Teréz anya neve évtizedekkel ezelőtt egybeforrt a szegények gyámolításával, a betegek gyógyításával, az önzetlen szeretettel.
18 évesen indult el hazájából, Észak-Macedóniából Indiába, hogy életét a rászorulók szolgálatának szentelje.
111 éve született Teréz anya
Agnes Gonxha Bojaxhiu néven született 1910. augusztus 26-án az akkori Oszmán Birodalom Üsküb - ma Szkopje - városában. 18 éves volt, amikor elhatározta, hogy missziós nővér szeretne lenni Indiában. Ehhez először az írországi Loreto nővérekhez kellett utaznia. Innen néhány hónapos felkészítést követően az indiai Dardzsilingbe küldték.

Teréz anya fiatalon, nővérével, Agával macedón népviseletben. A kép 1925 körül készült.
Fotó: Getty Images Hungary

18 évesen néhány nappal azelőtt, hogy Írországba utazott. Itt tanulta meg az angolt, azt a nyelvet, melyen a Loreto nővérek az indiai gyerekeket oktatták. Agnes 1931-ben szerzetesi fogadalmat tett, és Lisieux-i Szent Teréz iránti tiszteletből felvette a Teréz nevet.
Fotó: Getty Images Hungary

1948-ban elhagyta a zárdát, fehér szárit húzott, hogy Kolkota nyomornegyedében dolgozhasson. A Szeretet Misszionáriusai rendet 1950-ben alapította, melynek célja az elhagyatottak, a hajléktalanok, az éhezők, a szegények segítése.
Fotó: Getty Images Hungary

Teréz anya 1982-ben II. Erzsébet brit uralkodótól kapott érdemrendet. A Nobel-békedíjat már 1979-ben neki ítélték.
Fotó: Getty Images Hungary

87 éves koráig élt és dolgozott. Halála idején a Szeretet Misszionáriusainak rendje már 610 missziót működtetett a világ 123 országában. 2016. szeptember 4-én szentté avatták Teréz anyát.
Fotó: Getty Images Hungary

Teréz anya szobra Kolkatában. Beszédes tény, hogy bár India nem keresztény ország, Teréz anya 1997-ben bekövetkező halálakor mégis háromnapos gyászt rendeltek el.
Fotó: Getty Images Hungary