A világtörténelem 7 első influenszere: TikTok helyett a királyi udvarban terjesztették a trendeket

Volt élet az Instagram, a #hirdetés és a szponzorált tartalmak előtt is.

A világtörténelem első influenszerei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Neked mi jut eszedbe az influenszer szóról? Valószínűleg egy fiatal, csinos nőt képzelsz el, aki ruhákat mutogat, sminkel és bemutatja az arcápolási rutinját valamelyik közösségi oldalon.

Az elmúlt pár évben elképesztően telített lett az influenszervilág, és a megjelenésük teljesen átalakította a reklámipart. Gyakorlatilag már nincs közösségi média nélkülük, és sokan megkérdőjelezik fontosságukat, sőt megbotránkoznak rajtuk.

A világtörténelem első influenszerei

Abba azonban kevesen gondolnak bele, hogy már jóval az Instagram megjelenése előtt is voltak olyan véleményformáló karakterek, akik befolyásolták a hétköznapi ember döntéseit, formálták ízlésüket. Most 7 több évszázaddal ezelőtt élt történelmi személyt hoztunk, akik a világ első influenszerei titulust is megkaphatnák. Internet nélkül is vezéregyéniséggé nőtték ki magukat – gondoljunk csak bele, mi lett volna, ha még TikTok-csatornájuk is van!

A himlő I. Erzsébet angol királynőt sem kímélte, aki 1562-ben kapta el a betegséget. Az uralkodó nem halt meg, de olyan hegek maradtak az egész testén és arcán, amit mindenképp el akart fedni. Így hát elindított egy ma is ismerős trendet: a sminkelést. A termékek akkoriban azonban még nem voltak veszélytelenek.
Giuseppe Garibaldi Olaszország egyesítéséért harcolt a 19. század közepén. A harcokhoz egyenruha híján bő piros ingeket viseltek. Támogatásuk jeléül az olasz nők elkezdtek piros ingeket viselni. Nem sokkal később ikonikussá váltak az úgynevezett Garibaldi-ingek.
Fotó: Apic / Getty Images Hungary
Viktória királynő esküvője trendteremtő volt. A királynő 1840-ben házasodott, és egy fehér váll nélküli csipkeruhát viselt. Ezután a fehér menyasszonyi ruha lett az új divat gyakorlatilag minden társadalmi réteg számára.
XIV. Lajos francia királynak gyönyörű dús hajkoronája volt, ám korán hullani kezdett, így számos parókakészítő dolgozott neki. A trendnek felülve az arisztokraták közül egyre többen nyúltak a kor ikonikus parókáihoz.
Ambrose Burnside az amerikai polgárháború egyik tábornoka volt, de később volt kormányzó és szenátor is. Persze nem ezek miatt emlékszünk rá, hanem mert ő tette divatossá a pajeszt.
Fotó: Stock Montage / Getty Images Hungary
Amelia Bloomer volt az egyik olyan nő, aki 1848-ban elszántan törekedett arra, hogy az Egyesült Államokban a nők nagyobb részvételt érjenek el a kormányzatban. Bloomer állította, hogy a fűző és szűk ruhák túlságosan korlátozzák a női testet. Ezért megalkotott egy olyan rövidnadrágot, ami a szoknya alá is befért, és valóban kényelmes volt. Ezt Bloomernek nevezték el.
Emiliano Zapata a 20. század elején részt vett a mexikói forradalomban és harcolt a parasztok igazságáért. Zapatának bozontos és dús bajsza volt, amit sok szegény ember lemásolt, így demonstrálva, hogy támogatják őt. A férfi bajsza idővel a mexikói hazafiság jelképévé vált.

Paradicsomleves-torta és répapuding - 7 bizarr desszert a történelemből

Elképesztő, miket evett a történelem embere, ha valami édesre vágyott.

Elolvasom

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük