Hónapokig Észak-Koreában tanult: elképesztően érdekes dolgokat hozott nyilvánosságra

Travis Jeppesen az első amerikai férfi, aki Észak-Koreában tanulhatott. Bár valódi leckéket inkább az iskola falain kívül kapott.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Életük során csak keveseknek adatik meg, hogy láthassák Észak-Korea igazi arcát, pláne, hogy huzamosabb ideig tartózkodjanak a titokzatos országban. Az észak-karolinai Travis Jeppesen egy hónapot töltött a Kim Hyong-Jik Egyetemen, hogy elsajátítsa a koreai nyelv alapjait.

Élményeiről hazatérte után könyvet írt See You Again in Pyongyang: A Journey Into Kim Jong Un’s North Korea címmel, melyben részletesen beszámol arról a furcsa kettősségről, ami ott-tartózkodását végig körbelengte. Merthogy hiába adott egy gyönyörű ország, a férfi gyorsan ráeszmélt, ez nem az a világ, amelybe ő beleszületett, és amiben felnevelkedett.

Minden lépését nyomon követték

Jeppesen egy francia és egy ausztrál diákkal utazott Phenjanba, ahol elképesztő luxus várta őket a Sosan Hotelben. A 28. emeleten kaptak szobát, ahol rajtuk kívül egy lélek sem tartózkodott, két őr kivételével, aki minden lépésüket árgus szemekkel figyelték. - A hálóban királyi méretű ágyak voltak, hatalmas gardróbbal, modern bútorokkal és természetesen erkéllyel, ahonnét pazar kilátás nyílt a városra - írja szerzeményében.

Az első sokk hajnalban érte, merthogy öt órakor - kifejezetten Kim Ir Szen, államalapító tiszteletére - felcsendült az ébresztőszólam, onnantól kezdve pedig minden áldott nap így kezdődött. - Hol vagy, drága tábornok? - zengett a dal, ami Jeppesen szerint egyszerre volt kísérteties és bizarr. Mert pár alkalom után az ember úgy érezte, a tábornok valóban ott van vele, méghozzá a nap minden egyes percében.

Borzasztó állapotok az iskolában

A diákoknak hétfőtől péntekig naponta két órájuk volt, míg a délutánok és a hétvégék tanulással, illetve közös kirándulással teltek. Az egyetem körülményei viszont távolról sem emlékeztettek luxusra: a vízhálózat igencsak kezdetleges volt, és az áramellátás is gyakran akadozott, sőt előfordult, hogy egyáltalán nem volt.

Kis kedvencek állatkertje

Jeppesen a helyi állatkertbe tett kitérőjüket a legfurcsább látványosságként említi, nem véletlenül. A park több mint 6000 állatnak és 650 fajnak ad otthont, jórészt kutyáknak és macskáknak. - Egy olyan kultúrában, ahol az embereknek még a napi betevő előteremtése is óriási kihívást jelent, az állattartás úri elfoglaltság csupán - írja Jeppesen. Így a polgárok évente pár alkalommal legalább az állatkertben láthatnak házi kedvencekkel.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kik azok az imminbanjangok?

A férfi érdekességként az úgynevezett imminbanjangokat is megemlíti a kötetben: minden lakóegységnek van saját imminbanjangja, aki többnyire egy középkorú vagy idősebb nő, és lényegében a helyi kém szerepét tölti be.

Éberen figyeli a lakók életét, és ha bármi szokatlant vagy furcsaságot tapasztal, azonnal jelenti a hatóságoknak. - Egy propagandaplakát felirata szerint feladatuk a forradalmi éberség fokozása. Jeppesen őszintén mesél a lelki megpróbáltatásokról is: - Az Észak-Koreában töltött időm lelkileg nagyon megterhelő volt. Keveset voltam egyedül, és akkor sem tudtam kikapcsolni, mert úgy éreztem, minden lépésemet figyelik.

Nézd meg ezt is - Ilyen volt Észak-Korea fővárosa a múlt század elején

1910-ben, miután lezajlott az orosz-japán háború, Japán megszerezte a Koreai-félszigetet, 1919-ben azonban lázadás tört ki a szigeten az elnyomás ellen. A zendülést kegyetlen megtorlás követte, mintegy hatezren meghaltak, 35 ezren fogságba estek. Nézd meg képeken, hogyan éltek a japán megszállás alatt az emberek!

Ilyen volt Észak-Korea fővárosa a múlt század elején: ritka felvételek kerültek elő

Nézegess képeket!

Elolvasom

Fotók: Getty One Images Hungary, tongiltours.com, exploredprk.com, The Post

Ezt is szeretjük