Olyan buborékot fújtak a tudósok, ami 465 napig nem durrant ki: hasznos is lehet

Bármennyire is meglepően hangzik, tudósoknak tényleg sikerült olyan buborékot fújniuk, ami 465 napig bírta, és nem véletlenül kísérleteztek vele.

Tartós buborék 465 napig
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A buborékok múlékony tünemények, maximum egy-két perc után szétpukkannak, és örökre elillannak. Egy kutatócsapat azonban felfedezte annak a módját, hogyan lehetne tartóssá tenni őket - méghozzá akár olyannyira, hogy több mint egy évig kibírják.

A szappanbuborékok vékony burkai csak pár másodpercig képesek tartani formájukat, aztán a folyadékvesztés miatt, mely a párolgásból, csepegésből ered, elenged a víz membránrétege, és szertefoszlik a levegőben. A francia Lille Egyetem tudósai a buborékok ezen múlékonyságára dolgoztak ki egy ötletes módszert.

Tartós buborékok

Aymeric Roux fizikus vezette azt a csapatatot, akik feltalálták a "gázmárványt", hogy stabilabbá tegyék a buborékokat. Vizet és apró nylonrészecskéket kevertek össze, majd levegőt fújtak beléjük, hogy gömböket képezzenek. Ezek már sokkal stabilabbnak bizonyultak, némelyek akár egy órát is kibírtak.

gas-marble-768x432
Fotó: Roux et.al/Physical Review Fluids

Idővel feljavították a receptjüket, hozzáadtak még glicerint is, mely több kozmetikai szerben, élelmiszerben is megtalálható. Ez az összetevő már segített abban, hogy a gömbök akár száz napig is kitartsanak, sőt az egyik 465 napig, azaz több mint egy éven keresztül megőrizte a formáját. 

- A szappanbuborékok tulajdonságaiknak köszönhetően törékenyek, múlékonyak. Mi olyan kompozit folyékony filmből készült buborékokat terveztünk, amik képesek semlegesíteni a fizikai hatásokat, és több mint egy évig sértetlenek maradhatnak - írták a publikációban a tudósok. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A glicerin kulcsfontosságú szereppel bír a stabilitás megőrzésében. Felszívja a nedvességet a levegőből, így kompenzálja a víz párolgását, ami a buborékok kipukkanását okozza. A műanyagrészecskék pedig megakadályozzák, hogy kifolyjon a víz a külső rétegből. 

Ha valakiben felmerülne a kérdés, hogy a kutatók ugyan miért kísérleteztek éveken át azért, hogy strapabíró buborékokat kapjanak, íme a válasz: ahogy az anyag magában tartja a levegőt, más gázokat is képes szeparálni a külvilágtól. Olyan innovatív módszereket fejleszthetnek ki segítségével, amik hatékonyak lehetnek akár mérges gázok felfogására is. Ezenkívül fizikai és kémiai tulajdonságaiknak hála számos potenciált rejtenek magukban, teljesen új objektumok hozhatóak létre belőlük, melyek még felfedezésre várnak.

7 fagyos természeti csoda képeken

Fagyott fűszálak, dermedt pókhálók - hét természeti csoda, ami télen születik. A zúzmara, a dér, a fagy, a hó olyan hangulatot hordoznak magukban, mely a városban ritkábban, legtöbbször csak a parkokban, réteken, erdőkben érvényesül.

Képeken 7 téli csoda, amit sokan észre sem vesznek: a fagyott pókhálótól a jeges fűszálig

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Cikken belüli kép forrása:  Roux et.al/Physical Review Fluids,  Borítókép forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük