10 éves prostituáltak és katonák
A Közel-Keleten és Afrikában kisfiúkat idomítanak harcra, Ázsiában kislányok dolgoznak bordélyházakban.
A gyermekkor különleges segítséghez és támogatáshoz ad jogot - vallja az UNICEF nemzetközi gyermekvédő szervezet, és még azt is hozzáteszi, hogy a kicsik testi-lelki épségének már a veszélyeztetése is törvénytelen, mely azonnali beavatkozást követel. A fenti jogokat azonban hiába rögzítették nemzetközi gyermekjogi egyezményekben, ha máig léteznek olyan országok, ahol a gyermekeknek nap mint nap elképesztő megpróbáltatásokkal kell megküzdeniük.
Nem egy helyen gátlástalanul kihasználják a koruknál fogva kiszolgáltatott és döntésképtelen fiúkat és lányokat, gyűlöletre és harcra képezik ki őket, vagy szexuális tárgyként kezelik őket.
Erőszakra nevelt gyerekek
Az ókorban a közel-keleti Palesztina területét még Kánaán országaként emlegették a történetírók, azóta viszont a véget nem érő területi viszályok, háborúk és a vallási fanatizmus pokollá változtatták az 1947-ben felszabadult államot. Mivel a szélsőséges iszlamisták a dzsihádot nem spirituális harcként, hanem véres háborúként értelmezik, gyermekeiket is ebben a szellemben nevelik.
A szent seregbe való toborzást, vagyis az ideológiai fejtágítást pedig nem lehet elég korán elkezdeni: már az óvodásokat beoltják nacionalizmussal és fajgyűlölettel.
Az egyik legnépszerűbb iszlamista gyermekműsor például - melyet Gyerek- vagy Kölyökklubnak lehetne fordítani - nyílt zsidógyűlöletre neveli a naiv ötéveseket. Míg nálunk a szőrmók bábok ovis dolgokról gügyögnek, addig a palesztin verzióban harcról és vallásháborúról szónokolnak, izraelieket pocskondiáznak, és palesztin zászlót lengetnek. Az óvodai kiképzés után a kicsik új szintre lépnek, beíratják őket a düh és gyűlölet iskolájába. A 11. században alapított madrasahok, vagyis iszlám vallási iskolák a fanatikus hívők kezében alaposan átalakultak, a tudás fellegvárából gyűlöletképzővé alacsonyodtak. A megfélemlítés és erőszakra nevelés sajnos nem kizárólag palesztin jelenség, 2003-ban például Kenyából szabadítottak ki több száz megfélemlített kisiskolást egy hasonlóan diktatórikus nevelőintézetből.
Gyilkolásra idomított gyermekkatonák
A szóbeli felkészítést több országban katonai toborzás és kiképzés követi. A gyermekek katonai célokra való felhasználása a harcokkal teli Közel-Keleten és Afrikában is gyakori jelenség. A tizenéves fiúk a milícia kezébe kerülve három módon végezhetik: katonaként a harctéren, frontvonalakon átjáró küldöncként és kémként vagy élő pajzsként a propaganda szolgálatában.
Szomorú tény, hogy a gyermekek katonai és kampánycélú felhasználása igen sok helyen elterjedt, még akkor is, ha az ország erkölcsi törvényei tiltják a hasonló cselekedeteket. Becslések szerint 250 ezer kiskorú gyermek élhet és harcolhat jelenleg katonaként a világ háborús övezeteiben, nem ritkán éles bevetésen, golyózáporban, gránáttűzben. Többségük 15-18 év közötti serdülő fiú, de a legelszántabb fanatikusok akár tízévesek kezébe is gépfegyvert adnak, ha szent ügyük úgy kívánja, mivel az idomított gyermekharcosok nem riadnak vissza ártatlan civilek, sőt, saját családjuk kivégzésétől sem. A naiv és könnyen befolyásolható fiúk felnőve profi gyilkológéppé válnak, már, ha egyáltalán megérik a nagykorúságot. Az 1992-2002 között Sierra Leonéban dúló polgárháborúban például a RUF - Forradalmi Egyesült Front - lázadó seregei erőszakkal toborzott gyermekkatonák ezreit kényszerítették soraikba, minek következtében egy egész generáció veszett el a tíz éven át tartó véres harcokban.
Gyermekprostitúció
Az ENSZ Munkaügyi és Gyermek Jogvédő Szervezetének két egyezménye is kimondja, hogy a szexuális kihasználás, a kerítői tevékenység és a gyermekprostitúció a gyermekmunka legrosszabb és legelítélendőbb formája.
A gyereklányokkal és serdülő fiúkkal való üzleti jellegű szexuális visszaélés a világ legtöbb államában illegális és szigorúan büntetendő cselekmény, ennek ellenére szomorú tény, hogy a gyermekprostitúció még az olyan civilizált és törvénytisztelő országokban is növekvő tendenciát mutat, mint az USA, Japán vagy Ausztrália. A kislányokat nem ritkán saját családjuk taszítja a prostitúció útjára.
A gyermekprostitúció Thaiföldön a legsúlyosabb, nemzetközi jogvédők szerint az országban minden harmadik kiskorú lány a szexiparban végzi. Vietnámban az utóbbi években váltak aggasztóvá a számok, 15-20%-ra becsülik a prostitúcióból élő lányok arányát. Az UNICEF szerint csak a Fülöp-szigeteken körülbelül 60 ezer gyermek dolgozik bordélyházakban, Indiában pedig 200 ezer nepáli, többségében 14 év alatti kislányt adnak el a vörös lámpás negyedekbe.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az ázsiai szexturizmusnak Koreában, Srí Lankán, Kambodzsában és Kínában is sok kislány esik áldozatául, de az USA-ba eladott ukrán lányok 3%-a is kiskorú.
Afrikában és Dél-Amerikában sem ismeretlen a gyermekek prostituálása, Rio de Janeiro városában például közel 250, 10-17 év közötti gyermekprostituált dolgozik rendszeresen, míg El Salvadorban szexuális szolgáltatásra kényszerített fiúk százai miatt aggódnak a gyermekvédők.
Fotók: blogs.wsj.com, indialawyers.files.wordpress.com
OLVASD EL EZT IS!
- éhség
- érdekességek a világból