Orbánék döntöttek: akár 30 ezer forint járhat vissza havonta
1,3 millió család lehet érintett
A döntést a kormánypárt meghozta, már csak a parlamentre várnak.
- Nőies, sokoldalú zárt cipők őszre: nadrággal és szoknyával is jól mutatnak – Árakkal, lelőhelyekkel »
- 50 felett is ragyogó, dús marad a frizura ezekkel a bevált praktikákkal: a festett és az ősz haj új életre kel »
- Csak pár apró mozdulat, és nem villan ki a melltartó a ruha alól: szuper trükkök, ha meggyűlik a bajod a kivágott fazonokkal »

- Mi Kanada fővárosa? 10 kérdéses kvíz a világ országairól, amit illik tudni
- Hajdú Pétert kirakták a Szigeten az RTL VIP-ból: Sebestyén Balázs kotyogta ki
- Ha erről a telefonszámról hívnak, tilos felvenni! Így dolgoznak a csalók az OTP nevében
- 5 kérdés, ami megmutatja, mennyire intelligens valaki - Hány igen válaszod lett?
- Hátborzongató, VV Anett mit hallucinált igazából: először mondta el, mi történt a teaszeánszon
A kormány döntött, 25-30%-kal csökkenhetnek a devizahitelesek törlesztőrészletei, így akár 30 ezer forinttal is több maradhat egy devizahiteles család kasszájában. 1,3 millió családot érinthet a könnyítés, de a forinthiteleseknek még várniuk kell.
Több tízezer forinttal lehet könnyebb havonta
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője sajtótájékoztatón ismertette pénteken a kormánypártok tapolcai évadnyitó frakcióülésén született elhatározásokat. Ezek közül a legjobban várt döntés az úgynevezett banki elszámoltatási törvény volt.
A frakció döntése értelmében a devizahiteles törlesztőrészletek legkorábban februártól csökkenhetnek. Azon ügyfelek, akiknek bankja perel a visszafizetendő összeg miatt, csak márciusban juthatnak a pénzükhöz. A frakció döntött arról is, hogy kamatemelési moratóriumot vezet be legkésőbb 2016. április 30-ig. Ez azt jelenti, hogy mostantól nem emelkedhetnek a kamatok, bárhogy alakul is a forint árfolyama.
Egyes devizahitelek esetében a kezdeti havi részletfizetés összege mára akár duplájára is emelkedhetett. Eszerint aki 2008-ban 60 ezer forintot törlesztett havonta, ma akár 120 ezret is kénytelen fizetni, főként a forint gyengülése miatt.
Aki 120 ezer forintot fizetett eddig havonta, annak februárban, de legkésőbb márciusban 84 ezer forintra is csökkenhet a részletfizetési kötelezettsége - legalábbis ezt ígéri most Rogán. Az egyes szerződésekre vonatkozó konkrét számokat a Magyar Nemzeti Bank határozza majd meg.
Elszámoltatják a bankokat
Pénteken nyújtotta be a Fidesz a bankok elszámoltatásának menetéről szóló törvényt, amelyről az országgyűlés szeptember 24-én szavazhat. Az ügyben csaknem négyszáz pénzintézet érintett, illetve mintegy 680 ezer devizahiteles törlesztője módosulhat. A törvény először a devizában eladósodottak helyzetét rendezi, de később a forinthitelesek is sorra kerülhetnek. Utóbbiakat érthetően a forintgyengülésből fakadó terhek nem, csak az egyoldalú kamatemelés érinti.
A Kúria döntése után nyáron hozott törvényt a parlament arról, hogy a bankok kötelesek visszafizetni az árfolyamrésből fakadó kamatemelés mértékére rúgó összegeket az ügyfeleiknek. A törvény azt is kimondja, hogy az egyoldalú kamatemelés mindaddig törvénytelennek minősül, míg a bíróság másként nem ítéli. A mostani törvény miatt 1000 milliárd forintot veszíthetnek el a bankok.
Az utóbbi hetekben szinte naponta indultak perek pénzintézetek részéről az állam ellen, de eddig csak néhány bank járt részleges sikerrel. Az egyik ilyen ügyben eljáró bíró az Alkotmánybírósághoz fordult, mert szerinte a törvény visszamenőleges hatálya miatt az alaptörvénybe ütközik.
Fotó: Facebook/Rogán Antal.
OLVASD EL EZT IS!

- pénz
- támogatás
220 ezer forintot is kaphatsz havonta

- lopás
- pénz