Ez a leveles sütemény lett az idei Szent István-napok győztese: mutatjuk a 2025-ös ország kenyerét is

Nemcsak az ország tortáit, hanem az Ország kenyere és a Leveles sétáló sütemény kategóriák győztesét is megválasztották az idei Szent István Napi ünnepségsorozatra.

Szent István Nap 2020-ös győztesei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Top olvasott cikkek

Augusztus 16. és 21. között Budapesten közel húsz helyszínen várják változatos programok a látogatókat a Szent István Nap rendezvénysorozat keretében. Magyarország majdnem egy hétig tartó születésnapi ünnepségén lehet először megkóstolni a Szent István-napi kenyeret, a Leveles sétáló sütemény kategória győztesét és Magyarország Tortáját is.

Laminált croissant tésztában megbúvó brownie és meggyszósz, roppanós rétegek, harmonikus ízjáték – ez az Augusztusi Álom, amely a Három Tarka Macska pékségnek hozta meg a Leveles sétáló sütemény kategória első helyét az idei Szent István Napi Kenyérversenyen.

A kívülről elegáns és roppanós, belül gazdag és meglepő sütemény megalkotásakor az volt a cél, hogy innovatív, esztétikus, és egyben könnyen fogyasztható édességet alkossanak – miközben tisztelettel adóznak mind a magyar, mind a francia cukrászati hagyományoknak. Az egyedi és izgalmas sütemény hosszadalmas tesztelési és újratervezési folyamatok eredménye, amelyek minden részlete tudatos volt, az alapanyag-választástól kezdve a töltelékek textúráján át egészen a díszítésig. A pékség idén indult először a Szent István Napi Kenyérversenyen, és az Augusztusi Álom sikere megerősítette őket abban, hogy érdemes kísérletezni és új utakat keresni.

A XIV. Szent István Napi Kenyérversenyen 2025-ben a győztes az  Alföldi Pajta kenyér  - tönkölyliszttel lett, az innovatív kenyerek kategóriáját pedig a  Mediterrán kenyér  - extraszűz olívaolajjal nyerte meg.

Innovatív kenyér
Fotó: Lounge Communication

A Szent István-napi kenyér kategóriájában hagyományos, hozzáadott élesztővel, kovász felhasználásával, legalább kétféle lisztből készült termékeket vártak, melyek kizárólag magyar és természetes alapanyagokat tartalmaznak. Idén a balmazújvárosi Balmaz Sütöde terméke győzött: az Alföldi Pajta kenyér - tönkölyliszttel a régmúlt vidéki életformáját, az egyszerűséget és a tiszta ízeket idézi meg. Világos tönkölyliszt, teljes kiőrlésű tönkölyliszt, BL55 és BL80 búzaliszt felhasználásával készült, kiegészülve sóval, vízzel, sertészsírral. Az ősi tönkölybúza magas rost- és ásványianyag-tartalma, finom diós aromája most a modern ízléshez igazodóan jelenik meg újra – egészségesebb és karakteresebb ízvilággal.

A gyártási folyamatban hagyományos, 12 órás kovászolás után kézi hajtogatás és formázás következik, majd hosszan tartó kelesztés, sütés, a régi ízeket felidézve hagyományos kemencében. Ez a technológia vastag, ropogós héjat és selymes, lazult bélzetet eredményez – és akár 14 napnyi frissességet biztosít.

Az Innovatív kenyerek esetében fontos volt, hogy valamilyen jelentős újítás jelenjen meg a terméknél akár az alapanyag-használat, akár a gyártási technológia, a megjelenés vagy az élettani hatás tekintetében. Ezen feltételeknek tökéletesen megfelel a tavaly a sétáló sütemények kategóriáját megnyerő, ásotthalmi Varga Pékség terméke, a Mediterrán kenyér - extraszűz olívaolajjal, amely méltó példája a mediterrán életérzés és az egészségtudatos táplálkozás házasságának.

Magyarország cukormentes tortája
Fotó: Lounge Communication

A Magyarország Tortája verseny idei tematikáját a Dobostorta megalkotásának 140. évfordulója adta, a nevezőknek ezt kellett újraálmodniuk idén. A győztes a gyulai Kézműves Cukrászda DCJ Stílusgyakorlat nevű alkotása lett, amely meggyel és meggypálinkával, valamint különleges kialakításával teszi még emlékezetesebbé Dobos C. József klasszikusát. Magyarország Cukormentes Tortáját, az Álmodozót az a Kovács Alfréd készítette, aki tavaly a Magyarország Tortájával, a Mákvirággal lopta magát a süteményfogyasztók szívébe. A tortákról bővebben ebben a cikkben olvashatsz.

A nyertesekkel a nagyközönség először a Magyar Ízek Utcájában ismerkedhet meg a Szent István Nap rendezvénysorozat keretében, augusztus 18-20. között. A részletekért kattints ide

A bennünk élő nők - Hol az egyensúly a megfelelés és az önazonosság között?

A 21. századi nő minden szerepben helyt áll: dolgozik, édesanya, társ, barát, gondoskodó, és közben próbál önmaga is maradni. Hogyan lehet lavírozni a rohanó mindennapok, a teljesítménykényszer és a saját lelki békénk között? Hogyan találjuk meg az egyensúlyt szerepeink között? Erős Antónia és Pokorny Lia beszélgetnek június 1-jén a MOMkultban arról, mit jelent ma nőnek lenni: hogyan lehet egyszerre helyt állni a munka, a család és a saját vágyak világában, miközben megőrizzük önmagunkat, belső erőnket és harmóniánkat. 

Biztosítsd be a helyed most!

Promóció

Ezt is szeretjük