Kacorral metszették a fürtöket az asszonyok, a bálban borkirályt választottak: képeken a régi szüretek

Eljött a szüret ideje. Érdekes élmény visszatekinteni a régi idők szüretjeire is.

Szüreti népszokások
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ősz elérkeztével a régiek életében eljött a szüret ideje is: kezdetét és végét rendszerint jeles napok határozták meg: az Alföldön Szent Mihály napjával kezdtek, vagyis szeptember 29-től, és Simon-Júdás napjáig, október 28-ig dolgoztak a szőlőben. Egyes tájakon, például a Dunántúlon és a Balaton környékén csak október végén indult a szüret.

Az emberek nem egyedül vágtak neki szőlőiknek. A családok összefogtak, és segítettek egymásnak, ők pedig cserébe finom ebédet, szőlőt és mustkóstolót vihettek haza. Bár nagy munka volt, a szüret jó hangulatban telt, az emberek jókedvűen daloltak a tőkék között. A munka zárásakor szokás volt szüreti felvonulást, szüreti bálokat rendezni, mellyel mintegy megünnepelték a termést és a szedés és a borkészítés előmunkálatainak végét.

Szüreti szokások, népszokások

A következő régi fotók a Fortepan.hu gyűjteményéből származnak. A képek kíséretében szüreti szokásokról, népszokásokról mesélünk.

A szüreti munkák elvégzésében az egész család részt vett, és a családok egymásnak is segítettek. (Fotó: 1930)
Fotó: Fortepan
Az asszonyok speciális vágószerszámmal, kacorral metszették le a fürtöket. Munka közben a szedők szüreti dalokat énekeltek: "Szedjük a csóka dinkát / Azt a borbő kékkadarkát..." - szólt az ének. (Fotó: 1943)
Fotó: Fortepan.hu/Lassák Tivadar
Bizonyos tájakon, így Somlón is szokás volt, hogy a vincellér a szedőkosarakat ütögette, hogy elűzze a gonoszt. (Fotó: 1950)
Fotó: Fortepan / Fortepan/Album002
Két férfi a daráló és a szőlőprés mellett. Préselés után a szőlősgazda cserpákkal mérte a mustot a tőtikébe, mellyel leszűrték a levet. (Fotó: 1930)
Fotó: Fortepan
Ahogy a szüret vége közeledett, egyre könnyedebb volt a hangulat. A záró napok szokása volt például az uraság jelképes megkötözése és köszöntése verses rigmusokkal vagy a legjobb szedők megajándékozása, például kendőkkel. (Fotó: 1930)
Fotó: Fortepan.hu/Buzás Balázs
A szüreti mulatság jellegzetes alakja volt a díszes ruhába öltözött vincellér, aki vezette a felvonulást egészen a szőlősgazda házáig, ahol beszédet mondott, és megajándékozta a gazdát. (Fotó: 1933)
A felvonulásra szőlővel díszített ünnepi kocsit is készítettek. A szüretet bál zárta le, melyre azok a lányok mehettek el, akiket a legények elhívtak. (Fotó: 1933)
Fotó: Fortepan.hu/Somogyvári Gergő
Egy szüreti felvonulás résztvevői. 1935
Fotó: Fortepan.hu/Gyurcsok Gabriella

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük