Így nézett ki a világ legkisebb dinoszaurusza: a 99 millió éve élt lény voltaképpen egy kis gyík volt
A világ legkisebb dinoszaurusza nem is az, aminek elsőre hitték a felfedezői.
A borostyán egy egészen pici ősgyíkot konzervált, aminek valódi kinézetét, méretét CT-szkennelés során vizsgálták meg.
Egy icipici, 99 millió éves koponyát találtak a borostyán fogságában, és a kutatók hosszas mérlegelés, tanulmányozás után arra a következtetésre jutottak, hogy bizony ráleltek a világ legkisebb valaha élt dinoszauruszára - vagy mégsem?
Ősgyík a borostyánban
Teljes bizonyosságot az Oculudentavis khaungraae fajjal kapcsolatban egy évvel a 2020-as felfedezése után tettek, amikor is egy másik, jobb állapotban prezerválódott maradványra bukkantak, ami a tudósok szerint hajdanán prehisztorikus gyík lehetett.
REPTIL CRETÁCICO
— CRCiencia (@CRCiencia) June 15, 2021
El hallazgo de un extraño lagarto refuta la descripción del dinosaurio aviano más pequeño del mundo 🔎🦴
📰 https://t.co/2Q4wZ6rsmo
via @agencia_sinc #Paleontología #Cretácico pic.twitter.com/s1ZaUxOYWY
- Nagyon különleges állat, nem hasonlít semmilyen ma élő gyíkra - mondta a tanulmány társzerzője, Juan Diego Daza. - Vizsgálataink szerint nagyon sok gyíkféle ebből az időszakból származik, csak még nem evolválódtak olyan formára, amit ma ismerünk. Ezért kicsit becsapós tanulmányozni őket. Az előbb talált két példánynak is hasonló a karakterisztikája, de valójában nem ugyanazok.
Az Oculudentavis naga
A Mianmari Szövetségi Köztársaság területén feltárt ősrégi faj a helyi lakosok tiszteletére az Oculudentavis naga nevet kapta, a helységben élő naga népcsoportra utalva ezzel. Eredményeik szerint ugyanabba a családba tartozik, mint az Oculudentavis khaungraae, csak egy más faja.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mind a két értékes, fosszíliákat tartalmazó borostyánt egyazon borostyánbánya-régióban találták meg, és mind a két faj korát 99 millió évre becsülték. Mivel a dinoszauruszok köztudottan a madarakhoz kapcsolódnak evolúciós szempontból, és az előbb említett maradványok bizonyítottan gyíkokhoz tartoztak, így nem lehet kijelenteni, hogy a legkisebb dinófajt találták meg - még akkor sem, ha sokáig ezt hitték. Az alább látható kép mutatja, 2020-ban hogyan képzelték el életében az állatot.
Палеонтологи нашли в янтаре самого маленького динозавра. Он весил два грамма
— Журнал «Нож» (@knife_media) March 12, 2020
Он был размером с колибри, походил на современную птицу и умел летать, но при этом сохранил миниатюрные зубы в клюве.https://t.co/AhLzZAsiO4 pic.twitter.com/IlSx3gbojg
Ám amikor 2021-ben összehasonlították a csontvázakat, a gyíkokéhoz hasonló jegyeket véltek felfedezni rajtuk. Különleges fejalakjuk miatt hitték azt eredetileg, hogy egy madárfélével állnak szemben, így bizton állíthatták a kezdetekben, hogy dinoszauruszra bukkantak - ám ez sajnos nem így van. Igazából valahogy így nézhetett ki.
We welcome the new species Oculudentavis naga! This genus was first considered to be a bird due to convergence in skull proportions but a research team led by @bolet_arnau demonstrates that is actually a bizarre lizard. Full story available 👉https://t.co/bNbMnctbu8 pic.twitter.com/NF87gVCeIQ
— Institut Català de Paleontologia Miquel Crusafont (@ICP_MCrusafont) June 14, 2021
Ahogy korábban is megjegyezték a kutatók, nagyon összetett feladat meghatározni egy ennyire régi lelet pontos szerkezetét, így keverhették össze madárral. Mindenesetre így is érdekes felfedezést tettek a gyíkok evolúciójával kapcsolatban - nem beszélve arról, hogy ilyen különös, csőrszerű szájjal rendelkező hüllőt sem mindennap látni.
A világ első várandós múmiája került elő a szarkofágból
Nagy meglepetés érte a múmiát vizsgáló szakértőket: várandósan balzsamozták be.
A világ első várandós múmiája került elő a szarkofágból: az egyiptomi nőt sokáig férfinak hitték
Elolvasom(Képek forrása: SlvrHwk / Wikipedia CC BY-SA 4.0, Twitter, borítókép forrása: CRCiencia és Institut Català de Paleontologia Miquel Crusafont / Twitter)