Már 5 ezer éve is hittek az unikornisokban: a kínaiak írtak róluk először
Az unikornis nem volt mindig ló alakú, hófehér csodalény.
Plüss, matrica, ékszer és tetoválás: napjainkban millió formában megjelenik a közkedvelt unikornis, ám eredetét kevesen ismerik.
Érdekes, de az unikornis nem volt mindig ló formájú, hófehér csodalény, melynek spirálos szarv díszíti a homlokát. Több ezer évvel ezelőtt még egészen másként képzelték el.
Az unikornis eredete Kínából
Bár a történelem mitikus lényeinek jó része ijesztő, emberevő szerzet, az unikornis kivételt képez. Tudjuk, hogy napjainkban szivárvány ölelte, boldogságot árasztó figuraként tartjuk számon, de a régmúltban, több ezer éve sem volt ez másként. Akár az európai, akár az ázsiai forrásokat nézzük, ez a lény jóságos, veszélytelen. Az is közös vonás a különböző tájak elképzelései között, hogy az unikornist titokzatos lénynek tartják, mely módszeresen kerüli az ember közelségét, és igyekszik előtte észrevétlen, láthatatlan maradni.
Pontos eredetét nehéz lenne meghatározni, azt azonban tudni lehet, hogy több ezer évvel ezelőttről származó képi és írásos említései vannak. A legkorábbi képek az Indus völgyéből i. e. 3300-1300 környékéről származnak, Dél-Ázsiából, a modern-kori Afganisztán területéről. Ugyancsak Ázsiából, Kínából való a legkorábbi ismert írásos említés is: csaknem 5 ezer évvel ezelőttről, i. e. 2700-ból.
A kínai történet szerint a több ezer évvel ezelőtt élt bölcs Fu Hsi éppen egy folyó mellett ült, amikor víz fröccsent rá. Felnézett, és azt látta, hogy az egyszarvú, amelyet a kínaiak csi-linnek hívnak, éppen átkel a folyón. Az állat leginkább egy szarvasra hasonlított, de fényes pikkelyei is voltak, akár egy sárkánynak. Szarv nőtt ki a homlokából. A hátát furcsa jelek és mágikus szimbólumok borították. Miközben a csi-lin elsétált, Fu Hsi megragadott egy botot, és a nyomába eredt.
Egy 2000 éves, görög történet
Későbbről, körülbelül kétezer évvel ezelőttről, az európai népmesék sorában fennmaradt egy másik, görög mese is. Az akkori utazók ugyanis történeteket meséltek a távoli országokban élő egyszarvúakról, és ezek elterjedtek a nyugati világban.
A mese szerint egyszer egy vadász látott egy csodás, fehér unikornist a távolból, ahogyan kiemelkedik a vízből, és úgy ragyog, akár a Hold. Szinte elvakította a gyönyörű látvány, ezért összehívta a barátait, hogy együtt űzhessék. Az unikornis persze tudta, hogy nem fogják tudni elkapni, ezért megvárta, míg közel érnek hozzá, csak aztán vált köddé. Egy idő után az unikornis megtorpant egy gyönyörű fiatal lány előtt, aki egy fa tövében ült. A lány felnézett, végigsimította a lény sörényét, majd elkapta a szarvát, és finoman az ölébe húzta az unikornist. A lény csak ezután vette észre, hogy a lány sír, és hogy valójában csalás áldozata lett. Üldözői utolérték és körbevették, majd elhurcolták onnan. A lány bánatában az erdőben maradt, és nézte, ahogyan a foglyul ejtett unikornis szarva megcsillan a távolban.
Európában kevesen kérdőjelezték meg, hogy valóban léteznek unikornisok, és még a tudomány emberei sem kételkedtek benne, sőt: a Kr. e. 300 körül az Ószövetséget héberről görögre fordítók arra jutottak, hogy a héber re'em kifejezés egy unikornisra utal. A korai természettudósok ugyancsak élő állatnak tekintették az egyszarvút: a világ állatainak számos ősi katalógusa tartalmazza fajként, és magányos vadállatként írják le őket, amelyek gyakran harcolnak oroszlánokkal és elefántokkal.
Ami pedig a kinézetét illeti, Európában a korai ábrázolások alapján fehér, barna, illetve sárga szőrű, általában lótestű, hosszú, spirálos, piros, fehér vagy fekete szarvú, kecskeszakállas, oroszlánfarkú lényként írták le.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A keresztény unikornis
A keresztény hitben az egyszarvú hosszú ideje Jézus szimbóluma. Történészek szerint a kapcsolódást épp az iménti, fiatal lányról szóló mese jelenti: a lány mellkasára hajló unikornis a Szűzanya mellére boruló Kisjézust jelképezi.
Más írt és festett művekben látni, ahogy az unikornis megmártja szarvát mérgezett italokban, így menti meg az embereket. Ez azzal hozható párhuzamba, ahogyan Krisztus megszabadítja az emberiséget bűneitől.
A középkorban még ittak unikornisszarvból, legalábbis azt hitték: de mit reméltek tőle?
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- történelem
- mitológia
Miért rettegtek a sellőktől a középkorban? Hátborzongató legendák keringtek róluk
- görögország
- történelem