Szabadságolások: ma már oda kell figyelni

Rosszabbul járhatsz

A rövidebb hónapokban kivett szabadság esetén valóban rosszabbul járhat a munkavállaló.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A jelenlegi Munka Törvénykönyvében hiányos a távolléti díj számításának szabályozása, emiatt valóban előfordulhat, hogy a hosszabb hónapokban kivett szabadság esetén a munkavállaló magasabb fizetést kap, mint ha rövidebb hónapban menne szabadságra - közölte a Complex Kiadó Kártyás Gábor munkajogászt, a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálat tagját idézve.

A Complex Kiadó szerdai közleménye szerint Kártyás Gábor hangsúlyozza: abban egyetértés van, hogy hogyan kell kiszámolni például a szabadság idejére járó távolléti díjat. Vita abban van, hogy hogyan kell kikalkulálni az adott hónapban a ledolgozott időre járó juttatást.

A szakértő hivatkozik a Nemzetgazdasági Minisztérium által közzétett számítási módra, amely szerint az egy ledolgozott munkanapra jutó bér úgy jön ki, hogy a havi alapbért el kell osztani a - munkavállalóra irányadó általános munkarend szerinti - havi munkanapok számával. Ezt kell aztán megszorozni a ledolgozott munkanapok számával.

A minisztérium szerint a munkavállalóra irányadó általános munkarend szerinti havi munkanapok száma az osztószám, ilyen fogalom ugyanakkor nincs - hívja fel a figyelmet Kártyás Gábor. A törvény szerint az általános munkarend azt jelenti, hogy a munkaidő beosztása heti öt napra, hétfőtől péntekig történik.

Megoldást sürgetnek

Az MSZOSZ és a vállalkozók is mielőbb egyeztetnének a kormánnyal a távolléti díj számításának szabályozásáról - mondta Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke, valamint Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára csütörtökön az MTI-nek.

Mindkét érdekképviseleti vezető úgy vélekedett, hogy a jelenlegi Munka Törvénykönyvében rögzített szabályozás a távolléti díj kiszámítása kapcsán nem egyértelmű, de egy technikai módosítással tisztázható lenne a helyzet.

A második Orbán-kormány női tagjai

Nézegess képeket!

Elolvasom

Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára is úgy vélekedett, hogy nem egyértelmű a szabályozás a többféle, minden esetben más bért eredményező számítási lehetőség miatt, ezért van értelme összehívni a VKF bizottságát. A főtitkár szerint ebben a negyedévben sikerülhet rendezni a bizonytalanságokat.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a nemi egyenlőtlenség és a toxikus maszkulinitás jelenségéről beszélgettünk. Mi a különbség a férfiség és a férfiasság között? Mi számít toxikus maszkulinitásnak, miért alakult ki, és vajon köze van-e a Metoo mozgalomhoz? Miért van annyira kevés női vezető, és miért csak férfias személyiségű nők kerülnek vezetői pozícióba? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Szél Dávid pszichológus, Leszkovszki Máté újságíró, és Pintér Ada.

Promóció

Kifejtette: a rövidebb hónapokban kivett szabadság esetén valóban rosszabbul, a hosszabbakban kivett szabadságoknál pedig jobban járhat a munkavállaló, de ezek a hatások az egyén szintjén egy-egy évben kiegyenlítik egymást. Dávid Ferenc felvetette azt is, hogy ha a dolgozó rosszabbul jár egy hónapban, akkor - ahol van erre forrás - a munkaadó akár egyoldalúan adhat kompenzációt, kiegészítést munkavállalójának.

Ezt is szeretjük