Kirakatokat zúztak be a feldühödött nők: érdekességek a szüfrazsettekről
Elődeink drasztikus módszerekkel harcoltak a nők jogaiért.
A nők egyenjogúsága, elvileg, ma már természetes a fejlett országokban, és a ma élő társadalom tagjainak jó része már ebbe született bele.
Ám volt idő, amikor a nő alsóbbrendűnek számított, és ez ellen sokan fellázadtak - ilyen volt a 20. század elején a szüfrazsett mozgalom is.
Kik voltak a szüfrazsettek?
Már a 17. században is voltak törekvések a női egyenjogúsággal kapcsolatban, de a feminizmus a 19. században érte el a csúcsát. Ennek egyik ága volt a szüfrazsett-mozgalom, mely leginkább a nők szavazati jogáért, egyenlő oktatási és munkalehetőségeik megteremtéséért harcolt. A szüfrazsettek Angliában voltak a legtöbben, és vezetőjük, Emmeline Pankhurst neve a mai napig a történelem legnagyobbjai között szerepel. Íme, néhány érdekesség az olykor agresszív, de eredményes szüfrazsettekről.
Éhségsztrájkok és vandálkodás
Bár a mozgalom kezdetben békésnek indult, az eredménytelenség hamar feldühítette a tagokat. Figyelemfelkeltésként, valamint a női törékenységről alkotott sztereotípiák eloszlatására a szüfrazsettek hamarosan olyan eszközökhöz folyamodtak, melyek agresszívek és drasztikusak voltak.
Nem volt ritka a gyújtogatás, a kirakatok betörése, sőt, még az is előfordult, hogy bombát robbantottak. Általában olyan helyeken akcióztak, ahol a kormány vezető tagjai jelen voltak, vagy esetleg a királyi párt politikusai fordultak meg. Az ilyen merényletek után gyakran börtönbe zárták őket. A cellákban a nők éhségsztrájkba kezdtek, ami odáig fajult, hogy végül kényszertáplálást alkalmaztak a hatóságok. Ez egy nagyon kellemetlen eljárás volt: orrukon vagy szájukon keresztül egy cső segítségével juttatták be a táplálékot.
A szervezet
Emmeline Pankhrust az 1900-as évek elején alapított egy szervezetet Angliában, mely a Women's Social and Political Union, vagyis a Nők Szociális és Politikai Szakszervezete elnevezést kapta. Ez a szövetség gyakran fizetett a mozgalom aktivistáinak a támadásokban végzett munkájukért.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A 20. század elején a szüfrazsettek több száz erőszakos akciót hajtottak végre, de legfőbb céljukat csak 1928-ra sikerült elérniük. Ebben az évben Angliában minden nő, aki betöltötte a 21. életévét, szavazati jogot kapott. További érdekesség, hogy Emmeline Pankhrust ugyanebben az évben hunyt el.
Kép: en.wikipedia.org.
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- iskola