Több ezer embert öltek meg az esküvőjük napján - Valois Margit és IV. Henrik házassága halálra volt ítélve

A francia uralkodó frigye az első pillanattól kezdve megpecsételődött.

Valois Margit és IV. Henrik hazássága
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Valois Margit és IV. Henrik házassága a francia vallásháború és a politikai intrikák közepette zajlott, és bár célja a béke és a vallási megbékélés volt, sikertelen lett ebben a tekintetben. Egybekelésük a 16. századi Franciaország kiemelkedő ünnepségének számított, amelyre nem kisebb esemény nyomta rá a bélyegét, mint az 1572. augusztus 24-ei Szent Bertalan-éjszakai tömeggyilkosság: több ezer protestánst öltek meg a vallásuk miatt.

A házasságuk halálra volt ítélve

Valois Margit 1553. május 14-én született Párizsban. Apja II. Henrik francia király, anyja Medici Katalin, Franciaország királynéja. Bátyjai a későbbi francia királyok, II. FerencIX. Károly és III. Henrik voltak, nővére, Erzsébet hercegnő pedig 1559-ben ment férjhez II. Fülöp spanyol királyhoz.

GettyImages-959542376
Fotó: Christophel Fine Art / Getty Images Hungary

Margitot mindössze 19 évesen adta férjhez katolikus édesanyja a protestáns (hugenotta) Navarrai Henrikhez. Az 1560-as évek elején a francia királyságban a katolikusok és hugenották közötti feszültségek növekedtek, ami később a francia vallásháborúhoz vezetett. A hugenották a protestáns vallás hívei voltak, míg a katolikusok a hagyományos vallási irányzatot képviselték. Ebben a környezetben Margit és Henrik házassága kísérlet volt a vallási megbékélésre és a politikai stabilitás helyreállítására.

Szent Bertalan-éji mészárlás

A két előkelő 1572. augusztus 24-ei menyegzőjére Medici Katalin nem mindennapi nászajándékkal készült. A vakbuzgó királyné lánya esküvőjét használta fel a hugenották tömeges lemészárlására. Az események közvetlen hátterét ugyanis az adta, hogy a hugenotta vezérek - köztük Navarrai Henrik és Condé herceg - Párizsba utaztak a katolikus királyi család tagjainak esküvőjére. A vendégeket pedig nemes egyszerűséggel bezárták a város falai közé, és legyilkolták. 

GettyImages-1855752736
Fotó: duncan1890 / Getty Images Hungary

Az esküvő éjszakáján kétezer ember esett áldozatul a politikai és vallási viaskodásnak, az azt követő napokban pedig több mint tízezren haltak meg a hitük miatt. A mészárlást Henrik csak annak fejében úszhatta meg, ha áttér a katolikus hitre, és anyósa szeme előtt, az udvarban marad. 

Botrányok és szeretők

Henrik fogolyként élt a házasságában, mígnem egy vadászat során megszökött, és visszatért a protestáns hitre. Attól kezdve egyre viharosabban alkult az ifjú pár kapcsolata. Margit hatalmas szexuális étvágya miatt rendszeresen megcsalta a férjét, kalandjairól pedig mindenki értesült az udvarban. Egy pletyka szerint még gyermeket is szült az egyik szeretőjének, ami különösen felháborította a közvéleményt, ugyanis királyi utódot sohasem hozott világra. Ha arra is kíváncsi vagy, hogyan tették szerelmessé a férjeket a középkori francia nők, ide kattintva elolvashatod

GettyImages-1265654883
Fotó: Bildagentur-online / Getty Images Hungary

Azonban Henrik háza tája sem volt mentes a szeretőktől. A férfi több nőt tartott egyszerre, és rendszerint valamennyiükbe bele is szeretett. A leghírhedtebb románca egy Gabrielle d’ Estrées nevű nemesi származású lányhoz kötődik. Gabrielle mindössze 17 éves volt, amikor viszonyt kezdett vele Henrik, ám ő nem viszonozta a szerelmet. Végül családja kényszerítette arra, hogy a férfi szeretőjévé váljon. Miatta akart elválni Margittól, aki a megaláztatások miatti bosszúból nem ment bele a válásba. Végül Gabrielle szülés közben meghalt, ami véget vetett a szerelmi háborúnak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Margit az intrikákat jól tűrve még tíz évig nem vált el Henriktől, végül 1599-ben VIII. Kelemen pápa bontotta fel a frigyet. A király a válás után második felesége, Medici Mária mellett ugyanúgy folytatta kalandozásait, szeretőitől összesen kilenc gyermeke született, és arra kényszerítette Máriát, hogy törvénytelen gyermekeit együtt nevelje a saját hat gyermekükkel.

Olvass tovább! VIII. Henrik szajhájának hitték, és testvérével is hírbe hozták - Sokáig tévesen ítélték meg Boleyn Annát

Boleyn Annával kapcsolatban számos meghökkentő állítás kering a köztudatban: hogy szexuálisan aktív kamaszévei alatt nagy tapasztalatra tett szert Franciaországban, vagy hogy elcsábítottaVIII. Henriket, majd a szex megtagadásával kényszerítette arra, hogy vegye őt feleségül. De vajon mennyi igaz a korabeli pletykákból? Most kiderül!

VIII. Henrik szajhájának hitték, és testvérével is hírbe hozták - Sokáig tévesen ítélték meg Boleyn Annát

Az angol királynéról úgy tartották, laza erkölcsű és hűtlen feleség volt.

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük