Szórólapokat osztogatnak a rafinált csalók: nagy bajba kerülhetsz, ha elfogadod

Figyelmeztetést tett közzé a Nébih.

Szórólapos csalók
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Több helyről is jelentették azokat a csalókat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnál (Nébih), akik valósnak tűnő, a szükséges azonosítókkal is ellátott szórólapokon hirdettek tűzifaeladást, írta a szervezet a weboldalán.

A hatósági ellenőrzés során végül kiderült, hogy a szórólapokon szereplő minden adat hamis. Az esetből jól látszik, hogy a csalók egyre több energiát fektetnek abba, hogy a legális kereskedés látszatát keltsék. A Nébih éberségre figyelmeztetik a vásárlókat.

Szórólapos csalók

A tűzifaeladást hirdető szórólapon EUTR-azonosítóval, nevekkel, telefonszámokkal, a hatóságinál minimálisan magasabb árakkal és évtizedes tűzifa-kereskedelmi tevékenységre való hivatkozással próbálták megnyerni a vásárlók bizalmát, fogalmaz a Nébih. 

A csalók még azt is jelezték a telefonos érdeklődéskor, hogy szívesen megmutatják az erdőt, ahonnan a faanyag származik. A Nébihhez elküldött bejelentések alapján volt olyan, akit annyira meggyőzött a készséges hozzáállás és a szórólap adatai, hogy meg is rendelte a fát, ám amikor megérkezett az áru, észlelte, hogy a kiszállított faanyag mennyisége kisebb, mint amennyiben megegyeztek, ezért visszautasította az áru átvételét. 

GettyImages-135570848
Fotó: John Nordell / Getty Images Hungary

A Nébih munkatársai a hatósági nyilvántartások ellenőrzésével és telefonos próbavásárlással tesztelték a bejelentők gyanúját, és ezekből kiderült, hogy a szórólapokon olvasható azonosítók egytől egyig hamisak. A csalók adatai felkerültek a jogszerűtlen hirdetések közé

Az eset azt is bizonyítja, hogy a csalók figyelemmel kísérik a Nébih felhívásait, és próbálnak azokhoz alkalmazkodva, valósnak látszó adatokkal és hitelesnek tűnő dokumentumokkal a vásárlók bizalmába férkőzni. Ezért nagyon fontos, hogy tűzifavásárláskor a meggyőzőnek ítélt hirdetéseket is gondosan ellenőrizzék a vásárlók. A jogszerű tűzifa-értékesítés egyik alapvető dokumentuma az EUTR-azonosító, ami könnyen ellenőrizhető előzetesen a Nébih honlapján: a FELIR-azonosító alapján megnevezésű rovatban, írja a Nébih. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ha valaki valótlan adatot talál a hirdetésben, érdemes azt minél előbb jeleznie a hatóságnak. Ha pedig már a kiszállítás során lesz valami gyanús, akkor nyugodtan vissza lehet utasítani a tűzifa átvételét. 

"Emlékszem, mennyire vártam a tihanyi révnél azt a" - Tudod folytatni a népszerű magyar nyári slágert?

Ezeket a nyári slágereket biztosan te is kívülről fújtad, de mennyire emlékszel a szövegükre most?

"Emlékszem, mennyire vártam a tihanyi révnél azt a" - Tudod folytatni a népszerű magyar nyári slágert?

Kvíz!

Elolvasom

Kiemelt képünk illusztráció, forrás: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük