idestova több mint tíz éve kutatja a vörös lidérc ritka jelenségét, de munkájának mostanra meglett a gyümölcse.

Vörös lidérc
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a neve ilyesmit sejtet, a vörös lidérc mégsem egy mesebeli figura, hanem egy magaslégköri villám, amely a hagyományos villámoktól eltérően nem a felhők és a föld között csapódik be, hanem a zivatarok felhőcsúcsai és az égbolt magasabb rétegei között.

A jelenség különlegességét bizonyítja, hogy a tudósok csupán 20-30 éve szereztek tudomást létezéséről, megörökíteni pedig szinte lehetetlen, hiszen rengeteg kitartás és türelem kell hozzá. Egy tehetséges fotósnak azonban sikerült.

Gyönyörű vörös lidércek cikáztak az égen

Az angol származású Paul M. Smith fiatal korától kezdve vonzódott a tudományhoz és a természethez, rajongása pedig még nagyobb lett, amikor 2000-ben Kanadába költözött. Miután vásárolt egy komoly fényképezőgépet, viharvadászatba kezdett Észak-Amerika-szerte, menet közben pedig lassacskán megtanulta, mikor és hogyan lőhet tökéletes fotót a vörös lidércekről. 

Smith szívéhez azért áll különösen közel a természetfotózás, mert ezáltal közelebbi kapcsolatba kerül a világgal, és jobban megismeri a benne zajló folyamatokat.
A vörös lidérc jelenségéről először egy dokumentumfilmben hallott, amikor is egy gondolat befészkelte magát a fejébe: még jobban megismerni és lefotózni.
Nincs két egyforma vörös lidérc, vagyis minden alkalom új élményeket tartogat.
A tökéletes kép elkészítéséhez pedig egyszerre több feltételnek kell teljesülnie. Ez jelenti a legnagyobb kihívást a dologban.
Hiszen nemcsak tiszta égbolt és tökéletes időjárási körülmények kellenek hozzá, hanem az idővel is résen kell lenni, hiszen ezredmásodperceken is sok minden múlhat.

Nyitókép: Getty Images Hungary

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük