A pokol az emberi félelem legősibb megtestesítője, a vallás szerint pedig az örök kárhozat helye, ahová a bűnös lelkek haláluk után kerülnek. Ugyanakkor a Földön is léteznek vidékek, melyeket a szóbeszéd a fájdalom, a gyötrelem és a kín helyszíneként emleget.
Japánban, Ausztráliában és az Egyesült Államokban is beszélnek szellemjárta, kísérteties hegycsúcsokról, melyeket sokan megpróbáltak meghódítani, de csak kevesen élték túl a vállalkozást. A kínai Hua-hegy, az alvilági istenek búvóhelye csupán egy a lidérces magaslatok közül.

A kínai Hua-hegységet jóval időszámításunk előtt szent helyként tisztelték, és az alvilági istenek lakóhelyének tartották. A csúcsra vezető út tele van veszélyes hasadékokkal, így évente rengetegen lelik halálukat a hegyen.

Az USA-beli Great Smoky Mountains lakója Lándzsaujj, az öreg boszorkány, aki ujjával kikanalazta, majd megette a gyerekek máját. A mendemonda szerint idővel sikerült megölni, de szelleme továbbra is kísért.

Az ausztráliai Fekete-hegy gyomrából rothadó bűz szaga árad: a legenda szerint egy vajákos megölte és felfalta a helyi törzsfőnököt, ezért elbujdosott. Később gyíkká változott, ám a karma így is utolérte. Belecsapott a villám, hamvaiból pedig kialakult a Fekete-hegy.

A K2 szintén helyet kapott a legfélelmetesebb hegycsúcsok között, mert nagyon nehezen mászható, így az évek során rengeteg alpinista belehalt a próbálkozásba.

A japán Osore-hegy az utolsó állomás a túlvilág előtt, melyen minden léleknek át kell kelnie, ha át akar jutni. Kísértetiesen lebegő felhőitől, szunnyadó vulkánjától és mérgező tavától a hideg futkos az ember hátán.

A Csomolungma megmászása közben szintén több hegymászó odaveszett, közülük sokan máig sem kerültek elő. A mélyen vallásos serpák szerint az ő szellemeik ott kísértenek a hegyen.

Aokigahara Japán egyik szent hegye, a lábánál található ligetet azonban az öngyilkosok erdejének tartják, mert rengetegen érkeznek ide öngyilkossági szándékkal. Annak ellenére is, hogy a legenda szerint, aki itt oltja ki életét, arra átok száll, mert szeretteit szándékosan boldogtalanságra kárhoztatná a halálával.

Koh-i-Chiltanon, a pakisztáni Balucsisztán 3194 méter magas hegységében negyven gyermek szelleme kísért: egy házaspárnak sok év után negyven gyermeke született, ám szegények voltak, ezért a sorsukra hagyták őket. Az ő szellemeik keringenek a hegységben.

A tennessee-i Roan Mountain erdeiben rendszeresen furcsa zene töri meg a csendet. Ez valószínűleg az egyedi sziklaalakzatok műve, ám sokan úgy tartják, a pokol mélyéről szól a félelmetes dallam.
Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre
Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. június 5. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Képek: Getty Images Hungary.