Ilyen volt a Titanic szomorú hegedűművésze a valóságban - Ezen a napon süllyedt el a hajó

Már több mint száz éve, hogy bekövetkezett a történelem egyik legnagyobb hajókatasztrófája, amiben rengetegen vesztették életüket.

Titanic utasai a valóságban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

1912. április 14-e a hajózás történetének egyik fekete napja: ezen a napon az elsüllyeszthetetlennek beharangozott Titanic este, éjfél előtt húsz perccel jéghegynek ütközött, majd két és fél óra alatt elsüllyedt - az óceán kellős közepén, távol mindentől.

A tragédia áldozatainak száma azóta is vitatott, de hozzávetőlegesen 1500 ember vesztette életét a szörnyű katasztrófában, legtöbben a harmadosztályon utaztak. Az áldozatok magas száma annak is betudható, hogy nem állt rendelkezésre elég mentőcsónak a fedélzeten, 2207 utasra húsz darab jutott. Az utasok több mint fele megmenekülhetett volna, viszont sok csónakot szinte alig pár emberrel a fedélzetén bocsájtottak a vízre, az 1-es számú csónakban 65 utas helyett 12-en ültek.

Ez nem egy film, ez a valóság

1997-ben mutatták be James Cameron világsikert arató filmjét, ami egy szerelmi történettel egybeszőve mutatta be a tragédiát. A rendező a legkisebb részletekre is figyelt, hogy a film a lehető legjobban visszaadja azokat a szörnyű eseményeket, amiket az utasok a végzetes úton átéltek. Bár a főszereplők, Jack és Rose karakterei kitaláltak, a filmben sok olyan személy is feltűnik, akik valóban átélték a tragédiát, és nem csak fiktív szereplői a történetnek.

A 62 éves Edward John Smith kapitány jutalomútja lett volna a Titanic, ugyanis korábban bejelentette a nyugdíjba vonulását. Egy matróz látta őt utoljára, ahogy az üres híd felé tart, holttestét soha nem találták meg. A filmben Bernard Hill játszotta a kapitányt.
Fotó: Getty Images Hungary
A film egyik legszomorúbb jelenete, amikor a zenekar vezetője, Wallace Hartley kimondja: „Uraim, megtiszteltetés volt önökkel játszani.” Testét két héttel a süllyedés után azonosították, a korabeli hírek szerint testéhez szorosan ölelve a hegedűtokkal. A filmben Johnatan Evans-Jones játszotta a zenészt.
Fotó: Wikipédia / Getty Images Hungary
Molly Brown a valóságban is megmenekült egy mentőcsónakban, amit szeretett volna visszafordítani, és túlélők után kutatni. Későbbi élete során aktivista lett, a nők és munkások jogaiért, valamint a gyerekek taníttatásáért harcolt. 1932-ben halt meg agytumor következtében. A gazdag hölgyet Kathy Bates játszotta.
Fotó: Getty Images Hungary
Isidor és Ida Strauss valóban a hajón, első osztályú kabinjukban, egymást szorosan ölelve haltak meg. A férfi a Macy áruház tulajdonosa és New York kongresszusi képviselője volt. Holttestüket később megtalálták, és New Yorkban temették el őket. Elsa Raven és Lew Palter játszotta a házaspárt.
Fotó: Pinterest
Thomas Andrews Jr. tervezte az elsüllyeszthetetlennek hitt hajót. Amikor bekövetkezett az ütközés, az elsők között eszmélt rá, mekkora a baj. A Titanicon halt meg, egy szobapincér utoljára a kabinjában látta. A mérnököt Victor Garber játszotta.
Fotó: Wikipédia / Getty Images Hungary
„A legjobb ruhánkat vettük fel, és készek vagyunk úriemberként meghalni” - a legendás mondat a visszaemlékezések szerint valóban elhangzott Benjamin Guggenheim, a bányamágnás szájából, aki a hajón lelte halálát. A filmben Michael Ensing keltette életre.
Fotó: Getty Images Hungary
Fotó: Getty Images Hungary
A White Star Line hajótársaság igazgatója, Joseph Bruce Ismay is a Titanicon utazott első útján, a katasztrófát pedig túlélte. Elmondása szerint véletlenül került az egyik mentőcsónakba. Továbbra is a cég igazgatója maradt, 1937-ben hunyt el. Johnatan Hyde alakította a vásznon.
Fotó: Getty Images Hungary
John Jacob Astor és felesége, Madeleine Astor épp a nászútjukról tértek haza, amikor a szerencsétlenség bekövetkezett. A gazdag férfi meghalt, nem szállhatott be öt hónapos terhes felesége mellé a mentőcsónakba. Ő később kétszer újraházasodott, 1940-ben hunyt el. A férfit Eric Breaden, a nőt Charlotte Chatton játszotta.
Fotó: Wikipédia / Getty Images Hungary

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

(Borítókép forrása: Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük