Miért néz ki máshogy a téli naplemente, mint a nyári? Érdekes a magyarázat

A hideg hónapok naplementéi még szebbek is lehetnek, mint a nyáriak.

Téli naplemente
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Kevés szebb jelenség van, mint a hajnalhasadás vagy a naplemente. A legtöbben ilyenkor gyönyörködnek a látványban, kiélvezik a pillanatot.  

Sokaknak feltűnhetett már, hogy a hideg időben a naplemente színei intenzívebbek, mint a nyári melegben. Felmerülhetett így a kérdés jó pár emberben, hogy ennek mi lehet az oka. 

Miért néz ki máshogy a téli naplemente, mint a nyári?

Stephen Corfidi, a NOAA meteorológusa szerint a naplementék valóban szebbek lehetnek az év hidegebb hónapjaiban. A naplemente csúcsszezonja az egyenlítő környékén novembertől februárig tart, ami különböző meteorológiai tényezőktől függ. 

GettyImages-930896694
Fotó: Nick Brundle Photography / Getty Images Hungary

A naplemente színeit a Rayleigh-szórás hozza létre. Ugyanez a jelenség, ami miatt az ég kéknek tűnik napközben. A napfény a szivárvány összes színét tartalmazza, ám a napsugarak és a fotonok a légkör koncentrációjától függően különbözőképpen érik el a talajt.

A nitrogén- és oxigénmolekulák úgy működnek légkörünkben, mint kis tükrök, különösképpen a kék és lila fény számára. Ez azt jelenti, hogy nem olyan sok kék vagy lila fény éri el a talajt. Ehelyett minden irányba cikázik légkörünkben, létrehozva az égbolt kékjét, amelyet mindannyian annyira ismerünk.

Napnyugtakor a fénynek nagyobb távolságon kell áthaladnia a légkörön, hogy elérje a szemünket, így még több kék fény, sőt még némi zöld és sárga fény is kiszűrődik. Így maradnak a látható fény melegebb árnyalatai, mint a vörös és a narancs.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ezenkívül a levegő általában tele van aeroszolokkal, amelyeket például fák, de ipari tevékenységek is termelnek. Az aeroszolok magukhoz vonzzák a vízgőzt és megnagyobbodnak, kiszűrik és szétszórják az égen látható fényt.

De télen, amikor hidegebb és szárazabb a levegő, kevesebb ilyen színszűrő aeroszol van a levegőben, vagyis a színek teljes intenzitásukban látszódnak. Ez az oka annak, hogy az Északi-sark feletti égbolt napnyugtakor hihetetlen látványt nyújt, hiszen tiszta levegőjét nem szennyezik ipari tevékenységek, nincsenek jelen aeroszolok, amelyek tompítanák a naplemente intenzitását. 

Képeken a téli Börzsöny varázslatos világa

A Börzsöny télen is gyönyörű: ezt mutatják be a következő fotók.

Képeken a téli Börzsöny varázslatos világa: egy magyar fotós meseszép felvételei

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek forrása: Getty Images

Ezt is szeretjük