A szurikáták nem olyan ártatlanok, mint ahogy kinéznek - Néhány nőstény még a saját rokonát is megeszi
Különleges gén tehet néhány nőstény szurikátát domináns egyeddé.
A szurikáták nagy népszerűségnek örvendenek, különösen a gyerekek körében, mókás kinézetük és viselkedésük miatt. A valóságban viszont a kedvesnek tűnő állatok igazán kegyetlenek is tudnak lenni egymással.
A szurikáták nem olyan ártatlanok, mint ahogy kinéznek
Bár nagyon aranyosnak látszanak, a vezér nőstény egyedek bármire hajlandóak a hatalom megtartása érdekében. Nem riadnak vissza attól sem, hogy megöljék nőstény rokonaikat, és megegyék azok utódait. A tudósok nemrég rájöttek, mi segít a gyilkos szurikátáknak vezérré válni és annak is maradni hosszú távon. A bioRxiv online szerveren közzétett tanulmány szerint a domináns egyedek speciális génekkel rendelkeznek, ami szuper immunitást ad nekik.
A szurikáták nagy létszámú, gyakran 50 főt is elérő csoportokban élnek, amit egy nőstény vezet, aki az utódok 80 százalékáért felelős. Ha egy alacsony rangú nőstény utódokat hoz világra, kizárják a csapatból, az utódait pedig megölik. A vezető nőstény évente többször is szülhet utódokat, akiknek a nevelésében az egész csapat részt vesz. Nem ritka, hogy egy domináns nőstény 72 utódot hoz világra, míg a többi nőstény egyet sem. További érdekes állati szokásokról olvashatsz korábbi válogatásunkban.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Speciális gén segít vezetővé válni
A dél-afrikai Kuruman-folyó menti rezervátumban lefolytatott, három évig tartó kutatásban nemcsak megfigyelték a szurikáták viselkedését és egymással való kapcsolatát, de rendszeresen vérmintákat is vettek tőlük - ismertette a Live Science-nek Jenny Tung, a Duke Egyetem evolúciós antropológiaprofesszora, aki a kutatás alapján készített tanulmány társszerzője is egyben.
A vérmintákból kiderült, hogy a domináns nőstények és hímek vérében magasabb volt a kortizolszint, a stresszel összekapcsolt hormon. Míg a domináns nőstények esetében magasabb volt az androgénszint, a növekedésért és a szaporodásért felelős hormon is. Szintén jobban reagáltak a gyulladást okozó hatásokra a hímeknél, ami azt sugallja, hogy az ő szervezetük jobban szembe tud szállni a fertőzésekkel. A tudósok szerint a vezetővé vált egyedek státusza is befolyásolta a sejtek változását, és még ellenállóbbá tette őket.
Szinte emberi magatartást figyeltek meg egyes állatfajoknál betegség idején
Sok állatfaj ösztöneire hallgatva gyakorolja a biztonságos távolságtartást, ha beteg van köztük.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- állatkölyök
- szurikáta