Ezt rághatták a kőkorszak tinédzserei - Fotón egy több mint tízezer éves rágógumi

A táplálkozási szokásaikról és betegségeikről is sok mindent elárul.

10 000 éves rágógumit találtak
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A rágógumi már évtizedek óta egy hétköznapi megoldás arra, ha egy kis felfrissülésre vágysz a nap közepén, vagy enyhítenéd a reflux tüneteit, esetleg fogyni szeretnél. Azt azonban kevesek hinnék, hogy már egészen a kőkorszakban volt ennek a cukorkának alternatívája.

Tízezer éves "rágógumi"-darabokat találtak a svédországi Göteborg városához közeli Huseby Klev régészeti lelőhelyen. Persze ez még korántsem volt mentolos vagy gyümölcsös ízesítésű - sokkal inkább hasonlított egy ragadós gyantagombóchoz.

10 000 éves rágógumit találtak

A leleteken talált fognyomok egyértelműen arra engedtek következtetni, hogy használója tinédzserkorú lehetett, és valószínűleg sokáig csócsálta a gyantadarabokat. Azt azonban nem tudni, pontosan mi célból tette ezt. A kutatók 2019-ben a rágógumik által próbálták feltérképezni a kőkorszaki emberek táplálkozási szokásait és szájhigiéniájukat, egészségi állapotukat, vizsgálódásuk pedig nem volt eredménytelen.

chewinggum.png
Fotó: Youtube/Wonder World

A megfigyelés során megállapították, hogy a kőkorszaki tinédzserek rágózás előtt szarvast, pisztrángot és mogyorót ettek. Emellett különböző madárfajok, illetve rókák és farkasok DNS-nyomaira is bukkantak. Utóbbit azzal magyarázták, hogy az akkori emberek fogaikat használták a madárcsontok előkészítéséhez. Gotherstrom kutató szerint ez remek pillanatképet nyújt a skandináv nyugati partvidék vadászó-gyűjtögetőinek egy kis csoportjának életéről. 

A táplálkozás mellett a tudósok azt is kiemelték, hogy az akkori embereknek komoly problémáik voltak a fogaikkal. Tanulmányukból kiderült, hogy az egyik tinédzsernek számos baktérium volt a fogai között, ami súlyos parodontitisre utal. Ez gyakorlatilag egy fájdalmas ínygyulladást jelent, ami valószínűleg azzal járt, hogy a tulajdonosa valószínűleg röviddel a gyanta rágása után idővel elveszítette fogait.

A kutatás vezetője szerint a talált rágógumi izgalmas kapcsolatot teremt a ma élő kamaszok és a kőkorszak fiataljainak állapota között.

Levessel öntötték le a Mona Lisát a párizsi Louvre-ban - Videó is készült a döbbenetes esetről

Ismét támadás érte a Mona Lisát.

Elolvasom

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

(Cover-fotó: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük