Halálra dolgoztatott gyerekek és szétszakított családok - Ilyen volt valójában a Twist Olivér-féle dologház

A 19. századi dologházakban rengeteg szegény ember élte a mindennapjait.

Twist Olivér dologháza valójában
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A viktoriánus korabeli dologházakról rettentően szomorú kép él a közvélemény fejében. Ennek az elképzelésnek az alapjait Charles Dickens, angol író a Twist Olivér című művében fektette le. De vajon mennyire felel meg a regényben vázolt kép a valóságnak? Ennek jártunk most utána.

Ilyen volt valójában a Twist Olivér-féle dologház

Az angol dologházak az 1834-es szegénységi törvény módosítása nyomán jelentek meg, melynek alapján a szegények gondozása az egyház kezéből áthelyeződött egy központosított nemzeti rendszerbe. Az úgynevezett Szegénytörvényi Egyesületek dologházaiban olyan munkaképes embereket, családokat fogadtak be, akik nem tudták fenntartani magukat és szeretteiket. 

GettyImages-79395340
Fotó: PhotoAlto / Getty Images Hungary

Charles Dickens Twist Olivér című művében azonban nem egy ilyen intézményről kapunk leírást, hanem még a törvény előtti, egyházközségek által irányított dologházról. A könyv szerint a dologházban mindennap zabkását kaptak a lakók, és heti kétszer egy fej hagymát, de vasárnaponként egy fél zsemlét is ehettek. Ez azonban valótlan információ, ugyanis a dologházak fennállásáig egy olyan intézmény sem volt, ahol ilyen menüt szolgáltak volna fel.

A westminsteri Szent Margit-dologházban a reggeli kenyér volt levessel vagy kásával, vacsorára pedig vajjal vagy sajttal ehettek kenyeret. Ebédre gyakran húslevest, sárgaborsó-főzeléket vagy tejben főtt zabkását főztek. Egyes helyeken akár heti hatszor fogyaszthattak húst, máshol az idősek a zabkásájukat heti vaj-, tea- és cukorfejadagra cserélhették. 

A dologházra ítélés legendája

Egy másik hiedelem, hogy az embereket dologházra ítélték, de a beköltözés valójában önkéntes alapon történt, az más kérdés, hogy sokaknak nem volt más választása. Azoknak pedig, akik úgy döntöttek, hogy elhagyják az intézményt, semmilyen más segítség nem állt a rendelkezésükre ahhoz, hogy munkát vagy otthont találjanak. Sőt, akik dologházi egyenruhában léptek ki az utcára, kemény büntetést kaphattak.

GettyImages-171092555 (1)
Fotó: Culture Club / Getty Images Hungary

A ki-be néven ismert személyek viszont cseppet sem tartottak a rendőrségtől, sőt egy feljegyzés szerint a 81 éves Julia Blumsun összesen 163-szor tért vissza a City of London nevű dologházba. Egyedül a gyerekek szerettek volna kikerülni onnan, az árvákat ugyanis a szegénygondozási rendszer a regényből is ismert módon, mesteremberek mellé helyezte tanoncnak. Így minimális ellátás mellett kényszerültek kemény munkára, a mesterek pedig gyakran bántalmazták is őket.

A 19. század második felére változott csak meg a helyzet, amikor egy szegénységügyi biztos, James Kay-Shuttleworth indítványozta, hogy a gyermekek a kemény fizikai munka helyett vallási és kézműves oktatást kapjanak. Ettől kezdve a szegény nebulók vagy a dologházakban, vagy egy másik oktatási intézményben tanulhattak. Charles Dickens egy ilyen intézmény meglátogatását követően azt írta, a lakói nagy valószínűséggel jó polgárokként hagyják el a falait. A század végére népszerűvé váltak a szegény gyermekek elhelyezésére épített, miniatűr falvak. Ezek a települések házanként 10-20 fős közösségekbe szerveződtek, ahol egy-egy házvezetőnő felügyelt a rendre. A falvakhoz iskola, kápolna, kórház, mosoda és műhely is tartozott.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Elszakított családok, halálra ítélt betegek

A szegénységi törvényt ellenző sajtó ebben a korban rengeteg horrorisztikus történetet közölt a dologházak mindennapjairól. Sok újságcikk szólt arról, hogy elszakítják a gyermekeket a szüleiktől, ezzel szétzilálva a család egységét. Ez viszont csak részben volt igaz. Az anyák bármikor találkozhattak a gyermekeikkel hétéves korukig, de utána is kérhettek napi látogatást. A nők és a férfiak szétválasztását pedig azzal indokolták, hogy így könnyebb fenntartani a rendet. Mivel a dologházak nagy részében maximum két állandó személyzet volt jelen - az igazgató és egy házvezetőnő -, ez segíthetett abban, hogy az intézményben ne uralkodjon el a káosz. 

GettyImages-171092556
Fotó: Culture Club / Getty Images Hungary

Az intézmények gyengélkedőit azonban mindenki igyekezett elkerülni, mert zsúfoltak voltak, és az ápolók a lakók idős női tagjai közül kerültek ki. Ezek az asszonyok gyakran részegesek és írástudatlanok voltak, ezért a betegek nem kaptak megfelelő ellátást és ápolást. De mint mindenben, ebben is voltak kivételek, az író által 1860-ban meglátogatott liverpooli dologházban például minden kórterem megfelelően tiszta és fejlett volt. 

Mindent összegezve, a viktoriánus korabeli dologházak sok mindenben hasonlítottak a Charles Dickens által leírtakra, viszont jó néhány dologban el is tértek. A gyermekeket a korai szakaszban keményen dolgoztatták, de ez a 19. század második felére a reformálásoknak köszönhetően teljesen megváltozott. A menük sem csak zabkásából álltak, sőt, több helyen maguk válogathatták össze az ételek a lakók. Bár ezek rosszabb minőségű alapanyagokból készültek, változatosabb ételek voltak, mint az angol író által lefestett koszt. A családokat valóban szétszakították, sőt még a nemeket is elkülönítették egymástól. A nem koedukáltság miatt pedig sérültek a társas kapcsolatok. 

Olvass tovább! VIII. Henrik szajhájának hitték, és testvérével is hírbe hozták - Sokáig tévesen ítélték meg Boleyn Annát

Boleyn Annával kapcsolatban számos meghökkentő állítás kering a köztudatban: hogy szexuálisan aktív kamaszévei alatt nagy tapasztalatra tett szert Franciaországban, vagy hogy elcsábította VIII. Henriket, majd a szex megtagadásával kényszerítette arra, hogy vegye őt feleségül.

VIII. Henrik szajhájának hitték, és testvérével is hírbe hozták - Sokáig tévesen ítélték meg Boleyn Annát

Az angol királynéról úgy tartották, laza erkölcsű és hűtlen feleség volt.

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük