Ma már olyan világban élünk, ahol az emberek számára teljesen természetes, hogy a zsebükben lévő telefon kamerája jobb, élesebb képet készít, mint akár csak tíz, tizenöt évvel ezelőtt a profi gépek.
A hihetetlenül gyors fejlődés miatt sokan talán bele sem gondolnak, milyen nagy utat tett meg a fotózás, mint technológiai és művészeti ág. Épp ezért jó néha nosztalgiázni, és a gyökerektől kezdve megismerni a fényképek világát.
Mi látható a világ első fényképein?
Korábban festmények, rajzok segítségével próbálták meg átadni az emberek a körülöttük lévő világot, éppen ezért hatalmas technológiai ugrást jelentett az első fotográfiák elkészülte a korai 1800-as években. A kezdeti időszakban a Joseph Nicéphore Niépce és Louis Daguerre által megalkotott módszert, a dagerrotípiát használták a kép rögzítésére, majd később a fényképészet fejlődésével egyre több és jobb minőségű fotók készültek. A fennmaradt első fényképekre mindenesetre nagyon érdekes visszatekinteni ennyi év távlatából.

Az első fennmaradt fényképet 1827-ben készítette Joseph Nicéphore Niépce a dolgozószobája ablakából, héliográfiás technológiával, expozíciós ideje pedig nyolcórás volt.

Louis Daguerre felvétele nemcsak a történelem egyik legrégebbi fotója, de az első is, amin egy ember látható. A feltaláló 1839-ben, a párizsi lakása ablakából készítette, és azért látszódik a férfi a tízperces expozíciós idő ellenére is, mert megállt cipőt pucoltatni.

A világ első portréját saját magáról készítette a fotózás egyik úttörője, Robert Cornelius 1839-ben. A hosszú rögzítési idő miatt nagyjából tíz-tizenöt percig kellett mozdulatlanul állnia.

1840-ben készült az első felvétel a holdról, ami ugyan az idők során megrongálódott, de a lényeg így is kivehető John W. Draper dagerrotípiáján.

1860-ból maradt fent az első légi felvétel, amit Boston felett készítettek. Bár az első igazi légi fotót a francia fotós-léghajós Gaspard-Félix Tournachon lőtte, az elveszett, így ezt a képet tekintik az első ilyen jellegű fotónak.

A történelem első színes fotója 1861-ben készült Thomas Sutton által, és egy kockás masnit ábrázol. A korai dátum ellenére a színes fotózást hosszú évtizedekig nem fejlesztették és használták.

Ez a kép sok szempontból is különleges: az első színes fotók egyike, ráadásul ennél korábban nem létezett víz alatti felvétel. A National Geographic fotósa készítette 1926-ban.

A világ első digitális fotója Russell Kirsch nevéhez köthető, aki 1957-ben a saját fiáról készítette a felvételt. Ennek a technológiának az elterjedésére is hosszú évtizedekig kellett várni.

Manapság, ha képekről van szó, kikerülhetetlen az Instagram, ahol ez volt az első feltöltött fotó. Az oldal egyik fejlesztője, Mike Krieger 2010. július 16-án osztotta meg, és a South Beach-i kikötőnél készítette. Az Instagram 2010 októberében debütált a nagyközönség számára.
Fotó: mikeyk / Instagram