Immáron 55 éve, hogy a londoni Természettudományi Múzeum megrendezi az "Év Legjobb Vadvilágfotósa" megmérettetést. Melynek keretében a legjobban sikerült műveket nemcsak díjazzák, de ki is állítják.
Versenyzők pedig mindig szép számmal akadnak, idén mintegy ötvenezer munkából választották ki a legjobbakat. Dr. Tim Littlewood, az intézmény igazgatója ugyanakkor megjegyezte, hogy az esemény talán még sosem érdemelt ekkora visszhangot, mint most. Nem véletlenül: hiszen naponta kerülnek újabb állatfajok a kihalás szélére.
2019 legjobb vadvilágfotói
A fotókon egytől egyig zseniálisan elkapott pillanatok láthatók, amellett viszont, hogy a művészek megmutatják a klasszikus ragadozó-préda felállást, arra is rávilágítanak, milyen ember építette csapdákkal kell nap mint nap szembesülniük. A képek magukért beszélnek, és nagyon elgondolkodtatóak.

Eduardo Del Álamo elkapott pillanata arról, amint egy leopárdfóka játszik a prédájával.

Matthew Ware szívet tépő fotója egy tengeri teknősről az alabamai strandon. Az állat súlyos sérülést szenvedett, valószínűleg egy halászháló miatt.

Egy magányos hím leopárd egyedül veszi fel a harcot az afrikai vadkutyákkal.
Fotó: Peter Haygarth

Adrian Hirschi fotóján egy hím víziló a szájába kapott egy újszülöttet, hogy megölje. Az oka valószínűleg a túlzsúfoltságból fakadó stressz, a tavak kiszáradása miatt ugyanis sokkal több állat kényszerül ugyanarra a helyre.
Fotó: Adrian Hirschi

A kanadai Jason Bantle fotója egy anya mosómedvéről, aki ezt az elhagyatott járgányt választotta utódai világra hozására. A fotós szerint a szélvédőn keletkezett lyuk nagyságán egy mosómedve még átfér, a nagyobb ragadozók azonban nem.
Fotó: Jason Bantle

Frank Deschandol portréja egy elpusztult bogárról három antennaszerű nyúlvánnyal. Utóbbiak egy gomba termőtestei, ami még élő állapotában került az állatba. A gomba először átvette az uralmat az izmok felett, ezután elterjedt az egész testben.
Fotó: Frank Deschandol

Thomas P. Peschak cuki fotója egy kíváncsi szürke bálnáról, ahogy a vízbe nyúló kezekhez közelít. A kép egy mexikói lagúnában készült, ahol a turisták szabadon megsimogathatják a bálnákat.
Fotó: Thomas P. Peschak

A kínai Minghui Yuan elkapott pillanata egy lárváról, ami fák helyett egy falat választott a bebábozódásra. Az állat így védi magát a ragadozók ellen.
Fotó: Minghui Yuan

Alex Mustard fekete-fehérben ábrázolja az élet körforgását: Mustard több mint húsz évig járta a Vörös-tengert, hogy a halakat ilyen csoportosulás közben kaphassa lencsevégre.
Fotó: Alex Mustard

Fabien Michenet fotója talán a legelképesztőbb, mivel elmondása szerint még csak nem is hallott soha olyasmiről, hogy egy hal egy medúza belsejében keresett menedéket.
Fotó: Fabien Michenet
Nyitókép forrása: Getty Images Hungary